Προς το περιεχόμενο

Μετα το πτυχιο υπαρχει συνεχεια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6κ είχα δώσει στο ΠΑΜΑΚ για MBA και δίνανε και άτοκο δάνειο 10ετές σε όλους σε συνεργασία με την Εθνική τράπεζα και προ κρίσης.. και ήταν διετές full time MBA

 

είναι πολύ ακριβό το μεταπτυχιακό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7Κ είναι πολλά λεφτά. Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν αξίζουν. Με αυτά τα λεφτά μαθαίνεις αγγλικά, 2η ξένη γλώσσα, παίρνεις πιστοποίηση σε sap, κάνεις δυνατό σεμινάριο σε όποιο τομέα θέλεις και γενικότερα κινείσαι ελεύθερος τόσο από χρόνο όσο και από χρήμα. 

 

Να ξέρεις ότι η ελεγκτική, εφόσον σε ψήνει για ορκωτός, θέλει πολύ χρήμα. Είναι μεγάλη μπίζνα. Πληρώνεις για να πάρεις απαλλαγή των μαθημάτων που έκανες στο μεταπτυχιακό, πληρώνεις για να δώσεις άλλα μαθήματα που απαιτεί το ΣΟΕΛ και γενικότερα πληρώνεις πολλά. Επιπροσθέτως, δεν θα μπορείς να κάνεις δουλειά από Ρέθυμνο. Όλες οι μεγάλες ελεγκτικές είναι σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Οι ναυτιλιακές επίσης. 

 

Κοίτα, αν δεν έχασες κάποια χρονιά στο παρελθόν, λογικά είσαι 21 και τελειώνεις στα 22. Μέχρι τα 67 θα δουλεύεις. Καταστάλαξε σε ποιο τομέα θέλεις να απασχοληθείς, τι σου αρέσει σαν άτομο, αν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του και στη συνέχεια αποφάσισε. Τελείωσε το στρατό, δούλεψε 1-2 χρονιές σε κάποιο λογιστικό γραφείο για να μάθεις τη δουλειά αλλά κυρίως για να έχεις ιδέα από το επάγγελμα. Προσωπικά θεωρώ πως άλλα μαθαίνεις σε ένα μεταπτυχιακό προερχόμενος κατευθείαν από τη σχολή  και άλλα όταν έχεις δουλέψει και λίγο πάνω στο αντικείμενο. Το βλέπω και από τους συμφοιτητές μου. Όσοι είναι μικροί και αποφοίτησαν πέρσι για παράδειγμα, είναι στα γέλια, στα c/p στις εργασίες και στα σκονάκια στις εξετάσεις. Υποτίθεται ότι όταν δίνεις 7000 για μεταπτυχιακό θέλεις να μάθεις και όχι να συνεχίσεις το προπτυχιακό χαβαλέ. 

 

Όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις εσύ. Αν θέλεις να μείνεις Ρέθυμνο δεν έχεις και πολλές επιλογές. Αν θέλεις να ακολουθήσεις το ελεγκτικό επάγγελμα πιστεύω πως πρέπει να πας Αθήνα κατευθείαν στο ΣΟΕΛ και ας δώσεις μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω. Έχεις ακόμη χρόνο. Θα κάνεις και την πρακτική σου φέτος οπότε θα πάρεις και μια ιδέα. Είναι καλό που το ψάχνεις από τώρα. Θα σου ξαναπω όμως πως ο πρώτος σου στόχος πρέπει να είναι ένα πτυχίο αγγλικών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε δινεις 2-3κ παραπάνω να πας ΟΠΑ?

Πιστευω οτι τα κοστη διαβιωσης + διαμονης + κοστος για διδακτρα μετα ξεφευγουμε.....Για αυτο σκεφτομαι εδω Κρητη ωστε να το συνδιασω παράλληλα με δουλεια 

 

Κοίτα, αν δεν έχασες κάποια χρονιά στο παρελθόν, λογικά είσαι 21 και τελειώνεις στα 22. Μέχρι τα 67 θα δουλεύεις. Καταστάλαξε σε ποιο τομέα θέλεις να απασχοληθείς, τι σου αρέσει σαν άτομο, αν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις του και στη συνέχεια αποφάσισε. Τελείωσε το στρατό, δούλεψε 1-2 χρονιές σε κάποιο λογιστικό γραφείο για να μάθεις τη δουλειά αλλά κυρίως για να έχεις ιδέα από το επάγγελμα. Προσωπικά θεωρώ πως άλλα μαθαίνεις σε ένα μεταπτυχιακό προερχόμενος κατευθείαν από τη σχολή  και άλλα όταν έχεις δουλέψει και λίγο πάνω στο αντικείμενο. Το βλέπω και από τους συμφοιτητές μου. Όσοι είναι μικροί και αποφοίτησαν πέρσι για παράδειγμα, είναι στα γέλια, στα c/p στις εργασίες και στα σκονάκια στις εξετάσεις. Υποτίθεται ότι όταν δίνεις 7000 για μεταπτυχιακό θέλεις να μάθεις και όχι να συνεχίσεις το προπτυχιακό χαβαλέ. 

 

Όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις εσύ. Αν θέλεις να μείνεις Ρέθυμνο δεν έχεις και πολλές επιλογές. Αν θέλεις να ακολουθήσεις το ελεγκτικό επάγγελμα πιστεύω πως πρέπει να πας Αθήνα κατευθείαν στο ΣΟΕΛ και ας δώσεις μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω. Έχεις ακόμη χρόνο. Θα κάνεις και την πρακτική σου φέτος οπότε θα πάρεις και μια ιδέα. Είναι καλό που το ψάχνεις από τώρα. Θα σου ξαναπω όμως πως ο πρώτος σου στόχος πρέπει να είναι ένα πτυχίο αγγλικών. 

Ειμαι 21 προς το παρον δεν εχω κανει οτι ενα σκονακι πανω στο μαθηματα του ΤΕΙ που εχω περασει. Οντως αυτο ισχυει αλλα μαθαινεις στα ΤΕΙ /ΑΕΙ και αλλιως ειναι στην αγορα εργασιας....Και απο οτι καταλαβα του χρονου θα παω φανταρος και μετεπειτα αφου πρωτα αποκτησω καποια χρονια προυπηρεσια πανω στο αντικειμενο μετα θα κοιταξω να δω εκει που μου αρεσει και να ειδικευτώ εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...