Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Κάμερας ( rollei 6s - Xiaomi Yi ή κάποια άλλη )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας

 

Με ενδιαφέρει για αγορά μιας κάμερας. Στον τίτλο αναφέρω 2 προιόντα που έχω δει ( δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για go pro ).

 

Mπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει ποια είναι η καλύτερη και γιατί ( κατά την γνώμη του ) ?

 

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Προς το παρόν διαβάζω το thread απο την Xiaomi.

 

Η χρήση τους είναι καθαρά μόνο για sport? Δηλαδή για χρήση σαν μια κανονική κάμερα όπου γράφεις γίντεο διακοπών ή κάποιον αγώνων μπάσκετ ή ..... κάνει?

Επεξ/σία από AlexanderTheGR8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε αυτές οι καμερες είναι κυρίως για σπορ, γιαυτό άλλωστε έχουν και τόσο μικρό μέγεθος. Για χρήση σε γιορτές, αγώνες κτλ δεν θα στις συνιστούσα γιατί:

 

-Έχουν ευρυρυγώνιο φακό με αποτέλεσμα να παραμορφώνουν την εικόνα στις άκρες και να φαίνονται όλα πιο στρογγυλά(fish eye effect). Αυτό δεν συμβαίνει σε μεγαλο βαθμο μόνο στις ακριβές (gopro hero 4).

-Σε χαμηλό φωτισμό δεν έχουν καλή απόδοση και οι περισσότερες φθηνές έχουν κακή ποιότητα.

-Δεν κάνουν ζουμ

-Οι περισσότερες φθηνές (πχ xiaomi) δεν έχουν οθόνη και δεν ξέρεις ακριβώς τι τραβάς.

 

Αν θες καμέρα για all round χρήση βρίσκεις με 100 ευρώ κάποιες καλές(για αυτά τα χρήματα) compact φωτογραφικές μηχανές που τραβούν και βίντεο. Αν πάρεις και μια αδιάβροχη θήκη τύπου σακούλι μπορείς να την βάζεις και στο νερό.

 

Από τις παραπάνω αξίζει μακράν η xiaomi αλλά δεν έχει μαζί αξεσουάρ και θα πρέπει να τα αγοράσεις ξεχωριστά. Θα σου πάει γύρω στα 100 κάμερα, θήκη και 2-3 βάσεις.

Επεξ/σία από tsourakis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αυτές οι καμερες είναι κυρίως για σπορ, γιαυτό άλλωστε έχουν και τόσο μικρό μέγεθος. Για χρήση σε γιορτές, αγώνες κτλ δεν θα στις συνιστούσα γιατί:

 

-Έχουν ευρυρυγώνιο φακό με αποτέλεσμα να παραμορφώνουν την εικόνα στις άκρες και να φαίνονται όλα πιο στρογγυλά(fish eye effect). Αυτό δεν συμβαίνει σε μεγαλο βαθμο μόνο στις ακριβές (gopro hero 4).

-Σε χαμηλό φωτισμό δεν έχουν καλή απόδοση και οι περισσότερες φθηνές έχουν κακή ποιότητα.

-Δεν κάνουν ζουμ

-Οι περισσότερες φθηνές (πχ xiaomi) δεν έχουν οθόνη και δεν ξέρεις ακριβώς τι τραβάς.

 

Αν θες καμέρα για all round χρήση βρίσκεις με 100 ευρώ κάποιες καλές(για αυτά τα χρήματα) compact φωτογραφικές μηχανές που τραβούν και βίντεο. Αν πάρεις και μια αδιάβροχη θήκη τύπου σακούλι μπορείς να την βάζεις και στο νερό.

 

Από τις παραπάνω αξίζει μακράν η xiaomi αλλά δεν έχει μαζί αξεσουάρ και θα πρέπει να τα αγοράσεις ξεχωριστά. Θα σου πάει γύρω στα 100 κάμερα, θήκη και 2-3 βάσεις.

 

και εγώ είμαι κοντά στην δική σου άποψη. Έχω κάμερα και καλή και φωτογραφική μηχανή αλλά έλεγα μήπως με αυτή την λύση μήπως δεν χρειάζεται να κουβαλάω και τα 2.

Η go pro μας δίνει την βοήθεια αυτή λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Βλέπω σε εκπομπές στην τηλεόραση οτι χρησιμοποιούν πολύ go pro (. Υποθέτω ) . Ποιο μοντέλο μπορει να βγάζει τόσο καλα αποτελέσματα;</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...