Προς το περιεχόμενο

Android σε PC


Yelawolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ micos000

 

κουμπώνει πάνω στο σερβεράκι μου που έχει tvheadend και στον δορυφορικό δέκτη με enigma 2 και βλέπω τηλεόραση μέσα από το kodi (open elec)... οκ, δεν είναι 4k αλλά σπασίματα ακόμα και στα hd δεν έχει... είναι ένας atom 1,6 2πύρηνος, όχι κάτι σπουδαίο σαν επιδόσεις! Αλλά και mkv στα 720p δεν είχε θέματα, κάπου στο 60-80% cpu εάν θυμάμαι καλά! έτσι κι αλλιώς σε οθόνες 10" δε θα έβαζα 1080p ταινίες και οι 720p είναι περιττές, οπότε ναι, χαμηλές αναλύσεις απλά για χαζευτήρι!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω και εγώ ένα netbook.

Έχω δει netbook με android και πραγματικά ήταν πιο γρήγορο από ό,τι έχω δει σε linux.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το εγχείρημα, απλά σου λέω τι έχω δει.

 

Μετά puppy είναι ελαφρύ, αλλά δεν αντέχω την ασχήμια.

Έχω δοκιμάσει όλα τα xubuntu, lubuntu κλπ.

Κατέληξα σε arch linux με i3 wm.

 

Υποφερτό, αλλά μέχρι εκεί. Γενικά κάτι ικανοποιητικό δε θα βρεις σε linux για netbook.

Όχι γιατί φταίει το linux. Το marketing με τα netbook φταίει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα έναν ssd με 50 γιούργια και βρήκα από παλιό φορητό μια μνήμη 2 GB (από το 1GB που φορούσε)... Το μηχάνημα ζωντάνεψε! Με debian stretch και mate, δε μασάει πλέον! Να μη βγω εκτός topi, αλλά πρέπει να κάνεις κολπάκια με software για να έχεις multitasking στο android... οπότε ξανασκέψου το μήπως σε βολέψει κάνα chromium os πχ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο μια ερωτηση. Γιατι δεν τραβαει τα xp?? Να σε ενημερωσω, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν βαλεις στο netbook, ειτε αυτό είναι xp ειτε την πιο ελαφρια διανομη (πχ puppy), αν θες να μπαινεις στο internet, θα σερνεται ο τοπος. Ειδικα αν εχει 1gb μνημη. Οι browsers και τα διαφορα sites, ειδικα αυτος ο flash player εχουν βαρυνει τοσο πολύ που το netbook είναι πολύ αδυναμο και σε μνημη αλλα και σε επεξεργαστη. Οποτε, αν το netbook το εχεις μονο για εικονες μουσικη και τετοια και ααααντε κανενα facebook, προσωπικα μεινε με τα xp sp3 και όχι Linux Γιατι ο driver της γραφικων από το netbook για xp εχει καπως καλυτερη υποστηριξη σε 3d acceleration αποτι του Linux. (Linux boys σορρυ αλλα από προσωπικη εμπειρια το λεω). Αν θες Linux και κατι απλο, lubuntu η zorin os lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ πως μπορεί το λειτουργικό (πχ puppy ) να πάει σφαίρα το netbook αλλα μόλις ανοίξεις browser...Παρ όλα αυτά εγώ θα δοκίμαζα το 'κουτάβι' έστω απο περιέργεια :P.

Eπίσης έχω ακούσει(δεν έχω δει) για τον midori καλά λόγια, αν τύχει τελικά και ρίξεις linuxaki give it a try.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ πως μπορεί το λειτουργικό (πχ puppy ) να πάει σφαίρα το netbook αλλα μόλις ανοίξεις browser...Παρ όλα αυτά εγώ θα δοκίμαζα το 'κουτάβι' έστω απο περιέργεια :P.

Eπίσης έχω ακούσει(δεν έχω δει) για τον midori καλά λόγια, αν τύχει τελικά και ρίξεις linuxaki give it a try.

 

Midori για browsing και βιντεάκια youtube στο SMTube. Ούτε flash player, ούτε html5 γιατί είναι πολύ βαριά για netbook.

Γιατι ο driver της γραφικων από το netbook για xp εχει καπως καλυτερη υποστηριξη σε 3d acceleration αποτι του Linux. (Linux boys σορρυ αλλα από προσωπικη εμπειρια το λεω). Αν θες Linux και κατι απλο, lubuntu η zorin os lite.

 

Αυτό δεν είναι απόλυτο. Άμα το netbook έχει nvidia τότε μια χαρά εφάμιλλες επιδόσεις θα έχει και στο Linux. Άμα έχει amd άστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα σιγουρα απλα συνηθως ομως τα netbook εχουν intel gpu.

 

Και ο driver της intel είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Όχι ακριβώς εφάμιλλος με windows βέβαια. Το θέμα είναι να τραβάει και η κάρτα. Εμένα με intel 5500 HD δεν έχει κανένα πρόβλημα στις επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...