Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, αν βάλεις για όλη τη θητεία, εγώ πρέπει να έδωσα 150€ για ένδυση και εξοπλισμό. Και είχα σάκο και sleeping bag.

Στην αρχή πήρα φανελάκια, βρακιά, κάλτσες πάρα πολλές, μερικά λουκέτα, και σεντόνια. Μετά περίμενα να έρθει ο χειμώνας, και αγόρασα ισοθερμικά παντελόνια, όχι πολύ ακριβά αλλά έκαναν πολλή δουλειά, ισοθερμικές κάλτσες, εκείνα τα fleece για τον λαιμό, γάντια ισοθερμικά που με έσωσαν επίσης.

 

Εντάξει αν δεν περάσεις τον βαρύ χειμώνα μέσα ή είσαι βύσμα και δε πας παραμεθώριο και είσαι δίπλα στο σπίτι σου, παίρνεις αυτά που είναι να πάρεις για το κέντρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμενα δε μου ηρθε χαρτι στο σπιτι. με πηραν τηλεφωνο και πηγα απο εκει και το πηρα

 

καλο ειναι να το εχεις και εσυ υποψη να νοιαστεις αν δεις οτι περνανε οι μερες χωρις ενημερωση

Ok και να σε ρωτησω μετα για δουλεια αν θελουν χαρτι παω στα κεπ ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν βάλεις για όλη τη θητεία, εγώ πρέπει να έδωσα 150€ για ένδυση και εξοπλισμό. Και είχα σάκο και sleeping bag.

Στην αρχή πήρα φανελάκια, βρακιά, κάλτσες πάρα πολλές, μερικά λουκέτα, και σεντόνια. Μετά περίμενα να έρθει ο χειμώνας, και αγόρασα ισοθερμικά παντελόνια, όχι πολύ ακριβά αλλά έκαναν πολλή δουλειά, ισοθερμικές κάλτσες, εκείνα τα fleece για τον λαιμό, γάντια ισοθερμικά που με έσωσαν επίσης.

 

Εντάξει αν δεν περάσεις τον βαρύ χειμώνα μέσα ή είσαι βύσμα και δε πας παραμεθώριο και είσαι δίπλα στο σπίτι σου, παίρνεις αυτά που είναι να πάρεις για το κέντρο.

 

Τι είναι αυτά ωρέ;

 

Ήμουν στη Λήμνο όταν έκανε τις διακοπές ρεύματος, περί το 2005...

 

Μόνο ένα sleeping bag, μονό. 7 μέρες χωρίς ρεύμα, Δεκέμβρης, στο Ν.Α. άκρο της Λήμνου στο φυλάκιο (ΧΡΕ).  Από το παράθυρο του φυλακίου μόνο χιόνι και χώμα έβλεπε κανείς. Προμήθειες κάναμε να δούμε 5 μέρες. 

 

 

Τελικά ο στρατός ούτε αυτό που πρέπει να κάνει δεν κάνει... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε καταλαβα

Αμα θελω να κανω αιτηση σε καποια προκυρηξη θελει χαρτι οτι εχω τελειωσει την θητεια μου ή εχω απαλαγη νομιμα, αυτο απο κεπ δεν το παιρνω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

say what?

Φανελάκια του στρατου;

200 έουρος;;;;

Οχι ρε συ 200 ευρω..

 

8 με 10 φανελακια θες.

 

Καμια 15-20 βρακια...

 

10 ζευγαρια καλτες.. Αυτα καπου 50 ευρω θα σου βγουν. Ειδικα αν πας σε καμια λαικη μπορει και πιο κατω..

 

Καλτσες να καρεις βαμβακερες..

 

Ενα ταλκ οπωσδηποτε, μωρομαντηλα, ξυραφακια/αφρο/aftersave...σημαντικο χαρτι υγειας παρε 4 να σαι κομπλε...

 

Αυτα καπου 10 ευρω περιπου...

 

Πατους παρε, αλλα οχι πολυ ακριβους. Μην παρεις κανενα γυακιστικο, σου δινουν οποτε θες απο το στρατο, ειναι και καλο..

 

Αποσμητικο οπωσδηποτε, σεντονι να βαζεις απο κατω και σλιπινγκ μπανγκ.. Εδω μονο το σλιπινγκ μπανγκ κανει 25+ ευρω..

 

Ισοθερμικα, εγω ακομα και ευρω που εκανα δεν χρειαστικα, εβαζα το πουλοβερ το πρασινο, ημουν τυχερος που ειχα μια χειμωνιατικη παραλαγη δεν ενιωθα..

