Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φακού Tamron η Sigma για Cannon 600D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω την cannon 600D.Ακομα ψαχνομαι για φακο και κατελειξα σε 2.Ο ενας ειναι http://www.fotomarket.gr/tamron-sp-af-17-50mm-f-2.8-xr-di-ii-ld-aspherical-if-for-canon-used.html

και ο αλλος ειναι ο  Sigma 17-70mm f2.8-4.5 

Ποιος ειναι καλυτερος σε κατασκευη,χρωματα κτλ;Εαν εχετε κατι καλυτερο δεκτη η γνωμη σας σανποιο ειδικοι...

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Δεν τους έχω συγκρίνει, αλλά θα σου δώσω μερικά επιπλέον στοιχεία που ίσως παίξουν ρόλο στην επιλογή σου:

 

1) Ο Sigma έχει macro 1:2 ενώ ο Tamron 1:4.5. Άρα, αν σε ενδιαφέρει ο τομέας, ο Sigma πλεονεκτεί.

2) 20mm παραπάνω για το Sigma

3) O Tamron έχει μέγιστο διάφραγμα 2.8 σε όλο το οπτικό εύρος, άρα πλεονεκτεί στο σκοτάδι. Με το Sigma στα 70mm για παράδειγμα, δεν ανεβαίνεις πάνω από 4.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα εφαμιλλος του tamron ειναι ο sigma 17-50 2.8 τον οποιο το εχω δουλεψει αρκετα σε nikon.

Σε iq ειναι αναμεσα σε 18-105 nikkor και 35αρη prime.

Ο tamron απο οτι λεγετε ειναι λιγο χειροτερος και με περισσοτερα θεματακια κατασκευης.

Πιθανοτατα στην θεση σου θα περνουσα απο το καταστημα μιας κ εχει καλη τιμη και εαν δεν ειχε προβληματα με front-back focus θα τον αγοραζα.

 

Εαν δεν ειχα δυνατοτητα να τον δοκιμασω θα τον προσπερνουσα..

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εφαμιλλος του tamron ειναι ο sigma 17-50 2.8 τον οποιο το εχω δουλεψει αρκετα σε nikon.

Σε iq ειναι αναμεσα σε 18-105 nikkor και 35αρη prime.

Ο tamron απο οτι λεγετε ειναι λιγο χειροτερος και με περισσοτερα θεματακια κατασκευης.

Πιθανοτατα στην θεση σου θα περνουσα απο το καταστημα μιας κ εχει καλη τιμη και εαν δεν ειχε προβληματα με front-back focus θα τον αγοραζα.

 

Εαν δεν ειχα δυνατοτητα να τον δοκιμασω θα τον προσπερνουσα..

Δυστυχως δε μπορω να τον δω απο κοντα λογω μετακινησης(νησι).Τι αλλο να κοιταξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...