Προς το περιεχόμενο

Στο πλαισιο απαγκιστρωσης απο ms,google κλπους καταχραστες προσωπικων δεδομενων


Redshift

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες το protonmail με κρυπτογραφημένες συνδέσεις και email 

 

https://protonmail.ch

Πάντως και εγώ χρησιμοποιώ duckduckgo αν και όντος σε αρκετές περιπτώσεις δεν έχει τκαλά αποτελέσματα ιδίως στις ελληικές αναζητήσεις. Στα αγγλικά τα καταφέρνει μια χαρά.

Το protonmail είναι πολύ μπροστά, αλλά ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα φάει φόλα σε 1-2 χρόνια. Έχω πετύχει και πολύ γ@@το username  :-D .

 

To ducksuckgo έχει άθλιο search για μένα.

 

Έχω κάνει και εγώ την προσπάθεια να ξεφύγω 1-2 φορές αλλά δυστυχώς μάταια, είναι τόσες οι ευκολίες που σου παρέχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θέλεις απόλυτη ιδιωτικότητα απλά μην μπαίνεις στο internet, όλα τα άλλα είναι να χαμε να λεγαμε...

 

μπορείς να τους δυσκολέψεις ως ένα σημείο, ώστε να μην τα δίνεις όλα απλόχερα. Καταρχάς σε πρώτη φάση θα πρέπει να στήσεις ένα VPN ώστε να κατευθύνεις όλο το traffic από κει και να μην βλέπει τίποτα ο ISP σου. Κατα δεύτερον θα πρέπει να κρυπτογραφίσεις το VPN με SSL ώστε να μην καν ο ISP ότι χρησιμοποιείς VPN.

 

Απο κει και περα, βαζεις Firefox και εγκαθιστας αρκετα plugins τα οποια εχουν να κανουν κυρίως με το να μπλοκάρουν όλων των ειδών τα scripts (καλή τύχη με αυτό), νομίζω λέγεται noscript. Ενα αλλο ειναι ενα plugin που δοκιμαζεις να συνδεθει με https σε όλα τα sites που μπαίνεις, ακόμα κι αν εσύ έχεις γράψει http. Επίσης, ενα άλλο plugin διαγράφει τα cookies μερικά δευτερόλεπτα αφού φύγεις από το site. Τσέκαρε τον firefox για τυχόν leaks, πχ DNS leaks. Ενα γνωστό leak είναι το WebRTC όπου ο άλλος μπορεί να δει την ώρα που έχεις στο συστημά σου. Τέλος, εννοείται πως οτι geolocation υπάρχει πρέπει να απενεργοποιθεί επίσης.

 

Για mail server στήσε δικό σου. Που ξέρεις σε ποιον πουλάει τα logs η εκάστωτε εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές και γω, κατάφερα να ξεφύγω όσον αφορά το ταχυδρομείο. Χρησιμοποιώ την διεύθυνση του πάροχου όπως αναφέρθηκε και ανωτέρω. Μπορώ να πω ότι ησύχασα από τη σαβούρα του gmail και τις προτάσεις κύκλων ασταμάτητα. Προτιμώ να διαχειρίζομαι ο ίδιος τα προσωπικά μου.

Όμως, δεν έχω καταφέρει να βρω αντικαταστάτη για το ημερολόγιο και τις επαφές.

Το duckduckgo το χρησιμοποιώ επί καθημερινής βάσης αλλά κυρίως σε αναζητήσεις που γνωρίζω ότι εμφανίζει τα αποτελέσματα που ψάχνω. Όταν ψάχνω κάτι για πρώτη φορά , συνήθως βάζω και το !g πριν το κείμενο προς αναζήτηση.

 

Εν ολίγοις, θέλει δρόμο ακόμα για πλήρη απεξάρτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταβαση απο windows σε linux mint debian edition ,εγινε

μεταβαση απο google search engine σε duckduckgo ,εγινε

μεταβαση απο chrome σε chromium (με sync στην google ομως), εγινε

 

τωρα ψαχνω καποιο ασφαλες mail για να αντικαταστησω το gmail ,βρηκα το tutanota το οποιο ειναι κ open source

The machine: Σε πρώτη φάση έχεις κάνει την καλύτερη κίνηση με τα debian απλά να σε ρωτήσω κάτι σημαντικό

έχεις φτιάξει τα iptables?

Επίσης το οτι είναι linux δεν σημαίνει αυτομάτος ότι είναι άτρωτα. Στο παρελθον έχουν αναφερθεί major security holes αλλά τα ήξεραν ελάχιστοι και συνήθως τα βρήσκανε bounty hunters.

 

email providers :

 

Openmailbox: Παρα πολλες φορες οι developers του website ενημερώνουν τον κόσμο πχ για ddos και άλλου είδους θέματα δηλαδή full εμπιστοι και κάνουν ότι μπορούν για την ιδιωτικότητα του χρήστη κάτω από τις υπάρχον νομοθεσίες. Πολύ ωραίο interface ,

 

Protonmail: έχουν τρομερή τεχνογνωσία οι devs, βέβαια ακόμα είναι σε beta αλλά το + ειναι οτι γίνεται decrypting local το inbox σου - θέλει 2 passwords όμως.

