Προς το περιεχόμενο

Μετα το πτυχιο υπαρχει συνεχεια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημεριζω(Καλησπεριζω) ολη τη παρεα του insomnia, ειμαι 4ο(μπαινω) ετος φοιτητης του ΤΕΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ πανω στη ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ και αν ολα πανε καλα αυτο το ετος θα τελειωσω. Ο μεσος ορος πιστευω αν επισης πανε ολα καλα θα ειναι γυρω στο 8. Σκοπευω να κανω μεταπτυχιακο πανω στο μεταπτυχιακο προγραμμα που διαθετει το ΤΕΙ με αντικειμενο την Λογιστικη και Ελεγκτικη εχω ακουσει καλα λογια.Η επιλογη γινεται λογω οτι θα ειμαι στο κοντα στον τοπο της μονιμης κατοικιας(Ρεθυμνο, μικροτερα εξοδα). Τωρα το προβλημα μου ειναι οτι δε ξερω καθολου καλα Αγγλικα,δηλαδη οτι εμαθα απο το λυκειο(επαλ) και δε ξερω τι ακριβως πιστοποιηση θελουν σαν προϋπόθεση για το μεταπτυχιακο.Επισης ειναι ευκολο να προσπαθησω να βγαλω αυτη την πιστοποίηση δηλαδη να γραφτω ακομα και τωρα σε καποιο φροντηριο και με συνεχη μαθηματα να την βγαλω.Επισης αν επιλεξω να κανω το μεταπτυχιακο τοτε θα αναστειλω τις στρατιωτικες υποχρεωσεις και απο Φεβρουαριο θα κανω και την πρακτικη μου στο Ρεθυμνο οπου με βολευει καλυτερα διαφορετικα αν δεν κανω μεταπτυχιακο θα παω φαντραρος ωστε να κανω πρακτικη μετα απο τις στρατιωτικες υποχρεωσεις ωστε αν "τυχει" και υπαρχει συνεργασια με τον υποψηφιο εργοδοτη να υπαρχει συνεχεια

 

Ευχαριστώ για τον πολυτιμο χρονο σας ......

Επεξ/σία από afairesths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να χει σε συμφέρει να τελειώσεις με το στρατιωτικό ακόμα και πρίν την πρακτική, μην αφήσεις μαθήματα, και μετά να συνεχίσεις όπως θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω ερωτηματικό.

 

Μάλλον ειναι τα Αγγλικα το προβλημα.

Δεν ξέρω τι πιστοποιητικά δέχονται στο μεταπτυχιακό που θέλεις, πάντως υπάρχει ένα που το δέχεται το δημόσιο σε προκυρήξεις και λέγεται Bulats. Αυτο δίνεται συνέχεια σε φροντιστήρια, κεκ κλπ και ειναι καπου 100 ευρω. Αλλαζει την δυσκολία του αναλογα τις απαντησεις και μπορει να σου βγαλει επιπεδο lower, advance, proficiency αναλογα το πως απαντας. Δεν έχει γραπτή ή προφορική εξέταση και είναι γελοίο από θέμα ευκολίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψου σε ένα φροντιστήριο που έχει πιστοποίηση IELTS.

 

Αυτό θέλουν τα Αγγλικά πανεπιστήμια.

 

Γίνε proficient στην γλώσσα . γιατί θα σου χρειαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψου σε ένα φροντιστήριο που έχει πιστοποίηση IELTS.

 

Αυτό θέλουν τα Αγγλικά πανεπιστήμια.

 

Γίνε proficient στην γλώσσα . γιατί θα σου χρειαστεί.

 

Ποια Αγγλικά πανεπιστήμια, στο ΤΕΙ της Κρήτης λέει να πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω ερωτηματικό.

 

Τωρα το προβλημα μου ειναι οτι δε ξερω καθολου καλα Αγγλικα,δηλαδη οτι εμαθα απο το λυκειο(επαλ) και δε ξερω τι ακριβως πιστοποιηση θελουν σαν προϋπόθεση για το μεταπτυχιακο;;

 

Γραψου σε ένα φροντιστήριο που έχει πιστοποίηση IELTS.

 

Αυτό θέλουν τα Αγγλικά πανεπιστήμια.

 

Γίνε proficient στην γλώσσα . γιατί θα σου χρειαστεί.

Στο ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ σκοπευω να κανω το μεταπτυχιακο 

 

Μάλλον ειναι τα Αγγλικα το προβλημα.

