Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής τύπου Bridge μέχρι 350€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στο Forum και αρχικά ζητώ συγνώμη αν παραβαίνω κάποιον κανόνα και ανοίγω νέο topic καθώς δεν βρήκα κάτι παρόμοιο μετά από ένα search που έκανα. 

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά μιας φωτογραφικής μηχανής συγκεκριμένα τύπου Bridge μέχρι 350€ (το πολύ 370) και θα ήθελα να έχει οπωσδήποτε σκόπευτρο, καθώς είμαι ήδη κάτοχος αρκετών απλών compact και θα ήθελα να πάω ένα σκαλί παραπάνω. Η χρήση της θα είναι καθαρά ερασιτεχνική καθώς δεν είμαι φωτογράφος και τραβάω φωτογραφίες καθαρά από χόμπι. Απλά θα ήθελα να έχει μια αρκετά ικανοποιητική ποιότητα φωτογραφίας mid-range για κάποιον ερασιτέχνη. Και φυσικά το value for money που όλοι μας θέλουμε να κάνουμε σε κάθε αγορά μας.

Ο λόγος που δεν θέλω DSLR είναι γιατί η τιμή ανεβαίνει αρκετά, ειδικά με τους extra φακούς. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τις Bridge ανώτερες από τις DSLR!

 

Μετά από μιας βδομάδας αναζήτησης στο internet και έχοντας διαβάσει αρκετά reviews έχω πέσει σε ένα μικρό αδιέξοδο. Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος τι επιλογές έχω, και θα με ενδιέφερε κυρίως να προτείνουν κάτοχοι καμερών, γιατί αλλιώς είναι να διαβάζεις κάτι για κάποιο προϊόν και αλλιώς να το δουλεύεις.

 

Αυτές που μου άρεσαν συγκεκριμένα και άκουσα, σχετικά, καλά λόγια είναι και οι 2 Panasonic Lumix: Link.png Site: DMC-FZ72 και Link.png Site: DMC-FZ200 . Συγκεκριμένα για την 1η άκουσα και κάποια κακά σχόλια για τον φακό σε low light συνθήκες, δεν μπορούσε δηλαδή να αποτυπώσει πολύ καλά τα χρώματα, χάνοντας έτσι σε ποιότητα.

 

Είμαι ανοιχτός σε ότι απόψεις και προτάσεις έχετε να μου κάνετε...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!  :-)

Επεξ/σία από lordnick1993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστά μάτια τη FZ200 είχα ασχοληθεί και παλιότερα για άλλον ενδιαφερόμενο. Σταθερό διάφραγμα αυτό τα λέει όλα πιστεύω. Μη σε παρασύρουν τα mpixels και ο μεγαλύτερος τηλεφακός της fz72 είναι αρκετά σκοτεινότερος και ποιοτικά πρέπει να είναι υποδεέστερος τουλάχιστον αυτό λέει η λογική εξετάζοντας τα specs και τιμή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστά μάτια τη FZ200 είχα ασχοληθεί και παλιότερα για άλλον ενδιαφερόμενο. Σταθερό διάφραγμα αυτό τα λέει όλα πιστεύω. Μη σε παρασύρουν τα mpixels και ο μεγαλύτερος τηλεφακός της fz72 είναι αρκετά σκοτεινότερος και ποιοτικά πρέπει να είναι υποδεέστερος τουλάχιστον αυτό λέει η λογική εξετάζοντας τα specs και τιμή.  

 

Ευχαριστώ @darkdragon για το γρήγορο reply. Έχεις δίκιο η FZ200 είναι ανώτερη στα specs.