 

επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις PGP -- ταλαιπωρία αλλά αμα έχεις να μεταδώσεις κάτι σημαντικό είναι ένα layer ακόμα προστασίας. Για ευκολία υπάρχει αυτό το website που δηλώνεις το public key σου, αυτός που θέλει να σου στείλει safe email ψάχνει το email σου εκεί και μπορει να σου στείλει encrypted μύνημα χωρίς να χρειάζεται να του το πεις εσύ ο ίδιος.  https://keyserver.pgp.com/vkd/GetWelcomeScreen.event

 

τελευταία σου επιλογή είναι να πάρεις ενα domain και να στήσεις ένα μηχάνημα(linux) με ένα safe πρωτόκολλο και να δέχεσαι εκεί το email σου encrypted με firewall κτλπ... 24x7 - και ενα Raspberry PI των 30 ευρο σου κάνει

 

 

Firefox:  plugins : noscript(BOSS) - https everywhere -  καποιο εμπιστο adblocker - cookie manager για να τα σβήνεις - ίσως κανα ghostery - και από εκει και πέρα ψάχνε plugins  .. To duckduckgo παλεύεται

 

Βρές ένα safe chat messenger το οποίο να μπορούν εύκολα οι επαφές σου να επικοινωνούν μαζί σου χωρίς πολλα μαγικα. πχ όχι skype. όχι whatsapp.

Πρόσεχε που βάζεις το usb σου.

 

άν είσαι πολυ σκληρός βάλε 2-3 VPN(ποιόν να εμπιστευτείς ομως) -  στην χειρότερη TOR για το πορνο σου - 9000 proxy - 20 διαφορετικα meshnets, από το wifi του γείτονα το οποίο μπαίνεις με transmitter που είναι 1km μακριά από το σπίτι σου, θα είσαι όμως μακριά από το κινητό σου και απομονομένος μεσα σε ένα υπογείο banker για να μην σε βρούνε μέσα από radio waves - sound waves κτλπ , δεν θα έχεις εκτυπωτή στο σπίτι σου και δεν θα μιλας σε ξένους, θα ανήγεις την πόρτα του banker μόνο στον pizza guy που θα είναι και ο κολλητός σου και θα έχει ίδια ιδεολογία για το security με εσένα. 

 

ααα btw δες αυτό το website με όλα τα alternative open source software... https://prism-break.org/en/all/

 

όσα protection layers και να έχεις εάν έχει περάσει μέσα το λάθος αρχειάκι(η έχεις το λάθος hardware) δεν σώζεσαι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχω φτασει σε επιπεδα ip tables , ακομα μαθαινω τα βασικα

 

δεν είναι κάτι τρομερο!

και εγω εφαγα χρονο στην αρχή να μάθω να γράφω τα δικά μου αλλά υπάρχουν ήδη έτοιμα εκεί έξω πάρα πολύ καλύτερα οπότε και δεν ξανα ασχολήθηκα, βασικά από την στιγμή που πέρασα το CSF (firewall)...

 

Κατέβασε το  csf  είναι ένα έτοιμο firewall πανε στο config του " /etc/csf/csf.conf " και θα καταλάβεις αρκετά πράγματα (εχει κάμποσες επιλογες κ λεπτομέριες). Εάν δεν έχεις firewall είσαι ας πούμε ευάλωτος.. πάτα σαν root " iptables -F "  και θα δείς ότι κάνεις allow οποιοδήποτε connection με το pc σου.

 

"test"

Για να καταλάβεις την διαφορά αφου το εγκαταστήσεις γράψε " iptables -F " σαν root και θα δείς ένα σωρό rules

μετά κανε disable το csf " csf -x "  τώρα θα έχεις τα default rules πάτα ξανά " iptables -F "  θα δεις οτι κάνεις allow τα πάντα χωρίς το Csf on. για να επανεκινήσεις το csf γράψε   " csf -r ".

 

είναι αρκετά καλό!  αν υπάρχει οποιαδήποτε ερώτηση εδώ είμαι....

Επεξ/σία από loustis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε εναν οδηγο: https://www.deepdotweb.com/2015/06/15/guide-anonymity-and-privacy-for-advanced-linux-users/

για vpn χρησιμοποιώ την AirVPN και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Δεδομενου οτι στην Γερμανια που μενω κυνηγανε τα torrents σαν τρελοι, δεν ειχα αλλη επιλογη απο το να σεταρω ολο το συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κρυπτογραφημένα μυνήματα από χρήστη σε χρήστη υπάρχει και το bitmessage αλλά θα πρέπει να το έχουν και οι δύο για να χρησιμοποιηθεί. Μπορείς σε αυτόν τον client να δημιουργήσεις ακομα και λίστες-κανάλια συζητήσεων. 

Υπάρχει και το κανάλι Greeks για όποιον θέλει να πει ένα γεια

 

https://bitmessage.org/wiki/Main_Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, για να τα πετύχεις όλα αυτά που θες το usability θα πέσει κοντά στο μηδέν. 

Πολλά από τα παραπάνω που έχουν αναφερθεί (πχ, VPS, Firefox με ένα κάρο plugins ...κλπ) μπορείς να τα πετύχεις εύκολα με τον 

TOR.

 

Για υπηρεσίες e-mail θέλει αρκετό ψάξιμο. Βασικά, όταν στηρίζεσαι σε servers άλλων μπορείς να είσαι σίγουρος ότι όλα είναι καλά, όσο σίγουρος μπορείς να είσαι ότι αύριο θα ξημερώσει μια ηλιόλουστη μέρα (επειδή το είπαν οι μετεωρολόγοι). 

 

Έχεις όρεξη να στήσεις mail server ; Εκεί, κάτι μπορεί να γίνει. 

 

Για κρυπτογράφηση - κλειδιά κλπ, είναι πολύ ευκολότερο να το κάνεις μέσω e-mail client (πχ Thunerbird και enigmail). Ωστόσο, η υπηρεσία που σου παρέχει το e-mail παίζει σημαντικό ρόλο στο κατά πόσο τα μηνύματά σου θα είναι πλήρως κρυπτογραφημένα (πχ headers). 

Τις γνωστές, Gmail, Yahoo, Hotmail..κλπ, απλά τις ξεχνάς (σαν να μην υπάρχουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...