Προς το περιεχόμενο

Ubuntu based rolling distro


Redshift

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok ωραιο το mint ,ειδα κ το elementary os ,ειδα κ το mint debian edition

 

θελω ομως ppa semi rolling distro

 

εψαξα στο distro watch αλλα δεν ειδα να υπαρχει κατι

 

(θελω ppa λογω προγραμματων οπως αυτο πχ)

 

https://justgetflux.com/linux.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mint debian edition δεν ειναι ubuntu based, ειναι debian based. Για την ακριβεια, ειναι βασισμενο στο debian testing το οποιο ειναι οντως rolling.

Δεν θα βρεις κατι που να ειναι ubuntu based και rolling επειδη η βαση, το ubuntu δηλαδη, δεν ειναι rolling.

 

Σχετικα με τα διαφορα ppa. Τα μισα ppa ειναι για να παρεχουν λογισμικο που δεν ενημερωνεται στα μαμα repos του ubuntu απο release σε release, πχ kodi, πραγμα που γλυτωνεις με μια ρεουσα διανομη, και τα αλλα μισα για να παρεχουν λογισμικο που απλα δεν υπαρχει στα μαμα repos. Αν αυτο ειναι το προβλημα σου, θα πρεπει να συμβιβαστεις αναγκαστικα.

 

Τελος, αν αυτο που θες ειναι μια εφαρμογη για να αλλαζει τη θρμοκρασια του χρωματος της οθονης σου κατα τη διαρκεια της ημερας, υπαρχει το redshift το οποιο εχει δικο του plasmoid για kde και extension για gnome. Το αναφερω επειδη το flux που δειχνεις ειναι απο το 2010 και το ppa που το φιλοξενει ενημερωθηκε τελευταια φορα το 2013 για το ubuntu 14.04, οποτε εχει μαλλον αβεβαιο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

semi rolling θα ηθελα αλλα οπως ειπε κ ο Jim δεν υπαρχουν καν ubuntu based rolling

 

 

ok τοτε ,με ποια ubuntu based θα μπορω να 

 

πηγαινω ευκολα απο release σε release χωρις clean install k χωρις να σπαει η διανομη

 

παιζει απροβληματιστα  ο amd proprietary driver

 

καθαρη χωρις πολλα πακετα εγκατεστημενα .ψαχνω στο distro watch εν τω μεταξυ

Επεξ/σία από Redshift
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις διαθεση για trolling: ubuntu lts. 99% σιγουρια οτι θα δουλεψει ο fglrx συν επιλεγμενα και δημοφιλη πακετα που ενημερωνονται απο την μια lts ως την αλλη, πχ firefox. Αν δεν θες τη σαβουρα των επιπλεον πακετων, κανεις ενα network installation και μετα βαζεις οτι αλλο θες ΕΣΥ. Βεβαια, υπαρχουν συγκεκριμενα πακετα που δεν τα αποφευγεις ουτε με βουντου, πχ plymouth, αλλα μπορεις πιστευω να συμβιβαστεις.

 

Ποια πακετα σε απασχολουνε να ειναι στην τελευταια εκδοση τους. Σκεψου παρα πολυ ποια ειναι αυτα, γιατι και εγω καποτε ελεγα "γιατι να εχω τον 2.6.20 πυρηνα και να μην εχω τον 2.6.22 (η διαφορα αναμεσα σε 2 major εκδοσεις μεχρι πριν λιγα χρονια)" και σημερα λεω "αντε βρε !@#$%^&* mpv/youtube-dl/smtube ενημερωσου, θελω να δω youtube"! Δεν εχω τον τελευταιο smplayer που συνεργαζεται με τον mpv πχ, οποτε φορτωνομαι και τον mplayer σαν εξαρτηση του smplayer, αλλα κλαϊν. Και το deadbeef εχει να ενημερωθει ενα χρονο απο upstream τωρα που το σκεφτομαι... Αλλα λιγο με νοιαζει, αφου δουλευουν κανονικοτατα.

Το δικο μου... top5 πλεον ειναι "mpv, mplayer, kodi, firefox, chromium" μαζι με οτι αλλο σερνουν, πχ ffmpeg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

net install δεν γινεται σε uefi μηχανηματα

 

τεσπα λες να δοκιμασω την Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr ?

 

οταν λεει netinstall δεν εννοει εγκατασταση μεσω δικτυου αλλα με μικρο iso που εχει τα απαραιτητα μονο και τα υπολοιπα τα τραβαει απο τον σερβερ αναλογως τι θα επιλεξεις να εγκατασταθει την ωρα της εγκαταστασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "rolling" είναι μπελάς. Όσοι δημιουργούν μια τέτοια διανομή το κάνουν εθελοντικά. Αν κάτι πάει στραβά θα πεδευτείς.

Για να κάνεις τη δουλειά σου κάτσε με Ubuntu 14.04.

 

Αν θέλεις να πειραματιστείς, βάλε Ubuntu Wily 15.10 (beta). Έχει τα πιο πρόσφατα πακέτα. http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά συμφωνώ με τον jim_p.

 

Το debian που είναι rolling γιατί το αποκλείεις; η το mint που είναι βασισμένο στο debian; λόγω driver κάρτας γραφικων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "rolling" είναι μπελάς. Όσοι δημιουργούν μια τέτοια διανομή το κάνουν εθελοντικά. Αν κάτι πάει στραβά θα πεδευτείς.

Για να κάνεις τη δουλειά σου κάτσε με Ubuntu 14.04.

 

Αν θέλεις να πειραματιστείς, βάλε Ubuntu Wily 15.10 (beta). Έχει τα πιο πρόσφατα πακέτα. http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu

Είναι τόσο μπελάς που έχω ξεχάσει τί θα πεί format εδώ και 5 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεει netinstall δεν εννοει εγκατασταση μεσω δικτυου αλλα με μικρο iso που εχει τα απαραιτητα μονο και τα υπολοιπα τα τραβαει απο τον σερβερ αναλογως τι θα επιλεξεις να εγκατασταθει την ωρα της εγκαταστασης...

 

Note: While the minimal iso image is handy, it isn't useful for installing on UEFI-based systems that you want to run in UEFI mode. The mini iso lacks the proper files for booting the computer in UEFI mode. Thus, the computer will boot in BIOS compatibility mode, and the installation will be in BIOS mode.

 

https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

Γενικά συμφωνώ με τον jim_p.

 

Το debian που είναι rolling γιατί το αποκλείεις; η το mint που είναι βασισμένο στο debian; λόγω driver κάρτας γραφικων;

 

το δουλεψα το mint debian edition k εβαλα κ το fglrx 14.20 αλλα για καποιο λογο βλεπει την τηλεοραση μου ως projectora με overscaning που δεν με αφηνει να το κανω 0,στο mint 17,2 δεν ειχα τετοιο θεμα

 

γενικοτερα ειναι λιγοτερο ευκολο απο τις ubuntu based 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκιμασα 2 φορες καθαρο install της Ubuntu 14.04 LTS 

 

εκανα ολα τα updates ,επανεκκινουσα κ περναγα τον fglrx (οχι τον updates) μου εβγαζε προβλημα κ οταν εκανα επανεκκινηση δεν με αφηνε να κανω log in (αν κ ειχα auto log in) η ισως κρασαρε κ με εβγαζε παλι στην log in

 

θα ξαναπροσπαθησω το mint debian edition 2

Επεξ/σία από Redshift
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...