Δεν ξέρω τι πιστοποιητικά δέχονται στο μεταπτυχιακό που θέλεις, πάντως υπάρχει ένα που το δέχεται το δημόσιο σε προκυρήξεις και λέγεται Bulats. Αυτο δίνεται συνέχεια σε φροντιστήρια, κεκ κλπ και ειναι καπου 100 ευρω. Αλλαζει την δυσκολία του αναλογα τις απαντησεις και μπορει να σου βγαλει επιπεδο lower, advance, proficiency αναλογα το πως απαντας. Δεν έχει γραπτή ή προφορική εξέταση και είναι γελοίο από θέμα ευκολίας.

Παραθετω επιπλεον πληροφοριες απο το site του μεταπτυχιακου

 

Επιπλεον πληροφοριες  απο τον οδηγο σπουδων του μεταπτυχικου

 

".......γνώση της Αγγλικής γλώσσας, η οποία αποδεικνύεται με πιστοποιητικό ισοδύναμου επιπέδου τουλάχιστον Lower, όπως προβλέπει σχετικά η κείμενη νομοθεσία  ""  (σελιδα 10, αρθρο 7)

Δε ξερω αν βοηθανε αυτες οι πληροφοριες.....

 

 

Όπως και να χει σε συμφέρει να τελειώσεις με το στρατιωτικό ακόμα και πρίν την πρακτική, μην αφήσεις μαθήματα, και μετά να συνεχίσεις όπως θέλεις. 

Ναι αλλα συνηθως οι περισσοτεροι που πανε στρατο δυσκολα προσαρμοζονται ξανα στο διαβασμα και στο να κανουν καποιο μεταπτυχιακο ..... για αυτο ειμαι σε αυτο το διλημα ή σπουδες(μεταπτυχιακο) ή στρατο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες Link.png Site: εδώ και ρώτα στη γραμματεία για σίγουρα. Λογικά το αναγνωρίζουν γιατι και το δημόσιο το αναγνωρίζει σε όλους τους (υποψήφιους) ΔΥ. Το παίρνεις για πλάκα πάντως, αμα θες μαθηματα έχουμε και αγγλικού στο φόρουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σόρυ δεν διαβασα όλο το πρώτο μύνημα.

 

Και παλι όμως θέλεις IELTS.

για εξω σιγουρα θες ιελτς για ελλαδα στα περισσοτερα μεταπτυχιακα και απλο λοουερ να δειξεις θα σε παρουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εξω δεν ειναι στανταρ, πολλες φορες και proficiency απο cambridge αρκεί, ακομα και με michigan σε εξαιρετικες περιπτωσεις. Mε IELTS πανω απο 6.5 παντως εισαι εξασφαλισμένος σχεδόν παντου.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα σου απαντήσω ως απόφοιτος λογιστικής, μεταπτυχιακός φοιτητής Ελεγκτικής στο ΠΑΜΑΚ και λογιστής στο επάγγελμα. Σχεδόν αυτό που θέλεις να κάνεις δηλαδή. 

 

Για αρχή ξεκαθάρισε από τώρα αν θέλεις να ασχοληθείς με τη λογιστική. Είναι ψυχοφθόρο επάγγελμα και απαιτεί συνεχές διάβασμα και κυρίως συνέπεια απέναντι στους πελάτες και τον εαυτό σου.Το καλό είναι ότι πρόκειται για ένα επάγγελμα που πάντα έχει δουλειά. Ανοίγουν ή κλείνουν επιχειρήσεις, κάπου θα χρειαστεί ένας λογιστής. Το κακό είναι ότι βγαίνουν εκατοντάδες (αν όχι χιλιάδα) λογιστές από τις σχολές κάθε χρόνο και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Σε αυτό θα σε βοηθήσει το διάβασμα να αποκτήσεις πλεονέκτημα έναντι των άλλων. 

 

Άνοιξα το site του μεταπτυχιακού που θέλεις να κάνεις και είδα το πρόγραμμα σπουδών. Το αρνητικό με τα μεταπτυχιακά προγράμματα των ΤΕΙ είναι πως δίνονται για πολιτικούς κυρίως λόγους. Πιέζονται από καθηγητές και τοπικούς φορείς ώστε να υπάρχει συνεχής ροή φοιτητών. Σίγουρα μερικά από αυτά αξίζουν αλλά αυτό πρέπει κάπως να το διαπιστώσεις πριν το κάνεις. Δεν σνομπάρω τα ΤΕΙ. Στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης ήμουν και στο μεταπτυχιακό βλέπω πως έχω πολύ καλύτερες βάσεις από τα παιδιά που τελείωσαν οικονομικές σχολές του ΠΑΜΑΚ. Σε όλα τα άλλα όμως υπερτερούν κατά κράτος τα πανεπιστήμια και δη τα μεγάλα. Για παράδειγμα οι καθηγητές των οποίων τα βιβλία θα διαβάσεις διδάσκουν σε ΕΚΠΑ και ΠΑΜΑΚ. Οι ορκωτοί ελεγκτές που έχουν γράψει πολλά από τα βιβλία που θα έχεις έρχονται πολλές ημέρες για μάθημα και είναι ιδιαίτερα σημαντικό καθώς είναι άνθρωποι της δουλειάς και όχι της θεωρίας. Θα μάθεις πολλά από αυτούς. Επομένως σε αυτό το κομμάτι να ρωτήσεις αν επισκέπτονται το πρόγραμμα οι ορκωτοί και για πόσες ημέρες. Από εκεί και πέρα έχουν συνήθως καλύτερες συνεργασίες με άλλα ιδρύματα, βιβλιοθήκες, έχουν ημέρες καριέρας με τα μεγαλύτερα ονόματα της αγοράς και καλύτερες διασυνδέσεις στην αγορά εργασίας. Αυτό μην το υποτιμήσεις γιατί αρκετοί συνάδελφοι έχουν βρει έτσι δουλειά.

