Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας φωτογρ.μηχανης -εστίαση σε νυχτερινή λήψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τη νεα αγορά που θα ήθελα να κανω. Για να σας βάλω στο κλίμα γενικα καθε χρόνο κανω ταξίδια κι η φωτογραφία παιζει καθοριστικό ρόλο. Λόγω γαμήλιου ταξιδιού είπα να κανω ενα βήμα παραπάνω στο μεγάλο μου προβλημα ..τις νυχτερινές φωτογραφίες..που ναι μεν σε κάποιες περιπτώσεις βγαίνουν καλές παραμένουν ομως απλά καλές και με μεγάλη προσπάθεια στο..σταθερό χέρι.

Για να σας βάλω σε κλίμα αυτή που εχω εδω και τρια χρονια ειναι η canon power shot sx130 is η οποία πιστευω ειναι καλή για το επίπεδο της αλλα όπως είπα θέλω κατι πιο ποιοτικό κ ειδικά σε νυχτερινές λήψεις. Θα ήθελα απόψεις σχετικά με το τι πρέπει νά προςέξω σε τεχνικά χαρακτηριστικά. Γενικα εχω δει κάποιες απόψεις αλλα ψιλοχανομαι γτ παίζουν πολλα. Δε μπορω να πω οτι θα ασχολιόμουν παρά πολυ με το να αλλάζω φακούς κλπ αλλα τη φωτο τη λατρεύω απλά λόγω μη χρόνου δε το αξιοποιώ τοσο παρά μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σχετικά με μπατζετ θα πω οτι θα μπορούσε να κυμανθεί απο 250-400 συμπεριλαμβανομένου και value for money..

 

Κωστης

Επεξ/σία από Nightmare1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D3200 + 35mm πολύ δυνατή επιλογή αλλά νομίζω ότι θα βόλευε στον Nightmare ένας πιο all around φακός μιας και θέλει να ταξιδεύει και να μην αλλάζει και φακούς...

 

Για μένα καλύτερα να πας σε Nikon D3200 + 18-105.

 

 

αναγκαστικα πας σε Mirroless

δες σε καποιο απο τα αλλα θεματα τις προτασεις!

Οι Mirroless δεν υστερούν στο AF?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα βγάζει αν σηκώσει ISO. Εννοείται δεν θα πάει να βγάλει σε πίσα σκοτάδι...

 

Ο 35ρης μπορεί να έχει το 1.8 αλλά δεν έχει VR οπότε η διαφορά δεν είναι και τόσο τρελή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το 1.8 του 35αρη και αλλο το 4.5 του 18-105 στα 35mm.

 

Με τον 1.8 θα τραβαει με 800 iso και θα βγαινει οκ και με τον 18-105 δεν θα τον σώζει το 3200 και θα ανεβαίνει σε νούμερα κακα για την μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 105 στα 35mm φτάνει στο f4.5.

Δλδ διαφορά 3 1/3 stop , αρα όσο καλα και να δουλεύει το vr ( και μόνο σε ακίνητα αντικείμενα ) πρέπει να ανέβει 2μιση στοπ στο iso.

Απο 3200 να παει 15000 ( μονο μια FF υπάρχει που δεν θα εχει τόσο πολυ noise η Α7RII )

 

Η διαφορά 2 φακών (f4 και f1.8)σε low light φαίνεται στις παρακάτω εικόνες.

 

55-250mm στο f4 1/30s, ISO-1600, 55mm

172622d1299735306-how-much-better-f1-8-o

 

 

 

50mm f1.8 1/30s, ISO-1600

172623d1299735317-how-much-better-f1-8-o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλά όλα αυτά αλλά δεν θα πάει να βγάλει άγρια φύση τα χαράματα.

