Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εξοδούχος (χωρίς υπηρεσία) με διανυκτεύρεση βγαίνεις πάντα από τις 14:00-15:00 τις καθημερινές στην Αθήνα αν δεν κάνω λάθος και 09:00 τις αργίες/ΣΚ...

Αν ειναι λιγο λασκα ο διοικητης και ξερεις οτι εισαι εξοδουχος πας παιρνεις ενα υπηρισιακο σημειωμα πχ απο της 10:00 μεχρι της 15:00 και μαζι το εξοδοχαρτο..

 

15:00 η ωρα ειναο τεταρτη παρασκευη

 

17:00+ ειναι τις αλλες μερες 9:00+ ειναι σαββατοκυριακη.. Μετα της πρωινη φρουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

15:00 η ωρα ειναο τεταρτη παρασκευη

 

17:00+ ειναι τις αλλες μερες 9:00+ ειναι σαββατοκυριακη.. Μετα της πρωινη φρουρα..

ανάλογα το στρατόπεδο, πχ εμείς φεύγαμε μαζί με το πολιτικό προσωπικό και τα στελέχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1004611_464738110280160_330507181_n.jpg

 

 

15:00 η ωρα ειναο τεταρτη παρασκευη

 

17:00+ ειναι τις αλλες μερες 9:00+ ειναι σαββατοκυριακη.. Μετα της πρωινη φρουρα..

 

 

 

στα χαρτια B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χέστηκα για το πήξιμο, για τις εξόδους, τα χωσίματα, τις υπηρεσίες, την ζωάρα ή ότι άλλη κλάψα συνοδεύει τον στρατό.

 

Αυτό που ακόμα δεν μπορώ να ξεπεράσω το ότι δούλεψα έναν ολόκληρο χρόνο χωρίς την παραμικρή ανταπόδοση, ούτε  μισθό, ούτε ασφάλιση, ούτε καν εισιτήρια για τρένα και λεωφορεία ! Οι περισσότεροι που παν στρατό ακόμα συντηρούνται από την οικογένεια και το μόνο που σκέφτονται είναι να περάσουν όσο πιο ανώδυνα. Για μένα δεν ήταν τίποτα η "ζωάρα" όταν έβλεπα τα πενηντάρικα να φεύγουν.

 

My monies, where are you going ? come back monies 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χέστηκα για το πήξιμο, για τις εξόδους, τα χωσίματα, τις υπηρεσίες, την ζωάρα ή ότι άλλη κλάψα συνοδεύει τον στρατό.

 

 

 

 

και εγω τα ιδια θα ελεγα αλλα οταν σημερα ηρθε το αλλο το παιδι και λογω της εμπλοκης στη ΣΑΝ βαρεσε σκοπετα και περιπολους για 15 μερες μαζι με τα αλεξισφαιρα τι σκατα βαζουν πανω τους ή ποσο τον πηγε και μας ηρθε 401 για εξεταση και τον εβγαλε με οσφυαλγια και θα ξαναρθει για να κανει αξονικη τομογραφια και απο I1 μαλλον θα παει ι4

 

και οταν εχω τον ψυχολογο στο κεντρο να μου λεει 100% αποκλειεται να παθεις κατι και να φταιει ο στρατος ε στα @@ μου ολα.

αυτα ειναι που βλεπω και μου γυριζουν ταντερα με το στρατο. το θεμα της δουλειας το φτιαχνεις, το θεμα της υγειας μπορει να πεθανεις με αυτο

 

και υπηρχαν ατομα που με κραζανε επειδη πηρα λογω πλατυποδιας i3 αοπλο και γραφει μεσα το καταπληκτικο απαγορευεται η αρση βαρους

 

ανάλογα το στρατόπεδο, πχ εμείς φεύγαμε μαζί με το πολιτικό προσωπικό και τα στελέχη...

 

 

 

ασχετο αλλα αν εχεις το θεο σου δηλαδη. παω στον ορθοπεδικο να ζητησω απαλλαγη απο τις αρβυλες λογω της πλατυποδιας και μου λεει δε γινεται αυτο. αυτο συνιστα αναβολη. θες αναβολη?

 

δηλαδη μετα την αναβολη θα γινει κατι μαγικο και θα φτιαξει η πλατυποδια? πραγματικα δε καταλαβαινω τους στρατιωτικους γιατρους.

 

οχι οτι ειναι κατι τραγικο, μιση μερα φοραω αρβυλες και οταν εχω υπηρεσια αλλαζω με αθλητικα απλα το αναφερω σαν το θεατρο του παραλογου με το στρατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατιωτης= αρβυλες, αντρικο ενδυμα

 

Αν μπορεις παιρνεις και αγοραστες που ειναι παναλαφρες.

