Προς το περιεχόμενο

d5200 vs d3200


badounask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμίτες εδώ και περίπου δύο μήνες ψάχνω να αγοράσω την πρώτη μου dslr.η αιτία που δεν έχω κάνει ακόμα την αγορά είναι η αγαπημένη NIKON η οποία έχει βγάλει δύο πολύ καλές μηχανές σε κοντινή τιμή.για να μην χρονοτριβώ δεν έχω κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις θέλω να φωτογραφίζω ότι μου κατέβει στο μικρό μυαλό μου,σε όσο καλύτερη ποιότητα για το ποσό το οποίο θα έχει δαπανηθεί (τοπία, πορτρέτα ,φωτογραφίες δρόμου κτλ κτλ όπως λένε και στο χωριό μου να είναι all around)

Το ποσό το οποίο διαθέτω ειναι αυστηρά μέχρι 500 ευρώ και μόνο για καινούργια. Είμαι ανάμεσα σε

 

http://www.akalavrentzos.gr/index.php?route=product/product&product_id=4198

 

http://www.skroutz.gr/s/6728520/Nikon-D3200-Kit-18-105-VR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/6737064/Nikon-D5200-Kit-18-55-VR-II.html

 

θα ήθελα τις απόψεις σας μια και είμαι σε μεγάλο δίλημμα και δεν μπορώ να αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ,

εγω θα παιρνα την 5200

και μετα θα επαιρνα και τον 35mm 1.8G

συμπαθητικοι και οι 2 φακοι που εχουν για κιτ, αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η 5200 έχει περισσότερες λειτουργίες απο την 3200 (την οποία έχω εδώ kai 2 χρόνια).

 

http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon-D5200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ προς d5200 πάω απλά φοβάμαι μήπως με την d3200 και τον 35mm 1.8G έχω καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας από ότι με την d5200 kit 18 55mm vr2 και για αυτο το λόγο είμαι σε δίλημμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον 35ρη θα εχεις καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας σιγουρα.

παντως εγω θα την επαιρνα μεταχειρισμενη και την 5200 και τον 35ρη

ειναι στην κατηγορια μηχανων που κυκλοφορει αβερτα σε αγγελιες (το ιδιο και ο φακος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον 35ρη θα εχεις καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας σιγουρα.

παντως εγω θα την επαιρνα μεταχειρισμενη και την 5200 και τον 35ρη

ειναι στην κατηγορια μηχανων που κυκλοφορει αβερτα σε αγγελιες (το ιδιο και ο φακος)

Αν και τον 35αρη το βρισκεις δυσκολα μεταχειρισμενο -γιατι μολις καποιος τον βαλει σε αγγελια φευγει αμεσως- συμφωνω κ εγω για 5200 μεταχειρισμενη. Ουσιαστικα με κατω απο 10κ κλικ ειναι καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 538€ τελική η Olympus omd10 με τον κιτ βγαζει εκτός χαλαρα την 3200.

 

VS 5200 παλι omd θα έλεγα αλλα σηκώνει συζήτηση τι φωτογραφίζεις και αμα θες raw ή jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον 35ρη θα εχεις καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας σιγουρα.

παντως εγω θα την επαιρνα μεταχειρισμενη και την 5200 και τον 35ρη

ειναι στην κατηγορια μηχανων που κυκλοφορει αβερτα σε αγγελιες (το ιδιο και ο φακος)

δεν το σκέφτομαι για μεταχειρισμένη d5200 γιατί κρατάνε αρκετά υψηλή τιμή και πιστεύω για 100 ευρώ περισσότερα αξίζει να πας σε καινούργια με τον κιτ φακό και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο .

Για καινούργια πηγαίνεις μόνο από Ελλάδα;

ναι μόνο από Ελλάδα γιατί λογικά θα την βάλω με άτοκες δόσεις κάνα 60ρι το μήνα.

Με 538€ τελική η Olympus omd10 με τον κιτ βγαζει εκτός χαλαρα την 3200.

 

VS 5200 παλι omd θα έλεγα αλλα σηκώνει συζήτηση τι φωτογραφίζεις και αμα θες raw ή jpeg

Olympus omd10 είναι απλά πανέμορφη άπλα με τον κιτ φακό πας περίπου στα 600 ευρώ και είναι εκτός του προϋπολογισμού μου συν ότι στα χαρτιά η d5200 είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρω ειναι σχεδον ενας εξτρα φακος οπως ο 35ρης

αν το κιτ που θα παρεις εχει εγγυηση θα εισαι μια χαρα.

αλλα it's up to you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40€ ειναι η διαφορά. Όσο αν ειναι καλύτερη η 5200 θα διαφωνήσω. Ιδίως για το stabilizer στο σώμα που αυτόματα σου κάνει όλους τους prime VR. Ολα αυτά προσωπική άποψη και υπόψιν δεν έχω Olympus αλλα μια d7100 και μια fuji xe1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως πάμε δαγκωτο για d5200 kit . Αν και πιστεύω ότι με τη 3200 και τον 35ρι θα εχω καλύτερο αποτέλεσμα αλλά τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...