 

Πάμε στο πρακτικό κομμάτι τώρα και που θα σου χρειαστεί το μεταπτυχιακό. Στο πρόγραμμα σπουδών σου βλέπω πως έχει ΔΛΠ, ΔΠΧΑ και ενοποιημένες καταστάσεις ομίλων. Θα μάθεις μερικά πράγματα για αυτά αλλά να ξέρεις πως αν δεν μπεις σε κάποια μεγάλη εταιρία (και στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλές) ή αν δεν μεταναστεύσεις, δεν πρόκειται να τα ξαναδεις στη ζωή σου. Θα μάθεις αρκετά για επενδύσεις, ανάλυση ρίσκου και παράγωγα αλλά και αυτά τα μαθήματα δύσκολα βρίσκουν εφαρμογή στη μικρή Ελλάδα εκτός και αν ασχοληθείς με χρηματιστηριακές. Θα έχεις μαθήματα κοστολόγησης που προσωπικά τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα και ιδιαίτερα χρήσιμα. Αυτά είναι τα κυριότερα. Θα μάθεις πολλά πράγματα αλλά η μαύρη αλήθεια είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τα ξαναδεις στη ζωή σου αν ασχοληθείς με τα φοροτεχνικά.

 

Στη θέση σου και επειδή κατάγεσαι από ένα πολύ τουριστικό και πανέμορφο μέρος όπως η Κρήτη, θα επέλεγα να ασχοληθώ με τη ξενοδοχειακή λογιστική που έχει μέλλον γιατί απλούστατα έχει μέλλον ο τουρισμός. Αντί να κάνω δυο χρόνια μεταπτυχιακό θα ξεσκιζόμουν στα Αγγλικά και στην πρακτική, ακόμη και στο τζάμπα. Θα πήγαινα και στον στρατό για να τελειώσω από εκεί και θα έψαχνα για κάποιο καλό πρόγραμμα ή σεμινάριο ξενοδοχειακής λογιστικής. Αν όλα αυτά τα εμπλουτίσεις με εκμάθηση δεύτερης ξένης γλώσσας, κάποιου προγράμματος erp και κυρίως πολλών σεμιναρίων πάνω στη λογιστική πιστεύω πως θα είσαι πρώτος μάγκας. 

 

Αν το αντέχει η τσέπη σου και ο οργανισμός σου μπορείς να τα κάνεις ταυτόχρονα. Το σίγουρο είναι πως πρέπει να μάθεις Αγγλικά. Στρώσου από τώρα γιατί είναι προαπαιτούμενο για πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις αργότερα. Για οτιδήποτε άλλο θέλεις να ρωτήσεις πάνω στο μτπχ μη διστάσεις. Μια ερώτηση μόνο: πόσο πάει το μαλλί στο συγκεκριμένο πρόγραμμα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες Link.png Site: εδώ και ρώτα στη γραμματεία για σίγουρα. Λογικά το αναγνωρίζουν γιατι και το δημόσιο το αναγνωρίζει σε όλους τους (υποψήφιους) ΔΥ. Το παίρνεις για πλάκα πάντως, αμα θες μαθηματα έχουμε και αγγλικού στο φόρουμ.

Αυτο μου απαντησαν... 

Για οτιδήποτε άλλο θέλεις να ρωτήσεις πάνω στο μτπχ μη διστάσεις. Μια ερώτηση μόνο: πόσο πάει το μαλλί στο συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Σε ευχαριστώ πολυ θα σε εχω στα υποψη μου για οτιδηποτε αλλο. Το μαλλι παει στα 7000€ αξιζει;;

post-298437-0-31883200-1440423801_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο μου απαντησαν... 

Σε ευχαριστώ πολυ θα σε εχω στα υποψη μου για οτιδηποτε αλλο. Το μαλλι παει στα 7000€ αξιζει;;

7000 για το τει κρητης?? στανταρ πες τους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...