Έχεις μήπως στο νου σου τίποτα παραπλήσιο (με την FZ200) σε κάποια άλλη μάρκα? Όπως π.χ. Sony, Nikon ή Cannon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη παρεις μπριτζ.ειναι η χειροτερη κατηγορια φωτογραφικων

παρε μια μιρορλες στα ιδια λεφτα, ειναι παντου καλυτερη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να υπάρχει άλλη με σταθερό διάφραγμα όποτε παραμένει η κορυφαία bridge μέχρι την εμφάνιση του αντικαταστάτη της  το φθινόπωρο της fz300 όμως σε διπλάσια τιμή ίδια με αυτή που είχε και η fz200 όταν πρωτοκυκλοφόρησε πίσω το 2012.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/panasonic-fz300/panasonic-fz300A.HTM

και οι διαφορές στα γρήγορα http://www.imaging-resource.com/cameras/panasonic/fz200/vs/panasonic/fz300/

κρίνω ότι η αναβάθμιση είναι σοβαρή όχι για να γίνει, πάντα μέσα στη φιλοσοφία των bridge.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον @darkdragon. Η fz200 τελικά είναι απίστευτη. Την έπιασα στα χέρια μου και τράβηξα μερικές φωτογραφίες (τώρα θα μου πείτε άμα είσαι σε μαγαζί θα έχεις καλο φωτισμό και όλα θα φαίνονται ωραία), αλλά πέρα από αυτό με εντυπωσίασε ο φακός της και νομίζω πως θα την προτιμήσω σε σύγκριση με τις υπόλοιπες bridge. Είναι value for money όπως και να το κάνουμε...

 

@Ntinaras Η Mirrorless είναι μια εντελώς διαφορετική κουβέντα και φυσικά εδώ ανεβαίνει η τιμή αν θες να έχεις αποτέλεσμα. Άμα διέθετα πάντως περισσότερα χρήματα δεν θα κοιτούσα Mirrorless, αλλά DSLR (π.χ. κάτι σε nikon d5500 ή d5300).

 

Πάντως παιδιά να είστε καλά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι παντα.εχουν και οι ζουμ τα πλεονεκτηματα τους.αν θελει να κανει επιγεια παρατηρηση,ματακι ή αν γραφει βιντεο ,ολα υπο το φως ηλιου,για πε,με ποια ακαθρεπτη ή και καθρεπτιζομενη,θα τα κανει;ειπαμε ντιναρα,εσυ το πας στην αλλη ακρη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο ntinaras ας μην κοροιδευόμαστε, είναι αστεία η σύγκριση που πάμε να κάνουμε...

 

Εγώ πιστεύω ότι με 350 έχεις πολύ καλύτερες επιλογές όπως μια Nikon D5100...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι παντα.εχουν και οι ζουμ τα πλεονεκτηματα τους.αν θελει να κανει επιγεια παρατηρηση,ματακι ή αν γραφει βιντεο ,ολα υπο το φως ηλιου,για πε,με ποια ακαθρεπτη ή και καθρεπτιζομενη,θα τα κανει;ειπαμε ντιναρα,εσυ το πας στην αλλη ακρη.......

οι bridge το μονο πλεονεκτημα που εχουν ειναι το ατελειωτο ζουμ, που χρησιμευει μονο σε σαχλαμαρες του στυλ "βγαζω φωτο την γκομενα στην απεναντι πολυκατοικια"

η ποιοτητα φωτογραφια τους ειναι σαπια,χειροτερη και απο κομπακτ και εχουν μεγεθος μεγαλυτερο απο mirroless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιαδηποτε Mirroless ειναι καλυτερη απο την οποιαδηποτε bridge. :mellow:

Εγω λεω μια οποιαδήποτε bridge , πχ fz1000 αλλιώς και typ 114. Μπορώ να σου πω πολλές mirrorless που ειναι χειρότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω μια οποιαδήποτε bridge , πχ fz1000 αλλιώς και typ 114. Μπορώ να σου πω πολλές mirrorless που ειναι χειρότερες.

 

Και εγώ θα σου πω ένα φακό μετά που μπορείς να βάλεις στην mirrorless και να την κάνεις τούμπανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα παρε και δευτερο,και τριτο φακο,παρε και τσουβαλι,και εννοειτε καροτσακι για να τα κουβαλας.....

 

 

Αν είναι αν σκέφτεσαι έτσι ας μείνει και με το κινητό για να μην κουβαλάει ούτε την bridge.

 

P.S.  Mirrorless με 3 φακούς = μια τσαντούλα ταχυδρόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω μια οποιαδήποτε bridge , πχ fz1000 αλλιώς και typ 114. Μπορώ να σου πω πολλές mirrorless που ειναι χειρότερες.

σε τι ακριβως ειναι χειροτερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...