Προς το περιεχόμενο

Μας τα παίρνουν όλα


vasilisaerox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο καλο να πανε.Οτι περιουσια κατεχει το δημοσιο με τετοια κακοδιαχειρηση

περισοτερο μεσα μπαινει παρα εχει κερδη.

 

Προσωπικα ευχομαι να πουληθουν ολα και να κρατησουν μονο

κρισιμα στοιχεια οπως πχ οι υπηρεσιες υδρευσης.

 

Ειδαμε και την δεη που ειναι-ηταν δημοσια τι καταφεραμε.

Καλα κατσε να πουληθει η δεη και το νερο και να δεις πού ακριβως θα φτασουν οι τιμες.
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπ' όλα τα εργοτάξια της ζωής μου το ''Ελευθέριος Βενιζέλος'' ήταν το πιο κολασμένο. Είχα παρέα όλη μέρα ένα Γερμανό 65 ετών με πυρηνικές μπαταρίες, φαντάσου, ήμουν και νέος τότε αλλά παρόλα αυτά στις 7 το απόγευμα έφευγα με τα 4 ενώ ο γέρος άντεχε κι άλλο 12ωρο.
Πάντως έγινε ωραίο. Καμαρώναμε και οι 2 στο τέλος.
Θέλω να πω δηλαδή ότι αυτά τα πράγματα χτίστηκαν με πολύ κόπο. Όχι από κομματόσκυλους. Αυτοί μόνο να γκρεμίσουν μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα, καλυτερα να τα παρουν ξενοι ιδιωτες που ξερουν καλυτερα απο μας πως να διαχειριστουν τις υποδομες μας. μπας και ησυχασουμε απο ΠΑΜΕ/ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ, κλικες και μασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα, καλυτερα να τα παρουν ξενοι ιδιωτες που ξερουν καλυτερα απο μας πως να διαχειριστουν τις υποδομες μας. μπας και ησυχασουμε απο ΠΑΜΕ/ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ, κλικες και μασες

Δεν ξερουν καλυτερα απο εμας.Ο Ελληνας ειναι πανεξυπνος και το εχει δειξει οπου εχει ασχοληθει με επιχειρησεις στο εξωτερικο και σε ενα υγιες συστημα.Απλα εδω συμπαρασυρετε απο το συστημα και γινεται κουτοπονηρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίρνεις και όρκο για αυτό. Δες την περίπτωση της Hochtief στο Ελ. Βενιζέλος. Αν δεν την ξέρεις, googlαρε "Hochtief ΦΠΑ".

 

Το οτι καποια εταιρια παρανομως δεν αποδιδει το ΦΠΑ, δε σημαινει οτι εγινε και νομος του κρατους.

 

Καλα κατσε να πουληθει η δεη και το νερο και να δεις πού ακριβως θα φτασουν οι τιμες.

 

Εκει που εφτασαν και οι τιμες του οτε...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίρνεις και όρκο για αυτό. Δες την περίπτωση της Hochtief στο Ελ. Βενιζέλος. Αν δεν την ξέρεις, googlαρε "Hochtief ΦΠΑ".

Είναι νομικό το ζήτημα, και χρειάζεται αρκετή μελέτη πριν αρχίσουμε να απαιτούμε. Ειδικά για όσους αρέσκονται στο να φωνάζουν "ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΠΛΙΡΟΝΟΥΝ ΦΠΑ!!1". Σαφώς και θέλω να λαμβάνει η χώρα μου τις οφειλές που δικαιούται, πρέπει όμως να ξέρουμε τι λέμε.

 

Όσο για τα αεροδρόμια, πρόκειται για ζημιογόνες επιχειρήσεις, όπου γίνεται κακοδιαχείριση για δεκαετίες. Τώρα τα δίνουμε σε ξένους, οι οποίοι θα πληρώνουν ενοίκιο και θα επενδύσουν πάνω τους, θα τα εκσυγχρονίσουν. Αντιγράφω από το link

 

 

Στον διαγωνισμό του ΤΑΙΠΕΔ για την παραχώρηση 14 περιφερειακών αεροδρομίων για 40+10 χρόνια πλειοδότης ανεδείχθη η ελληνογερμανική κοινοπραξία Fraport – Slentel Ltd, η οποία προσέφερε εφάπαξ τίμημα 1,2 δισ. ευρώ, ετήσιο μίσθωμα 22,9 εκατ. ευρώ κατ’ έτος, ποσοστό 25% από τα από τα προ φόρων, τόκων και αποσβέσεων έσοδα και τέλη υπέρ ΥΠΑ, που φτάνουν 1,2 δισ. ευρώ για όλη την περίοδο της παραχώρησης. Παράλληλα, δεσμεύθηκε για επενδύσεις 330 εκατ. στην πρώτη τετραετία και συνολικά 1,4 δισ. ευρώ για τις επόμενες τέσσερις δεκαετίες.

 

 

Αυτά τα χρήματα, μπορεί για κάποιον να είναι λίγα, αλλά όσο τα αεροδρόμια έμεναν στα χέρια μας, δεν θα τα βλέπαμε ποτέ!

 

Εκει που εφτασαν και οι τιμες του οτε...

QFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι καποια εταιρια παρανομως δεν αποδιδει το ΦΠΑ, δε σημαινει οτι εγινε και νομος του κρατους.

 

 

 

Εκει που εφτασαν και οι τιμες του οτε...