 

Αν δεν μπορεις τον ηπιες βεβαιως αλλα θα χεις κατι να λες στα παιδια σου οταν γκρινιαζουν!

Χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χαμένα λεφτα, δουλειές, γκομενες, τον πριξαρχιδισμό και την σκατοσυμπεριφορά πολλών εκει μέσα όταν περάσει ο καιρός τα ξεχνάς, αυτό που θα σου μέινει όμως ειναι η αισθηση του χαμένου χρόνου. Ο πιο άδικα και μαλακισμένα χαμένος χρόνος της ζωής μου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ασχετο αλλα αν εχεις το θεο σου δηλαδη. παω στον ορθοπεδικο να ζητησω απαλλαγη απο τις αρβυλες λογω της πλατυποδιας και μου λεει δε γινεται αυτο. αυτο συνιστα αναβολη. θες αναβολη?

 

δηλαδη μετα την αναβολη θα γινει κατι μαγικο και θα φτιαξει η πλατυποδια? πραγματικα δε καταλαβαινω τους στρατιωτικους γιατρους.

 

οχι οτι ειναι κατι τραγικο, μιση μερα φοραω αρβυλες και οταν εχω υπηρεσια αλλαζω με αθλητικα απλα το αναφερω σαν το θεατρο του παραλογου με το στρατο

έπεσες σε μλκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως επεσες σε μλκ.. Που οταν παει ο γιοκας του στρατο θα παρει τα τηλεφωνακια του και θα την περασει λαδι.. Τοτε θα νοιαστει το παιδι του.. Τωρα στα @@ του..

 

Αυτο να εχεις προβλημα ορθοστασιας πχ και να σε χωνουν λατζα επειδη εισαι Ι4 .. Και κανεις μονο θαλαμοφυλακια δεν το καταλαβα στις μοναδες που ημουνα.. Ετσι το ειχανε αυτοι.. Οταν ομως εγινα εγω γραφιας αλλαξε και αυτο.. Εβαζα στην μεσημεριανη τα καμογια τους εξοδουχους που επαιρναν υπηρεσιακο απο της 10:00 καθε φορα που ηταν εξοδουχοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χαμένα λεφτα, δουλειές, γκομενες, τον πριξαρχιδισμό και την σκατοσυμπεριφορά πολλών εκει μέσα όταν περάσει ο καιρός τα ξεχνάς, αυτό που θα σου μέινει όμως ειναι η αισθηση του χαμένου χρόνου. Ο πιο άδικα και μαλακισμένα χαμένος χρόνος της ζωής μου.

 

Πλέον έχει φτάσει να είναι παραγωγικός χρόνος μιας και με την ανεργία να μας έχει φάει απλά φυτοζωούμε....:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον έχει φτάσει να είναι παραγωγικός χρόνος μιας και με την ανεργία να μας έχει φάει απλά φυτοζωούμε.... :(

Καμία σχέση,προσωπικά με πήγε ένα έτος πίσω στα σχέδια να την κάνω για εξωτερικό,άλλοι έχασαν μεταπτυχιακά/διδακτορικά ή έτοιμες δουλειές στην ημεδαπή/αλλοδαπή.

Δεν ξέρεις τι περιμένει τον καθένα και τι αλλάζει σε 9 μήνες που τρως άδικα στον στρατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση,προσωπικά με πήγε ένα έτος πίσω στα σχέδια να την κάνω για εξωτερικό,άλλοι έχασαν μεταπτυχιακά/διδακτορικά ή έτοιμες δουλειές στην ημεδαπή/αλλοδαπή.

Δεν ξέρεις τι περιμένει τον καθένα και τι αλλάζει σε 9 μήνες που τρως άδικα στον στρατό.

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αλλά αν ο στρατός πήγε τα σχέδιά σου πίσω τότε δεν έκανες σωστά τα σχέδιά σου! Ο στρατός δεν είναι κάτι που εμφανίζεται στα ξαφνικά! Όλοι ξέρουμε ότι κάποια στιγμή θα πάμε..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αλλά αν ο στρατός πήγε τα σχέδιά σου πίσω τότε δεν έκανες σωστά τα σχέδιά σου! Ο στρατός δεν είναι κάτι που εμφανίζεται στα ξαφνικά! Όλοι ξέρουμε ότι κάποια στιγμή θα πάμε..

Όταν ο στρατός είναι ένα εμπόδιο που δεν μπορεί να παρακαμφθεί τότε είναι κάτι που πάει τα σχέδια σου πίσω.

