Προς το περιεχόμενο

Μαύρη οθόνη στο Ubuntu 15.04


Sproctor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώσε κάνα στοιχείο, τι έχεις κάνει, τι μηχάνημα έχεις κλπ

Gigabyte Z87X-D3H, 4770k, MSI 970 και έναν 840pro SSD. Μη μου πεις να πάω να αλλάξω μηχάνημα για να περάσω τα(!) linux!  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι υπήρχε από uefi το έκλεισα. Όπως και το secure boot. Ακολούθησα όλες τις γνωστές οδηγίες. Κάπου διάβασα ότι βλάπει λάθος θερμοκρασία της κάρτας και την κλείνει. Ό,τι να' ναι. Δε θα κάτσω να σκάσω για ένα λειτουργικό που μου έχει βγάλει την παναγία απλά και μόνο για να το εγκαταστήσω (ούτε καν live δοκιμή δεν μπορώ να κάνω), αλλά ίσως ξαναδοκιμάσω την τύχη μου όταν βρω χρόνο και όρεξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα δε φταίει, ούτε το uefi φταίει, κάτι κάνεις λάθος αλλά δε μας έχεις πει τι κάνεις ακριβώς...

Τα βήματα που προτείνω εγώ:

 

1. Κατέβασε το iso μιας διανομής, πχ http://www.linuxmint.com/edition.php?id=190

Δεν έχει σημασία αν σου αρέσει ή όχι, just testing.

 

2. Κατέβασε το Link.png Site: rufus (έχεις κάποιο μηχάνημα με windows αυτή τη στιγμή φαντάζομαι)

 

3. Σύνδεσε ένα usb stick 8gb+ κατά προτίμηση και με το rufus κάντου format σε GPT.

 

4. Άνοιξε το iso με το winrar/daemon tools/whatever και αντίγραψε τα αρχεία/φακέλους όπως είναι χύμα στο usb.

 

5. Restart και boot από usb. Θα σου bootarei σε uefi και υπό φυσιολογικές συνθήκες θα μπεις κανονικά χωρίς black screens κλπ.

 

Από τη στιγμή που θα κατέβει το iso είναι 10 λεπτά υπόθεση, όταν δε βαριέσαι δοκίμασε...

 

 

(Άσχετο, τώρα μου ήρθε, μήπως έχεις enabled και τις 2 gpu, 970 + intel; Αν ναι, δοκίμασε με απενεργοποιημένη την intel.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω τα έχω κάνει όλα. Bootάρει από το usb, βγαίνω στην αρχική οθόνη, επιλέγω install ή live δοκιμή, ξεκινάει να διαβάζει το dvd και συνεχίζει την εγκατάσταση, αλλά με κλειστή οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ξεκινάει να διαβάζει το dvd και συνεχίζει την εγκατάσταση"

ποιό dvd και ποιά εγκατάσταση;

 

σε live για testing μπαίνει; στα δείχνει κανονικά; με το τσιγκέλι στα βγάζω :P

με τις κάρτες γραφικών τι παίζει; αυτό που έγραψα παραπάνω το είδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι υπήρχε από uefi το έκλεισα. Όπως και το secure boot. Ακολούθησα όλες τις γνωστές οδηγίες. Κάπου διάβασα ότι βλάπει λάθος θερμοκρασία της κάρτας και την κλείνει. Ό,τι να' ναι. Δε θα κάτσω να σκάσω για ένα λειτουργικό που μου έχει βγάλει την παναγία απλά και μόνο για να το εγκαταστήσω (ούτε καν live δοκιμή δεν μπορώ να κάνω), αλλά ίσως ξαναδοκιμάσω την τύχη μου όταν βρω χρόνο και όρεξη.

Με αυτή την λογική κι εγω που δεν έχω δίπλωμα οδήγησης αν μου δώσουν ενα ωραίο αυτοκίνητο πρέπει να πω οτι είναι για πέταμα επειδή δεν μπορώ να πάω βόλτα στην παραλιακή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτοματιζουμενες διανομες ειναι λιγο δυσκολο να δεις τι φταιει (οχι πως δεν γινεται απλα θελει extra δουλεια)

 

ποιες διανομες εχεις δοκιμασει?

 

δοκιμασες με διανομη που δεν εχει X απο default?

 

πριν τον X εισαι ok?

 

αν το προβλημα ειναι στον X, με vesa καρφωτη δοκιμασες?

 

Κοινως βαλε μια διανομη που ξεκιναει plain text μεχρι και το login (χωρις plymouth/boot screens και αλλες μπουρδες)

 

Δες σε ποιο σημειο ξεκιναει να μαυριζει η οθονη, και εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...