Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αμα εχεις παει 18-20-22-25 και περιμενεις να σου μαθει ο στρατος για ολα τα κακως κειμενα της κοινωνιας μας, τοτε παιζει σοβαρο θεμα. (δεν το λεω προσωπικα σε σενα, μην παρεξηγηθεις)

 

Οχι δεν παρεξηγιεμαι καλο ειναι να μιλας στα ισια.... αλλα καθε στιγμη της ζωης σου μπορεις να μαθεις πραγματα ειτε στα 15 ειτε στα 25 ειτε στα 35 κτλπ κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι προετοιμασια ειναι. Γιατι αυτη τη ρουφιανια και την μιζερια που λες εσυ οτι θα δεις εκει μεσα θα την δεις και εξω.Μικρογραφια της κοινωνιας ειναι.

ΜΙκρογραφία σε τι ακριβώς;

Στο ότι φυτοζωείς δίχως την ικανότητα να βελτιώσεις την κατάσταση σου;Ότι όσο και να δουλεύεις,όσο καλός και να είσαι το μόνο που μετράει είναι το βύσμα;

Στο ότι εάν θέλεις να περνάς καλά πρέπει να είσαι αόρατος;

Σε τι ακριβώς σε βελτιώνει,σε προετοιμάζει και σε ωριμάζει αυτό;

Εκτός φυσικά εάν θέλεις να γίνεις μέλος κάποιας κομματικής οργάνωσης και θέλεις να δεις πως δουλεύει η ρουφιανιά και η μπαγαποτιά.

Στην πραγματική ζωή μπορείς να βελτιώσεις την κατάσταση σου με τις ικανότητες σου,έχεις την επιλογή με ποιους και πότε θα συναναστραφείς,μπορείς να είσαι ελεύθερος να επιλέξεις το τι θα κάνεις και το πότε.

 

Ο στρατός κάποτε ήταν θεσμός για να κάνει στρατιώτες τα χωριατόπαιδα(οι πλούσιοι και τότε πήγαιναν στις θέσεις φιλέτα),τώρα είναι για να συντηρεί μια αρρωστημένη κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν παρεξηγιεμαι καλο ειναι να μιλας στα ισια.... αλλα καθε στιγμη της ζωης σου μπορεις να μαθεις πραγματα ειτε στα 15 ειτε στα 25 ειτε στα 35 κτλπ κτλπ.

 

Δεν νομιζεις οτι υπαρχει τεραστια ανισορροπια μεταξυ αυτων που μαθαινεις και αυτων που χανεις? (λεφτα, χρονος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποτελούν κανόνα τα βύσματα και τα στελέχη που είναι τάτσι μιτσι κότσι με τους τοπικούς παράγοντες; :blink:

Με συγχωρείς,όταν ήσουν στρατό που ακριβώς ήσουν;Σε κάποιο φυλάκιο;Σε κάποιο στρατόπεδο εσύ κι ο διοικητής;

Αυτά που γράφεις είναι απερίγραπτα,πραγματικά είναι η πρώτη φορά που διαβάζω από κάποιον(ακόμη και όταν συζητούσα με φανατικό υπερ της θητείας)που γράφει ότι τα βύσματα και η γενικότερη σαπίλα είναι εξαίρεση στον κανόνα ή έστω σπάνια.

 

Τέλος πάντων άκρη δεν βγάζουμε.Πίστευε ότι θέλεις,αλλά τόσοι που έχουν γράψει εδώ και δεκαετίες για τα δρώμενα του στρατού που εξιστορούμε και εδώ δεν μπορεί να είναι όλοι ψεύτες.

Απερίγραπτα θεωρώ επίσης αυτά που αναφέρεις κι εσύ. Οπότε συμφωνούμε σε κάτι ότι δε βγάζουμε άκρη. Για να λέμε παράδειγμα ότι στους 10.000 νεοσύλλεκτους οι περισσότεροι είναι βύσματα, το θεωρώ εξωπραγματικό.

 

 

Συγνωμη ρε φιλε, την επομενη φορα θα παρω τηλεφωνο ολες τις στρατολογιες να δω που εκανε ο scatman την θητεια του. Ειπες οτι εκανες ζωαρα στον Αυλωνα, δεν νομιζω να εγραψες ποσο εκατσες εκει.

 

To μεμονομενο quote εγινε για να τονισω το συγκεκριμενο κομματι, ποιο ακριβως ειναι το προβλημα?

 

Οσο για την δημιουργια εντυπωσεων, ασ'το καλυτερα. Νομιζω οτι εισαι πρωτεργατης σε αυτο προσπαθωντας τοση ωρα να μας πεις για τα καλα του στρατου αναφέρομενος σε όλα τα ασχημα ως side notes.

