Προς το περιεχόμενο

RasPi ερωτηση


stefanos_th

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποτε ειχα ενα παλιο Pc [ που χαλασε ] στην τηλεοραση στο σαλονι και κρατουσα τις φωτογραφιες κ τα βιντεο απο τα μωρα. Καλη φαση, οποιος ερχοταν σπιτι εβλεπε. Οταν χαλασε , πηρα τον σκληρο και τον εβαλα στο καλο μου μηχανημα, που εχει παραθυρα.

Μου λειπει ομως να βλεπω φωτος στην τηλεοραση στο σαλονι.

Εχω και το raspberry model B να καθετε.

θα ηταν καλο να βλεπω εικονες + βιντεο με το RasPi , χωρις ομως να του συνδεσω τον σκληρο.

 

Οποτε ρωταω :

 

1) Τι χρειαζεται να εγκαταστασω στο windows-pc για να βλεπω το υλικο στο RasPi ?

2) Με το KODI θα μπορεσω? To προτιμω για remote με ενα android-phone να γλυτωσω εξοδα απο κανενα ασυρματο σετ.

3) Τι ρυθμισεις θελει για να βρει τα αρχεια στο αλλο pc?

4) απο ταχυτητες πως θα παει. Μην κανει ωρες να δειξει τα βιντεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) nfs server όπου θα μοιράζεις ή πολλούς φακέλους

 

2) δεν γνωρίζω τι είναι το KODI, αλλά φαντάζομαι ότι είναι καποιο πρόγραμμα που σου εμφανίζει όμορφα τις εικόνες και τα βίντεο που έχεις, δίνοντας του τους φακέλους που υπάρχουν αυτά τα αρχεία. Τους φακέλους αυτούς θα τους κάνεις redirect στον nfs που θα τρέχει στα windows

 

3) Δεν το εχω δοκιμάσει, αλλά φαντάζομαι ότι αν ακολουθήσεις το παραπάνω σενάριο, τότε στο RasPi:

mount -t nfs IP_του_WINDOWS_PC:/φακελος_που_κανεις_share /φακελος_στο_raspi

4) Η ταχύτητα του δικτύου εξαρτάται απο ποιο μηχάνημα κάνει το rendering. Μπορεις να επιλέξεις το render να γίνεται στα Windows ή στο RasPi. Θέλοντας όμως να έχεις ενα ομορφο interface σαν το KODI που αναφερεις παραπανω, τοτε φανταζομαι η μονη επιλογη ειναι να γινεται το render στο raspbery. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, εκτός κι αν παίζεις τεράστια αρχεία βίντεο, τα οποία δεν θα μπορείς καλά καλά να μεταφέρεις γρήγορα, λόγω ασυρματου (φανταζομαι) τοπικού δικτύου.

 

 

ΥΣ: Νομίζω υπάρχει μία διανομή που λέγεται RasPlex ή κατι τέτοιο που κάνει αυτό που θες και νομίζω έχει και Android App για remote control (δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια για αυτο): http://www.rasplex.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

 

Πολύ καλή η προηγούμενη απάντηση. Φυσικά και γίνεται με το nfs (Network File System). Απλά ως εναλλακτική λύση έχω να προτείνω και το εξής. Άν για οποιοδήποτε λόγο δε λειτουργήσει σωστά το nfs ή αν θεωρείς τις ρυθμίσεις πολύπλοκες τότε :

 

α) Στο μηχάνημα που έχει το υλικό στο δίσκο του, προτείνω να σηκώσεις έναν ftp server. Μέσω του ftp server μπορείς εύκολα να ρυθμίσεις τα δικαιώματα πρόσβασης στους φακέλους αρχείων, λογαριασμούς χρηστών και τα σχετικά.

 

β) Για την πρόσβαση στον server, απλά χρησιμοποιείς είτε τον ftp client που υπάρχει ενσωματωμένος στο Raspberry Pi, είτε εγκαθιστάς κάποιον άλλο όπως είναι π.χ. ο FileZilla.

 

Καλή συνέχεια,

Ο Άσπρος Γάτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NFS ειναι προγραμμα που πρεπει να εγκαταστασω ?

 

Το KODI ειναι η συνεχεια του XBMC, μοιαζει πολυ με το rasplex

 

Link.png Site: kodi.tv

 

Με FTP θα πρεπει καθε φορα να στελνω αρχεια στο raspi  και απο κει να τα ανοιγω με media player, βαρετο ειναι.

 

Το nfs ειναι καλυτερη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...