Προς το περιεχόμενο

Νέος στο Linux, σκέψη για μόνιμη "διαμονή"


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, με την έλευση των windows 10 μου "γεννήθηκαν" ανησυχίες για το privacy κομμάτι της υπόθεσης, δεν νιώθω ωραία να μην έχω λόγο στα updates που γίνονται αυτόματα στο PC ΜΟΥ και να τους δίνω τόσο μεγάλη πρόσβαση στο PC ΜΟΥ και τα αρχεία ΜΟΥ.

Υπήρξα full time χρήστης mac όμως μετά από κάποια θεματάκια με το hackintosh μου γύρισα σε windows. Τώρα λέω να γίνω full time χρήστης linux, σκέφτομαι για ubuntu λόγω της τεράστιας κοινότητας που θα με βοηθήσει να εγκατασταθώ πιο εύκολα και γρήγορα. Γενικά το linux το έβλεπα πάντα σαν εργαλείο πάρα σαν σύστημα καθημερινής χρήσης καθώς η συνεχής επαφή με το terminal ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα κουράζει. Άλλος ένας λόγος που σκέφτομαι να γίνω full time χρήστης είναι ότι φέτος μπήκα σε μια σχολή για να σπουδάσω προγραμματιστής και αργά ή γρήγορα θα μπώ σε linux για να κάνω κάτι άρα αν είμαι πιο εξοικειωμένος θα με βοηθήσει στο να το κάνω με μεγαλύτερη ευκολία και λιγότερο rage. Ποιά είναι η γνώμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα linux mint με cinnamon desktop emvironment ποιό απλό και ποιο λειτουργικό κατα την αποψη μου .Δεν θα δυσκολευτεις καθόλου. Αν έχεις περισσοτερες απαιτήσεις παραμετροποιησης και εχεις παραπάνω υπομονή κατέβασε την εκδοση με το KDE. Σε κάθε περιπτωση οτι χρειαστείς μπορεις να πας εδω http://linuxmint.gr/ και να σου λύσουν οποια απορία και αν έχεις. Ξεκίνα με Mint και στην πορεία με το virtualbox δοκιμάζεις όποια διαφορετική έκδοση θές και πράττεις αναλόγως στην πορεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα πρότεινα το manjaro.

 

Pros:

1) Pacman

2) Πανέμορφο

3) Out-of-box

4) Θα σε "τραβήξει" προς το arch

5) Πανέμορφο

 

Cons:

1) Η εξοικίωση με ένα rolling-release.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το wiki, στη συμβουλή στο ubuntu(πράσινο πλαίσιο) ότι η πιο πρόσφατη LTS έκδοση είναι η 14.10 νομίζω πως έχει γίνει κάποιο λάθος? Έχω την εντύπωση πως η τελευταία LTS είναι η 14.04.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το wiki, στη συμβουλή στο ubuntu(πράσινο πλαίσιο) ότι η πιο πρόσφατη LTS έκδοση είναι η 14.10 νομίζω πως έχει γίνει κάποιο λάθος? Έχω την εντύπωση πως η τελευταία LTS είναι η 14.04.

Ναι, δίκιο έχεις. Διόρθωσε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την σουίτα της Adobe, τι ακριβώς σου λείπει;

Premiere, After effects, Photoshop, Lightroom, Illustrator. Δεν νομίζω να υπάρχουν σε linux

Δεν υπάρχει ρύθμιση να αλλάξω την ταχύτητα scrolling δυστυχώς και το middle click δεν δουλεύει για να κάνω quick scroll στις σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Premiere, After effects, Photoshop, Lightroom, Illustrator. Δεν νομίζω να υπάρχουν σε linux

Δεν υπάρχει ρύθμιση να αλλάξω την ταχύτητα scrolling δυστυχώς και το middle click δεν δουλεύει για να κάνω quick scroll στις σελίδες

 

Δεν υπάρχουν σε Linux τα συγκεκριμένα αλλά υπάρχουν παρόμοια προγράμματα σχεδόν ίδιας δυναμικής

 

Για Photoshop δες το GIMP

 

Για Lightroom δες το Darktable

 

Για Illustrator δες το Inkscape

 

Για After Effects δες Natron και Blender

 

Για Premier δες Openshot, Kdenlive, Avidemux

 

Τώρα για το middle click άμα έχεις chrome δες αυτό το extension

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης τράβηξα τον κόσμο μου στο minecraft από τα win αλλά μόλις τον πέρασα στο ubuntu μου δείχνει τον κόσμο σκέτο χωρίς τα κτήρια μου :(

Edit: Δεν αναγνώριζε έναν critical φάκελο επειδή ξεκίναγε με R άντι r, τώρα όλα κομπλέ.

Ευχαριστώ για τα προγράμματα που πρότεινες thomasG4

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...