 

 

Αμα εχεις παει 18-20-22-25 και περιμενεις να σου μαθει ο στρατος για ολα τα κακως κειμενα της κοινωνιας μας, τοτε παιζει σοβαρο θεμα. (δεν το λεω προσωπικα σε σενα, μην παρεξηγηθεις)

Συνεχίζεις κάτι που σε εκθέτει.

 

Δε γνώριζες αλλά παρόλα αυτά έβγαλες ένα εύκολο συμπέρασμα με σκοπό να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Αυτό φίλε μου το θεωρώ τουλάχιστον άσχημο. Όπως βλέπεις, είμαι εδώ κι απαντάω σε όποιον μου απευθύνει το λόγο, εαν δε γνωριζες θα μπορουσα ευκολα να γινω συγκεκριμενος. 

 

Δε ξέρω για σενα αλλα εγω προσπαθω να μαθαινω συνεχεια νεα πραγματα. Ο στρατος ειναι προσωπικη εμπειρια και σε παροτρυνω να κοιταξεις δικα σου θεματα αντι να ασχολεισαι με των άλλων. 

 

Γινεσαι προσβλητικος αλλα τι να κανουμε, ιντερνετ ειναι αυτο, χρειαζεται υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απερίγραπτα θεωρώ επίσης αυτά που αναφέρεις κι εσύ. Οπότε συμφωνούμε σε κάτι ότι δε βγάζουμε άκρη. Για να λέμε παράδειγμα ότι στους 10.000 νεοσύλλεκτους οι περισσότεροι είναι βύσματα, το θεωρώ εξωπραγματικό.

 

 

a) Συνεχίζεις κάτι που σε εκθέτει.

 

β) Δε γνώριζες αλλά παρόλα αυτά έβγαλες ένα εύκολο συμπέρασμα με σκοπό να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Αυτό φίλε μου το θεωρώ τουλάχιστον άσχημο. Όπως βλέπεις, είμαι εδώ κι απαντάω σε όποιον μου απευθύνει το λόγο, εαν δε γνωριζες θα μπορουσα ευκολα να γινω συγκεκριμενος. 

 

c) Δε ξέρω για σενα αλλα εγω προσπαθω να μαθαινω συνεχεια νεα πραγματα. Ο στρατος ειναι προσωπικη εμπειρια και σε παροτρυνω να κοιταξεις δικα σου θεματα αντι να ασχολεισαι με αλλον. 

 

d) Γινεσαι προσβλητικος αλλα τι να κανουμε, ιντερνετ ειναι αυτο, χρειαζεται υπομονη.

 

α) Τι ακριβως με εκθετει?

 

β) Ειπες οτι εκανες ζωαρα και μετα απο 2,5 ωρες εγραψες: ποια ζωαρα? Βασιζομενος στα λεγομενα σου εγραψα αυτα που εγραψα. Ουτε υπεθεσα κατι, ουτε παραποιησα τα λεγομενα σου.

 

c) Μπηκες δηλαδη στον στρατο για να μαθεις νεα πραγματα? Αν ναι, πες μου σε παρακαλω τι εμαθες και που θα το χρησιμοποιησεις αυτο που εμαθες.

 

Τα περισσοτερα θεματα μου τα εχω λυσει, τα υπολοιπα τα δουλευω. Εσενα θα σε παροτρυνω να δεις την αληθεια και να σταματησεις να εθελοτυφλεις δημιουργωντας λανθασμενες εντυπωσεις στα φορουμ.

 

δ) Αν προσβληθηκες σου ζητω συγνωμη, δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Τι ακριβως με εκθετει?

 

β) Ειπες οτι εκανες ζωαρα και μετα απο 2,5 ωρες εγραψες: ποια ζωαρα? Βασιζομενος στα λεγομενα σου εγραψα αυτα που εγραψα. Ουτε υπεθεσα κατι, ουτε παραποιησα τα λεγομενα σου.

 

c) Μπηκες δηλαδη στον στρατο για να μαθεις νεα πραγματα? Αν ναι, πες μου σε παρακαλω τι εμαθες και που θα το χρησιμοποιησεις αυτο που εμαθες.

 

Τα περισσοτερα θεματα μου τα εχω λυσει, τα υπολοιπα τα δουλευω. Εσενα θα σε παροτρυνω να δεις την αληθεια και να σταματησεις να εθελοτυφλεις δημιουργωντας λανθασμενες εντυπωσεις στα φορουμ.

 

δ) Αν προσβληθηκες σου ζητω συγνωμη, δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

Σε εκθετει το γεγονος ότι χρησιμοποιησες κατι που ανεφερα μεμονομενα ενω πιο πριν είχα αναφερει πως πηγα να παρουσιαστω εκει. Μαλιστα το εκανες με πολυ σιγουρια.

