Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση debian και προβλημα με ιντερνετ


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello. Θελω να περασω στον σταθερο μου debian testing xfce. Ειμαι με ασυρματο ανταπτορα της tplink και δυστυχως δεν μου τον αναγνωριζει απο την αρχη. Πρεπει να βαλω το πακετο atkc9 καπως ετσι τελοσ παντων. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κουμπωσω ethernet καλωδιο διοτι το router ειναι πολυ μακρυα απτο δωματιο. Τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε αγόρασε καμιά 10αρια μέτρα ethernet καλώδιο ή κάνε μια προσωρινή μεταφορά το pc δίπλα από το router για την εγκατάσταση του πάκετου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχεις καρτα που υποστηριζεται απο τον ath9k_htc, ο οποιος με τη σειρα του θελει ενα non-free firmware που οι κολλημενοι του debian αρνουνται να βαλουν στο κανονικο iso. Γιαυτο υπαρχουν και iso που περιλαμβανουν non-free firmwares, εδω

 

http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/

 

Κατεβασε καποιο απο τα weekly builds, αναλογα αν θες 32 ή 64.

Μολις ειδα πως ειναι ολα netinst isos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim κατεβασα και το weekly live και το weekly σκετο. Τιποτα δεν μου το αναγνωριζει και οταν παταω live συνεδρια μου βγαζει μονο μαυρη οθονη με μια παυλα. Με rufus τα περασα τα isos. Αστο δεν πειραζει θα μεταφερω ολοκληρο το pc στο router :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:(

 

Κανενα δεν ειναι live, δηλαδη με live enviroment. Ολα θα σε πανε σε κονσολα για να κανεις εγκατασταση κατεβαζοντας τα παντα απο το ιντερνετ.

Anyway, αφου θα το βαλεις ενσυρματα, να βαλεις το firmware-atheros. Αυτο ειναι για την καρτα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με "sudo apt-get install ταδε", αναλογα με το πακετο που θες. Αν και φανταζομαι το mint τα εχει προεγκατεστημενα.

 

ειναι debian δεν εχει περασμενο τπτ

 

ναι ,εννοω πως λεγεται το πακετο με τα firmwares ακριβως

 

 

(sorry για το hijack Alex)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο απο ολα αυτα θα ειναι εφοσον μιλαμε για non-free. Βαλε οποιο ταιριαζει στο hardware σου ομως, οχι ολα, δεν εχει νοημα.

 

https://packages.debian.org/source/stretch/firmware-nonfree

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim για να σε ρωτησω κατι τωρα για να μην ανοιγω αλλου. Μια χαρα ολα ειμαι σε debian stretch xfce πλεον. Λοιποοοον, με τον xfwm4 για να εχεις transparency στο conky στο dock και τα panel, πρεπει να πας στις ρυθμισεις και να ενεργοποιησεις τον compositor. Ειμαι με τον κλειστο της nvidia και ειχα προβληματακια οταν το ειχα ενεργοποιημενον. Πχ οταν ανοιγα εναν browser, οταν το εκανα drag το παραθυρο και το εκανα περα δωθε, αργουσε μερικες φορες. Δηλαδη πρωτα εφευγε το βελακι και μετα ερχοταν το παραθυρο. Οταν το εχω απενεργοποιημενο, καπως καλυτερα τα πραγματα, αλλα οκ, το plank και το panel επανω ειναι μαυρα και δεν μου αρεσουν.

 

Αντικατεστησα τον xfwm4 με τον xcompmgr και μπορω να πω με εκπλησει πολυ καλυτερος και με transparency. Ηθελα να βαλω τον openbox αλλα αποτι ξερω δεν εχει διαφανεια.

 

Ερωτηση τωρα, πως γινεται στο lubuntu που ειναι με openbox, χωρις να βαλεις κατι να μπορεις να κανεις διαφανες το panel και το dock και το conky?

 

http://cdn.sejalivre.org/uploads/2013/04/2013-04-02-125036_1024x600_scrot.png

 

Και αποτι θυμαμαι, μπορουσα να το κανω και εγω, χωρις να εγκαταστησω κατι παραπανω οταν ημουν με lubuntu παλια.

 

Η καρτα μου ειναι 9800gt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα με το παραθυρο που μενει πισω οταν το μετακινεις ευθυνεται ο driver της gpu σου. Ποιον driver εχεις για αυτη?

 

Για το διαφανες conky εχω αυτα εδω και 7+ χρονια

own_window_transparent yes
και το conky μου φαινεται ετσι (εχω σκουρο φοντο που δεν πιανει ολη την οθονη, γιαυτο φαινετια μεχρι τη μεση και μετα μαυριλα)

post-124002-0-38982200-1440396597_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...