Το θέμα ήταν ότι και εγώ και οι άλλοι απλά δεν μπορούσαμε να γράψουμε τον στρατό στα @@ μας(για διάφορους λόγους) και να υλοποιήσουμε τα σχέδια μας σε μια καμπή της ζωής μας.

Πολλά πράγματα έχουν window of opportunity,εάν ισχυρίζεσαι ότι μπορείς όχι μόνο να προβλέψεις πότε θα ανοίξει,αλλά και να το εκμεταλλευτείς έτσι ώστε να μην επηρεάσει τα σχέδια σου μια εννεάμηνη υποχρεωτική αγγαρεία τότε σου βγάζω το καπέλο.

Εγώ,και πάρα πολλοί άλλοι δεν τα κατάφεραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χαμένα λεφτα, δουλειές, γκομενες, τον πριξαρχιδισμό και την σκατοσυμπεριφορά πολλών εκει μέσα όταν περάσει ο καιρός τα ξεχνάς, αυτό που θα σου μέινει όμως ειναι η αισθηση του χαμένου χρόνου. Ο πιο άδικα και μαλακισμένα χαμένος χρόνος της ζωής μου.

 

Είχα τις ίδιες ακριβώς αντιλήψεις μέχρι λίγο καιρό πριν πάω φαντάρος...

 

Δε θέλω να επαναλαμβάνομαι, την άποψή μου περί θητείας μπορεί να τη βρει όποιος θέλει μερικές σελίδες πίσω. Θα πω απλά πως, ακόμαι και σ' αυτή την περίπτωση, η έννοια του χαμένου χρόνου είναι υποκειμενικό ζήτημα.

 

Προσωπικά μιλώντας πάντα, χαμένος χρόνος από τη ζωή μου ήταν τα σερί εξάμηνα καταλήψεων (με εξεταστικές που κάηκαν εννοείται) όσο ήμουν φοιτητής. Φυσικά πλήρωνα νοίκι και χάλαγα φράγκα για να φάω κατά τις εν λόγω περιόδους. Χρόνο και χρήμα έχασα επίσης δουλεύοντας σε μ@λάκα εργοδότη. Εκεί μάλιστα κι αν βίωσα πριξαρχιδισμό, σκατοσυμπεριφορά και κόμπλεξ εξουσίας.

 

Τα περί "χαμένων ευκαιριών" για γκομενοδουλειές τα προσπερνάω με συνοπτικές διαδικασίες, σόρυ αλλά μου φαίνεται απλά αστείο...

 

Εν τέλει, αν είσαι εξ αρχής προκατειλημένος ενάντια σε κάτι, δε θα αλλάξεις γνώμη, ό,τι κι αν σου πουν, ό,τι κι αν ζήσεις. Έτσι είναι και η φάση με το στρατό. 

 

Γράφω στο παρόν thread επειδή το διαβάζουν και παιδία που δεν έχουν υπηρετήσει ακόμα. Ε, είναι κρίμα να τους γ@μάς την ψυχολογία παρουσιάζοντάς τη φάση ως κάτι εφιαλτικό, κάτι που θα τους σημαδέψει αρνητικά για το υπόλοιπο της ζωής τους.

 

Klein, μια χαρά παλεύεται, ειδικά αν πας σχετικά μικρός (ιδανικά κοντά στα 23 σου θα έλεγα). Άμα τη δεις και λίγο zen τη φάση, άμα σκεφτείς πως από κάθε σκηνικό στη ζωή σου μπορεί να αποκομίσεις πράγματα και να βελτιώσεις τον εαυτό σου, τίποτα δεν είναι "χαμένος χρόνος". Αν φοβάστε πραγματικά μη χάσετε πολύτιμο χρόνο από τη ζωή σας, κόφτε το κάψιμο στη DOTA και το WoW...κι όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα το στρατόπεδο, πχ εμείς φεύγαμε μαζί με το πολιτικό προσωπικό και τα στελέχη...

Αυτό που κάναμε εμείς ηταν σκάνδαλο, ειδικά το 9 Σάββατο Κυριακή που αν ηταν κολλητές οι έξοδοι δεν πήγαινες καν

 

Στη προηγούμενη μονάδα μου τους έβαζαν μέσα εστω για λίγες ώρες και ας μην είχαν υπηρεσία

 

Που να δεις μετά που έπαιζαν custom υπηρεσιακά, έψαχνε ο ασπροδοντης άτομο να χωσει και είχαν εξαφανιστεί όλοι από τις 10 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...