 

Για ταξιδιωτική φωτογραφία των θέλει, και σε ταξιδιωτική φωτογραφία χρειάζεται ένας all around φακός. Με τον 35ρη δεν θα κάνει και πολλά άσε που αν είναι και πρωτάρης θα του φεύγει η εστίαση στο 1.8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δεν υπάρχει λόγος να έχει vr στον 35αρη....<br />

Μια χαρά εστιάζει κ ο πιο άσχετος!!!<br />

Έχω τον 35αρη που στα μεγέθη αισθητήρα που μιλάμε αντιστοιχεί με 50αρη και θελει πολυ να προσπαθήσεις για να βγει χάλια η φωτογραφία...ο φακός ειναι ότι καλύτερο μπορεί να έχει κάποιος που ψάχνεται λίγο παραπάνω...αλλα οχι ένας που πάει ταξίδια κ θελει να έχει κάτι βολικό κ άμεσο...κακά τα ψέματα οι prime φακοί ειναι δύσκολοι στην εκμάθηση οχι του να φωτογραφίζεις αλλα στο να καδραρεις σωστά κ γρήγορα...κουράζουν τον νέο φωτογράφο λόγω του ποδαροζουμ αλλα όταν βλέπει το αποτελσμα στην οθόνη παίρνει την αμοιβή του!!!</p><p> </p><p>

Για μένα με μια ΝΙΚΟΝ d3200 με φακό 18-105mm θα κανείς την διάρκεια της μέρας ωραίες φωτογραφίσεις το βράδυ με κανονικό φωτισμό θα είσαι μια χαρά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ενα τρίποδο ή καμία πατέντα θα βοηθήσουν παίξε κ με τα ISO κ θα βολευτείς....πιο μετά θα δεις τι σου αρέσει πιο πολυ κ πας στον αντίστοιχο prime...<br />

Ότι κ να πάρεις να το χαρείς κ να είσαι σίγουρος ότι ο κόσμος των dslr δεν έχει σχέση με των compact....<br />

Καλή επιλογή!!!</p>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια το λεει ο ανθρωπος. Νυχτερινες φωτογραφιες χρειαζεται και τωρα δεν μπορει να βγαλει. Σε χερι μαλιστα αρα ξεχναμε αμεσως αργους φακους. Δεν διαφωνω με κανενα απλα πιστευω οτι ο 35αρης ειναι wide enough για να βγαζει οτι θελει. Και τη μερα κατεβαζει λιγο aperture και δεν εχει και τοσο θεμα εστιασης. Αν μιλουσαμε για ff ενταξει να ανεβασει το iso αλλα εδω πανω απο 3200 μην πω 1600 ειναι κακες οι φωτογραφιες που βγαζει, ποσο μαλλον σε jpeg που φανταζομαι οτι θα τραβαει.

 

Με λιγα λογια οτι ειπε ο amagawd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ισχύει, στα 35mm (σε DX) μαθαίνεις όντως φωτογραφία, όσον αναφορά το καδράρισμα.

 

Anyway, έχει + και - και στις 2 περιπτώσεις δική σου η απόφαση.

 

@vaggelouras και παραπάνω από 1600 μπορείς να πας σε jpg, η D3xxx και ακόμα καλύτερα οι D5xxx κάνουν καλή αποθορυβοποίηση και από μόνες τους. Βέβαια σε RAW πας σε πολύ καλύτερα πράγματα, όπως είπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Φίλε nightmare αν δεν ψήνεσαι για dslr κοιτά κ την Sony rx100...compact γοήτρου με πολυ καλές φωτογραφίες τόσο ημέρα αλλα κ νύχτα αλλα κ πολυ καλό βίντεο...ο φακός φωτεινος κυρίως στα 24mm (f1,8)...Μιλάμε για φωτογραφική με αισθητήρα 1"....<br />

Προσωπικά ειναι η επόμενη μου αγορά γιατι θέλω να εχω συνέχεια πάνω μου μια καλή φωτογραφικη χωρίς να κουβαλάω βάρος-όγκο...</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Η mark 1 δεν εχει μεγάλες διάφορες με την 2...<br />

Επίσης την mark 2 μπορεί απο Amazon να την βρει με 450€ περίπου!!!!<br />

Πάντως εγω ειμαι σε δίλλημα ποια να πάρω την 1 ή την 2...</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...