Το κεντρο παρουσιασης δεν εχει καμια σχεση με τη συνεχεια. Ειναι χαλαρα επειδη ο εφεδρος δεν εχει ορκιστει ακομη και σχεδον ποτε, δε του κανουν τπτ.

 

Τελοσπαντων, αρχιζει και γινεται προσωπικο το ζητημα και δεν το επιθυμω.

 

Ανεφερα αρκετες φορες οτι βιωματα κι εμπειριες μου απ'τον στρατο είναι προσωπικα. Δε θελω να τα μοιραστω ουτε να τα αριθμησω.

 

Ωστοσο, η συναναστροφη με τοσα διαφορετικα ατομα/προσωπικοτητες κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες, νομιζω εχουν να διδαξουν πολλα σε αυτον που ειναι προθυμος να τα παρατηρησει. (εξαιρω το εκπαιδευτικο κομματι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εκθετει το γεγονος ότι χρησιμοποιησες κατι που ανεφερα μεμονομενα ενω πιο πριν είχα αναφερει πως πηγα να παρουσιαστω εκει. Μαλιστα το εκανες με πολυ σιγουρια.

Το κεντρο παρουσιασης δεν εχει καμια σχεση με τη συνεχεια. Ειναι χαλαρα επειδη ο εφεδρος δεν εχει ορκιστει ακομη και σχεδον ποτε, δε του κανουν τπτ.

 

H παραπανω προταση δειχνει ξεκαθαρα πως η εικονα που εχεις για τον στρατο ειναι ελλειπεστατη. Θεωρεις πως επειδη εσυ πηγες σε χαλαρο κεντρο παρουσιασης, γενικα στα κεντρα ειναι χαλαρα. Αυτο ειναι το προβλημα μου και αυτος ο αρχικος λογος που διαφωνησα μαζι σου. Ρωτα και κανεναν που πηγε 2/39 ΣΕ στο Μεσολογγι και θα δεις ποσο χαλαρα (δεν) ειναι τα κεντρα παρουσιασης.

 

Τελοσπαντων, αρχιζει και γινεται προσωπικο το ζητημα και δεν το επιθυμω.

 

Δεν καταλαβαινω πως το να διαφωνω με τις αποψεις σου κανει το ζητημα προσωπικο.

 

Ανεφερα αρκετες φορες οτι βιωματα κι εμπειριες μου απ'τον στρατο είναι προσωπικα. Δε θελω να τα μοιραστω ουτε να τα αριθμησω.

 

Θες να μου πεις σε ποιο στρατοπεδο εκανες το μεγαλυτερο κομματι της θητειας σου? Και γενικα πως σας πηγαινε απο εξοδους?

 

Ωστοσο, η συναναστροφη με τοσα διαφορετικα ατομα/προσωπικοτητες κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες, νομιζω εχουν να διδαξουν πολλα σε αυτον που ειναι προθυμος να τα παρατηρησει. (εξαιρω το εκπαιδευτικο κομματι)

 

Δεν διαφωνω. Απλα εγω θεωρω πως εν καιρω κρισης το να εισαι εξω και να δουλευεις βοηθωντας οικονομικα τους δικους σου ή το να διαβαζεις και να μαθαινεις πραγματα με σκοπο να βρεις μια δουλεια στο μελλον ειναι πιο σημαντικα. Ειναι τουλαχιστον πιο θεμελιωδη πραγματα απο αυτα που μαθαινεις κατα την συναναστροφη σου με 18χρονους που εριξαν 7 σφαιρες με το g3a3 και νομιζουν οτι θα τους καλεσουν στο expandables 3. Ή απο ΕΠΟΠ που κλεβουν συναδελφους τους και αποκαλουν "μπασταρδους" τους φανταρους (πραγματικα γεγονοτα).

 

Δεν ειμαι κατα του στρατου, ειμαι κατα του στρατου με την σημερινη του μορφη.

 

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να λέμε παράδειγμα ότι στους 10.000 νεοσύλλεκτους οι περισσότεροι είναι βύσματα, το θεωρώ εξωπραγματικό.

Αν αρχισεις να αφαιρεις απο τους 10.000 νεοσυλλεκτους, ξεκινωνοντας απο "τα ναυτακια τα ζουμπουρλουδικα" [ :-( ]

φτανωντας μεχρι αυτους που επιχειρησαν να βαλουν βυσμα, ακομη και για μια 2ωρη παραταση εξοδου {oh, yes....}

αντιλαμβανεσαι οτι μπορει να μεινουν, το πολυ, οι 300? 'Η μονο 5-9 τεμαχια (sic), σε ολοκληρο κεντρο καταταξης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω στην ερώτηση με προσωπικό χαρακτήρα κι όχι στα σχόλια. 

