Προς το περιεχόμενο

linux χρήση


noobogadgetakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.θελω να κανω φορματ στον σταθερο που εχω υπολογιστη και ψηνομαι ασχημα για linux.η χρηση που κανω πλεον στοβ υπολογιστη ειναι η πιο απλη που μπορειτε να φανταστειτε.απλα κατεβαζω ταινιες κ μουσικη μπολικη και βλεπω τις αγαπημενες μου σειρες.απο προγγραματα τρεχω μονο κανα bsplayer και δν ξερω εγω τι αλλο χρειαζεται απλα και μονο για σερφαρισμα στο ιντερνετ κτλ κτλ ...ποια διανομη μου προτεινετε;απο ππυ μπορω να την κατεβασω; και πως θα κανω καθαρο φορματ με linux;διαφερει απο αυτο των windows;δν εχω ξανα χρησιμοποιησει linux οποτε μην θςωρησετε τπτ δεδομενο.επισης κατι τελευταιο.σπανια εως ππλυ σπανια παιζω κανα call of duty μεσω steam.απο linux μπορω; οχι οτι καιγομαι κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το mint και διάβασε τον οδηγό που σου είπανε να πάρεις μια ιδέα

και σταμάτα να είσαι noobas και παίζε cs που παίζει κανονικότατα σε linux :P

πάρε και μια λίστα με τα παιχνίδια που παίζουν σε linux http://store.steampowered.com/search/?term=&sort_by=_ASC&os=linux&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το mint και διάβασε τον οδηγό που σου είπανε να πάρεις μια ιδέα

και σταμάτα να είσαι noobas και παίζε cs που παίζει κανονικότατα σε linux :P

πάρε και μια λίστα με τα παιχνίδια που παίζουν σε linux http://store.steampowered.com/search/?term=&sort_by=_ASC&os=linux&page=1

ειμαι σε φαση που κρατω μπακ απ φωτο βιντεο και γενικα οτι αλλο χρειαζομαι για μετα το φορματ στον εξψτερικο δισκο.δηλαδη εννοεις πως το steam γινεται εγκατασταση κανονικα και σε linux και μεσω αυτου θα παιζω cs;λοιπον ας τελειωσω με το καλο το φορματ κτλ κτλ και θα μιλησουμε
φιλε μ εχω ενα ερωτημα...drivers για τα linux πως βρισκω για το συστημα μ;σορρυ που ρωταω αλλα μεχρι τωρα με τα 7αρια και τα 8αρια που τα εβρισκαν μονα τους δν ζαλιζομουν και πολυ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μ εχω ενα ερωτημα...drivers για τα linux πως βρισκω για το συστημα μ;σορρυ που ρωταω αλλα μεχρι τωρα με τα 7αρια και τα 8αρια που τα εβρισκαν μονα τους δν ζαλιζομουν και πολυ.

 

μου φαινεται οτι το διαβασμα δεν ητανε και τοσο καλο... :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται οτι το διαβασμα δεν ητανε και τοσο καλο... :-(

λογω δουλειας δεν προλαβαινω να τα τελειωσω ολα με την μια.απο το λινκ τα δυο πρωτα thread εχω διαβασει μονο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοει ρε παιδια οτι οι περισσοτεροι  οδηγοι βρισκονται στον πυρηνα?σας ειπα πως ειμαι αρχαριος αλλα οχι κ ετσι...ξερω το hardware του υπολογιστη μ...ωραια...κατεβαζω κανονικα τους οδηγους απο το εκαστοτε σαιτ για καθε τι συνδεδεμενο στον υπολογιστη μ? απο καμερα μεχρι ακι δεν ξερω εγω τι αλλο.οπως καρτα ηχου γραφικων καρτα δικτυου κτλ κτλ η τα βρισκω απο αυτον τον πυρηνα?και ποιος ειναι ο πυρηνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοει ρε παιδια οτι οι περισσοτεροι  οδηγοι βρισκονται στον πυρηνα?σας ειπα πως ειμαι αρχαριος αλλα οχι κ ετσι...ξερω το hardware του υπολογιστη μ...ωραια...κατεβαζω κανονικα τους οδηγους απο το εκαστοτε σαιτ για καθε τι συνδεδεμενο στον υπολογιστη μ? απο καμερα μεχρι ακι δεν ξερω εγω τι αλλο.οπως καρτα ηχου γραφικων καρτα δικτυου κτλ κτλ η τα βρισκω απο αυτον τον πυρηνα?και ποιος ειναι ο πυρηνας

 

:D

 

Ο πυρήνας είναι το ...linux.

Γενικά υπάρχουν γραμμένοι open-source drivers για σχεδόν κάθε συσκευή και είναι ενσωματωμένοι στο linux, ώστε να μη χρειάζεται να εγκαταστήσεις τίποτα και η συσκευή να είναι λειτουργική εξ' αρχής. Αν δεν σου κάνει ο ανοιχτός driver για κάποια συσκευή, υπάρχει πιθανότητα η εταιρία που είναι πίσω απ' την συσκευή να έχει γράψει κάποιον driver κλειστού κώδικα για linux. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ο driver θα έχει πακεταριστεί όπως κάθε λογισμικό και άρα μπορείς να τον εγκαταστήσεις ακριβώς όπως εγκαθιστάς οποιαδήποτε εφαρμογή στο linux.

 

Όχι, δεν ψάχνεις στο internet για προγράμματα. Αυτή είναι λογική των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πυρήνας του λειτουργικού... Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις κάτι παραπάνω επί του θέματος εκτός από τ' ότι δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις drivers (είναι ήδη ενσωματωμένοι στο λειτουργικό). Εξαιρούνται ίσως κάρτες γραφικών κι εκτυπωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοει ρε παιδια οτι οι περισσοτεροι  οδηγοι βρισκονται στον πυρηνα?σας ειπα πως ειμαι αρχαριος αλλα οχι κ ετσι...ξερω το hardware του υπολογιστη μ...ωραια...κατεβαζω κανονικα τους οδηγους απο το εκαστοτε σαιτ για καθε τι συνδεδεμενο στον υπολογιστη μ? απο καμερα μεχρι ακι δεν ξερω εγω τι αλλο.οπως καρτα ηχου γραφικων καρτα δικτυου κτλ κτλ η τα βρισκω απο αυτον τον πυρηνα?και ποιος ειναι ο πυρηνας

 

Διάβασε αυτό το άρθρο:

 

http://www.pcsteps.gr/26334-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE-linux/

 

Τα εξηγεί πολύ απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα τα mint.αλλα πριν μπω στο περιβαλλον τους μ ζητανε username και password.ισως επειδη ειχα και στα 8αρια;βεβαια βαζω username pass τα ιδια με αυτα που ειχα στα 8 αλλα τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...