Προς το περιεχόμενο

Debian Stretch, OpenGL 3.1 και supertuxkart


k_antoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω βάλει στον φορητό μου debian stretch μαζί με τα multimedia repos και εγκατέστησα το supertuxkart! Μου έβγαλε θέμα με το OpenGL, παραπονέθηκε ότι ήθελε τουλάχιστον 3.1... κανονικά η stretch δεν έχει τα τελευταία πακέτα; Γιατί έχει θέμα σε testing και όχι σε stable που έχει πιο παλιές εκδόσεις πακέτων;

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρτα γραφικων εχεις και ποιον driver? Τα οσα εχει το dmo δεν σχετιζονται με τα οσα μπορει να κανει ενας driver για την gpu. Και ναι, οι opensource ειναι πισω σε αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, πολύ λίγες πληροφορίες έδωσα...

 

Λοιπόν, το glxinfo μου έδωσε: 

glxinfo | grep "OpenGL version"
OpenGL version string: 2.1 Mesa 10.6.3

Η κάρτα γραφικών είναι η GMA 4500MHD και εγκαταστάθηκε αυτόματα, δεν έβαλα ξεχωριστά driver!

 

Ευχαριστώ

Κ.

 

Edit:

glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset 
OpenGL version string: 2.1 Mesa 10.6.3
OpenGL shading language version string: 1.20
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 2.0 Mesa 10.6.3
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 1.0.16
OpenGL ES profile extensions:
root@iatros:/home/kostas# uname -r
4.1.0-1-amd64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εκδοση του supertuxcart δεν ειναι ιδια σε stable και testing. Στο stable εχει την 0.8.x και στο testing την 0.9.x η οποια, αναμεσα στις οσες διαφορες εχει απο την παλια, απαιτει και opengl 3.1 που δεν κανει κανενας opensource driver.

 

But as can be expected, the improved features will increase the minimum hardware specs necessary to run SuperTuxKart. We have spent a lot of time trying to iron out bugs (not only our own, but especially bugs in various OpenGL drivers), and to support lower end hardware. The graphics hardware must at least support OpenGL 3.1

http://supertuxkart.blogspot.gr/2015/04/supertuxkart-09-released.html

 

Απο την αλλη, το κακο με τους opensource drivers ειναι πως δεν υποστηριζουν ενα προτυπο που ειναι ηδη 6 χρονων

 

 

Mesa problems (Open source OpenGL stack):

All open source graphics drivers feature very incomplete and outdated OpenGL implementation (only version 3.3 is fully implemented as for the beginning of 2015, whereas OpenGL 4.0 was released in March, 2010, i.e. more than five years ago).

http://linuxfonts.narod.ru/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι παίζει κανονικά, δεν πρόσεξα επίσης διαφορές στην ποιότητα των γραφικών... μένω με τον open source τελικά; έχω ήδη στημένα 2 μηχανήματα με stretch και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Καινούγια παιχνίδια δεν παίζω έτσι κι αλλιώς, απλά ήθελα κάνα χαζοπαίχνιδο για να περνάει η ώρα!

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αψογος, ευχαριστώ! Θα βάλω 2 μηχανήματα κοντά κοντά να δω διαφορές... Στα υπόλοιπα με stretch δεν έχω θέμα, σταθερότατο, με ssd στον έναν φορητό και xfce το μηχάνημα (6αετίας) πετάει!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...