 

Θες να μου πεις σε ποιο στρατοπεδο εκανες το μεγαλυτερο κομματι της θητειας σου? Και γενικα πως σας πηγαινε απο εξοδους?

 

Ημουν στην Κω ΟΛΗ μου τη θητεια, τον πρώτο μηνα πηγε χαλαρα 1-1 και σε σπανιες 2-1 (2 έξω). Το μεγαλύτερο μέρος ήταν απο 10-30 μέρες μέσα.με φουλ αγκαρια ~λογω απαιτητικου διοικητη~.

 

Γι'αυτό με ενοχλούν τα εύκολα συμπεράσματα. Για μένα η εμπειρία του κέντρου ήταν όνειρο από πολλές απόψεις. Τις περισσότερες φορές είναι χαλαρά. Δεν είναι κανόνας και φυσικα δε μπορω να μιλησω για ολα. Ανεφερα το δικο μου παραδειγμα.

 

Κι εδώ ερχόμαστε σε αυτά που λέγαμε και ξεφύγαμε στη συνεχεια.

 

Απλα εγω θεωρω πως εν καιρω κρισης το να εισαι εξω και να δουλευεις βοηθωντας οικονομικα τους δικους σου ή το να διαβαζεις και να μαθαινεις πραγματα με σκοπο να βρεις μια δουλεια στο μελλον ειναι πιο σημαντικα.

 

Μα είναι προφανές ότι ο καθενας αφηνει πολλα πισω του, σημαντικα και μη. Ομως, το γνωριζει καθε αντρας οτι θα ερθει αυτη η στιγμη. Και κατα συνεπεια ας προετοιμαστει σε ολα τα επιπεδα . Το παραπονο, αγανακτηση, θαψιμο κτλ δε θα του δωσουν τιποτα. Χειροτερευουν την ηδη φορτισμενη κατασταση.

 

Κατα τα αλλα, ο στρατος καθεαυτός παιρνει τη μορφη που του δινουν οι ανθρωποι. Φταιμε και οι πολιτες που ~και~ αυτός εχει αυτα τα χαλια/προβληματα σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα αλλα, ο στρατος καθεαυτός παιρνει τη μορφη που του δινουν οι ανθρωποι. Φταιμε και οι πολιτες που ~και~ αυτός εχει αυτα τα χαλια/προβληματα σημερα

 

 

 

 

 

ναι, απο γενικότητες άλλο τίποτα. Λες και οι πολίτες αποφασίζουν για την λειτουργία και την οργάνωση του στρατού, λες και δεν υπάρχουν στρατιωτικοι και πολιτικοι προϊστάμενοι, οι φαντάροι χάλασαν τον τέλειο στρατό που είχαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζεις οτι υπαρχει τεραστια ανισορροπια μεταξυ αυτων που μαθαινεις και αυτων που χανεις? (λεφτα, χρονος)

 

Γιατι εχεις την εντυπωση οτι δεν θα χασεις λεφτα και χρονο καποια στιγμη? ειτε επειδη εμπλεξες με αφεντικο περιεργο ειτε επειδη θα σε πληρωναν αλλα τελικα δεν το εκαναν? εγω πλεον ειμαι προετοιμασμενος για τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχεις την εντυπωση οτι δεν θα χασεις λεφτα και χρονο καποια στιγμη? ειτε επειδη εμπλεξες με αφεντικο περιεργο ειτε επειδη θα σε πληρωναν αλλα τελικα δεν το εκαναν? εγω πλεον ειμαι προετοιμασμενος για τα παντα.

 

Δηλαδη επειδη καποια στιγμη μπορει να πεσεις σε εναν βλακα εργοδοτη, δικαιολογουνται ολα αυτα που χανεις στον στρατο? Τι λογικη ειναι αυτη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, απο γενικότητες άλλο τίποτα. Λες και οι πολίτες αποφασίζουν για την λειτουργία και την οργάνωση του στρατού, λες και δεν υπάρχουν στρατιωτικοι και πολιτικοι προϊστάμενοι, οι φαντάροι χάλασαν τον τέλειο στρατό που είχαμε...

 

Γενικότητες νομίζω πως λες εσύ.Μην επαναλαμβανόμαστε και καταλήξουμε σε μικρότητες. Στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχω, ούτε έχεις να μου προσφέρεις κάτι. 

 

Επίσης, μου φαίνεται πως βρίσκεσαι σε παραλήρημα και κατανοείς ότι θες. Ουσιαστικά την απάντηση την έδωσες μόνος σου γι'αυτό που σχολίασα. Ο στρατός πλέον είναι μέρος της πολιτικής, οπότε η ευθύνη του πολίτη άμεση. Γι'αυτό πριν πούμε "πως είναι έτσι" , ας δούμε πρώτα τι κάναμε εμείς για να έχει αυτή τη μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...