Παραδειγματα υπαρχουν πολλα στο εξωτερικο.Δες τι εγινε κι εδω με την energa.Ειδικα για το νερο οπου πηγε σε ιδιωτες εγιναν προσπαθειες επανακτησης απο το κρατος μετα τα χαλια που ειδαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ' όλα τα εργοτάξια της ζωής μου το ''Ελευθέριος Βενιζέλος'' ήταν το πιο κολασμένο. Είχα παρέα όλη μέρα ένα Γερμανό 65 ετών με πυρηνικές μπαταρίες, φαντάσου, ήμουν και νέος τότε αλλά παρόλα αυτά στις 7 το απόγευμα έφευγα με τα 4 ενώ ο γέρος άντεχε κι άλλο 12ωρο.

Πάντως έγινε ωραίο. Καμαρώναμε και οι 2 στο τέλος.

Θέλω να πω δηλαδή ότι αυτά τα πράγματα χτίστηκαν με πολύ κόπο. Όχι από κομματόσκυλους. Αυτοί μόνο να γκρεμίσουν μπορούν.

Εργατικά και εγώ σε ένα από αυτά τα αεροδρόμια και ρίξαμε κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο θα κοστίσει στο Ελληνικό δημόσιο και στον Ελληνα φορολογούμενο αυτό το ξεπούλημα;

 

Δεν είναι ξεπούλημα, παραχώρηση κάναμε

Δεν είμαστε και τίποτα προσκυνημένοι γερμανοτσολιάδες να ξεπουλάμε τα πάντα.Τη προβοκάτσια σας αλλού

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νομικό το ζήτημα, και χρειάζεται αρκετή μελέτη πριν αρχίσουμε να απαιτούμε. Ειδικά για όσους αρέσκονται στο να φωνάζουν "ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΔΕΝ ΠΛΙΡΟΝΟΥΝ ΦΠΑ!!1". Σαφώς και θέλω να λαμβάνει η χώρα μου τις οφειλές που δικαιούται, πρέπει όμως να ξέρουμε τι λέμε.

 

Επειδή προφανώς δεν ξέρω τι λέω αλλά και τι διαβάζω, εξήγησέ μου λίγο το παρακάτω

 

Με μια ιστορική απόφαση το διοικητικό εφετείο Αθηνών δικαίωσε το ελληνικό δημόσιο αναγκάζοντας την γερμανική εταιρεία Hochtief, η οποία εκμεταλλευόταν επί 20 χρόνια το αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος», να καταβάλει 600 εκατ. ευρώ για ΦΠΑ που δεν απέδιδε στα κρατικά ταμεία.

 

Με την απόφαση του εφετείου ο γερμανικός κολοσσός γίνεται πλέον ο μεγαλύτερος εν ενεργεία μεγαλοφειλέτης στη χώρα μας καθώς αν συνυπολογιστούν και οι υπόλοιπες οφειλές της εταιρείας σε ασφαλιστικά ταμεία, ΟΤΑ κ.λπ., τα συνολικά χρέη της Hochtief μπορεί να αγγίξουν το 1 δισ. ευρώ.

 

Η απόφαση δημοσιεύθηκε την προηγούμενη Δευτέρα και θεωρείται άμεσα εκτελεστή ενώ μόλις την παραλάβει η αρμόδια ΔΟΥ καλείται να βεβαιώσει για είσπραξη σε βάρος της Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών Α.Ε., ποσό που εκτιμάται πως θα ανέλθει ή και θα ξεπεράσει τα 500 εκ. ευρώ για τον ΦΠΑ και τα πρόστιμα που η εταιρεία όφειλε αλλά αρνούνταν να καταβάλει.

 

Η εφορία δεν έχει υπολογίσει ακόμη τις χρήσεις μέχρι το 2013 και η είσπραξη μπορεί να γίνει μέσω ρύθμισης από μελλοντικά κέρδη του αεροδρομίου. Προς το παρόν το ελληνικό δημόσιο δεν έχει ασκήσει μέτρα είσπραξης και κατασχέσεις ούτε έχει έλθει σε συμφωνία με την εταιρεία για συμψηφισμό χρεών.

Πηγή

 

Εναλλακτικά, μπορείς να διαβάσεις την είδηση και εδώ -> Γερμανός ο μεγαλύτερος φοροφυγάς στην Ελλάδα.

 

Με απόφαση δικαστηρίου, η Hochtief είναι και επίσημα ο μεγαλύτερος φοροφυγάς στην Ελλάδα για μη απόδοση ΦΠΑ και ασφαλιστικών εισφορών. Για εξήγησέ μου τώρα τι ακριβώς δεν κατάλαβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικα νεα. Αντε μπας και ξεκινησουν επιτελους οι ιδιωτικοποιησεις και φυσικα να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα.

Με το καλο να πουληθουν και ΟΛΕΣ οι υπολοιπες δημοσιες υπηρεσιες σε ιδιωτες και βεβαιως να κλεισουν ορισμενες απο αυτες (βλεπε μορφωμα ΕΡΤ).

Καλλιο αργα παρα ποτε.

 

Και φυσικα να διωχθουν ποινικα οσες κυβερνησεις καθυστερησαν τις ιδιωτικοποιησεις με αποτελεσμα τωρα να ξεπουλιουνται, τη στιγμη που αν γινοντουσαν στην ωρα τους θα υπηρχαν πολλαπλασια εσοδα για το ελληνικο δημοσιο.

Συνυπευθυνο μεγαλο μερος του λαου που για "αγνωστους λογους" συνεχιζει να υποστηριζει τις φωλιες των κυφηνων, της διαφθορας και του χρεους μεχρι τελικης πτωσεως.

Επεξ/σία από NoExit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...