 

Λεφτα θα δωσεις στις κλειδαριες.. 4 νομιζω χρειαζεσαι..

 

Υ.Γ: εγω αν φυγει καποιο φιλαρακι μου θα του δωσω οτι ειχα παρει πχ κλειδαριες, φανελες, κλατσες, οτι χρειαστει.. Δεν μου χρειαζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι μπήκατε αυτά που αγοράσετε (φανελάκια κλπ) πόσο σας βγήκαν? Άκουσα για κάτι 200αρια το λιγότερο και ψιλοέμεινα...

εμένα όλα μαζί κάπου τόσο μου πήγαν πάντως... και απο ποιότητα μην φανταστείς τίποτα το φοβερό. αλλά μετά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι και να γίνει.. πάντως δεν υπαρχει λόγος να δώσεις τόσα, μπορείς να πάς με τα βασικά 2-3 φανέλες/κάλτσες στρατού / και βλέπεις μετά τι θα χρειαστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα όλα μαζί κάπου τόσο μου πήγαν πάντως... και απο ποιότητα μην φανταστείς τίποτα το φοβερό. αλλά μετά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι και να γίνει.. πάντως δεν υπαρχει λόγος να δώσεις τόσα, μπορείς να πάς με τα βασικά 2-3 φανέλες/κάλτσες στρατού / και βλέπεις μετά τι θα χρειαστείς

Φίλε, πως τα πας κάτω; Όλα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το 90% των στρατοπεδων που παιζουν αυτη την στιγμη στην Ελλαδα ειναι μαυρα. Εμπλοκη και αγιος ο θεος.

 

 

Αυτό το στατιστικό πως το αποκόμισες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτά ωρέ;

 

Ήμουν στη Λήμνο όταν έκανε τις διακοπές ρεύματος, περί το 2005...

 

Μόνο ένα sleeping bag, μονό. 7 μέρες χωρίς ρεύμα, Δεκέμβρης, στο Ν.Α. άκρο της Λήμνου στο φυλάκιο (ΧΡΕ).  Από το παράθυρο του φυλακίου μόνο χιόνι και χώμα έβλεπε κανείς. Προμήθειες κάναμε να δούμε 5 μέρες. 

 

 

Τελικά ο στρατός ούτε αυτό που πρέπει να κάνει δεν κάνει... 

Σε πόσους βαθμούς υπο το 0 έκανες 2ωρη σκοπιά και δεν φορούσες ισοθερμικό κάτω; Σημειωτέον δεν είχα τη σκελέα του στρατού.

Ή δεν είχες ισοθερμικά γάντια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

say what?

Φανελάκια του στρατου;

200 έουρος;;;;

 

απο τον κωστετσο τα πηραν;

 

3 ευρω εχει ρε παιδια το μακω/φανελακι παραλλαγης και 10 ευρω τα 5 ζευγαρια καλτσες...

αντε βαλε και 10€ βια 15€ κλειδαριες 

τα 200 πως τα εφτασε ο τυπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι μπήκατε αυτά που αγοράσετε (φανελάκια κλπ) πόσο σας βγήκαν? Άκουσα για κάτι 200αρια το λιγότερο και ψιλοέμεινα...

 

Δυστυχώς, θα χρειαστεί να δώσεις κάπου κοντά σε αυτό το ποσό κι αυτό διότι οι περισσότεροι στρέφονται στα μαγαζιά που ειδικεύονται στα στρατιωτικά που με τη σειρά τους, δεν έχουν πάντα πολύ φιλικές τιμές...

 

Ο Liverpool κάλυψε στο μεγαλύτερο μέρος το τι θα χρειαστείς. Αν και σε γενικές γραμμές ίσως έχεις ανάγκη από λιγότερα.

 

Στο κέντρο παρουσίασης πήγαινε προετοιμασμένος. Στην πορεία θα καταλάβεις από μόνο σου τι χρειάζεσαι σε δευτερεύοντα είδη όπως αφρούς ξυρίσματος, ξυράφια, αφρόλουτρα κτλ

 

~Ο υπνόσακος είναι σχεδόν μονόδρομος για τον ύπνο όπως και το ταλκ, πατούσες εάν δε θες να μυρίζουν οι αρβύλες σου...~

 

 

Αυτό το στατιστικό πως το αποκόμισες?

 

Εάν δεις και πιο πίσω πως βγήκαν και τα υπόλοιπα συμπεράσματα, θα δεις ότι πολλοί θεωρούν κανόνα τις εμπειρίες τους και το τι τους είπαν/άκουσαν από άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...