Προς το περιεχόμενο

tp-link 5210g σε linux


ouzo-power

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας,

 

μια ερωτηση ηθελα να κανω, μηπως ξερει καποιος πως μπορω να εγκαταστήσω την tp link 5210g ετσι ωστε να την βλεπουν τα windows kali linux

 

εχω ενα netbook το οποιο εχει μονο wireless network και στο kali linux το οποιο το εχω εγκαταστησει στο virtual box μου το εμφανιζει σαν wired network,μηπως ξερει καποιος πως μπορω να το φτιαξω αυτο

ευχαριστω εκ των προτερων! 

do83sh.jpg

Επεξ/σία από ouzo-power
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το access point που εχεις συνδεεται μονο μεσω ethernet στο pc, οποτε ΔΕΝ μπορεις να το χρησιμοποιησεις πχ με το aircrack-ng του kali ακομα και σε native εγκατασταση (εγκατασταση κανονικα στο σκληρο). Ο λογος ειναι απλος. Το aircrack-ng δουλευει με την ασυρματη καρτα δικτυου και αυτο απλα δεν ειναι ασυρματη καρτα δικτυου.

 

Δευτερον, το δικτυο ερχεται "ενσυρματα" για στο λειτουργικο που φιλοξενειται στη virtual machine που τρεχεις. Ο μονος τροπος να φερεις ασυρματα το δικτυο εκει, αν θες να δουλεψεις με aircrack-ng πχ, ειναι με καρτα που συνδεεται σε θυρα usb ΚΑΙ αυτη τη θυρα usb να την κανεις forward ωστε να την χρησιμοποιει μονο το virtual machine.

 

Τελος, αν θες να βλεπεις το δικτυο σου μεσα απο την virtual machine, πχ για να συνδεθεις στο access point που εχεις, οριζεις την καρτα δικτυου του virtual machine σε bridged mode. Κανονικα, ειναι σε nat mode και παιρνει ip απο το ευρος 192.168.117.x αντι πχ για το 192.168.1.x που ειναι το τοπικο σου δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το access point που εχεις συνδεεται μονο μεσω ethernet στο pc, οποτε ΔΕΝ μπορεις να το χρησιμοποιησεις πχ με το aircrack-ng του kali ακομα και σε native εγκατασταση (εγκατασταση κανονικα στο σκληρο). Ο λογος ειναι απλος. Το aircrack-ng δουλευει με την ασυρματη καρτα δικτυου και αυτο απλα δεν ειναι ασυρματη καρτα δικτυου.

 

Δευτερον, το δικτυο ερχεται "ενσυρματα" για στο λειτουργικο που φιλοξενειται στη virtual machine που τρεχεις. Ο μονος τροπος να φερεις ασυρματα το δικτυο εκει, αν θες να δουλεψεις με aircrack-ng πχ, ειναι με καρτα που συνδεεται σε θυρα usb ΚΑΙ αυτη τη θυρα usb να την κανεις forward ωστε να την χρησιμοποιει μονο το virtual machine.

 

Τελος, αν θες να βλεπεις το δικτυο σου μεσα απο την virtual machine, πχ για να συνδεθεις στο access point που εχεις, οριζεις την καρτα δικτυου του virtual machine σε bridged mode. Κανονικα, ειναι σε nat mode και παιρνει ip απο το ευρος 192.168.117.x αντι πχ για το 192.168.1.x που ειναι το τοπικο σου δικτυο.

 

καλα ολα αυτα και σε ευχαριστω για την αποψη σου,θελω επισης να προσθεσω οτι ειμαι νεος στο kali linux OS

 

εχω ενα level one usb to ethernet adapter 0301 τo οποια τo χρησιμοποιω οπως μου ειπες με την tp-link 5210g αλλα μολις παρατηρησα οτι δεν υποστιριζει linux,οριστε και ενα link με τα χαρακτηριστικα του

http://global.level1.com/el/Network-Card/USB-0301/p-3285.htm

 

μηπως μπορεις να μου στειλεις οδηγιες για να κανω forward ενα usb wireless adapter ωστε να την χρησιμοποιει μονο το virtual machine.

 

το συγκεκριμενο δικτυο wired network 1 το οποιο δειχνω στην παραπανω φωτογραφια ειναι η ασυρματη καρτα δικτυου του netbook το οποιο το βλεπει σαν ενσυρματο δικτυο.Εχω τσεκαρει οτι κατεβαζει internet απο το AP αν και το βλεπει σαν ενσυρματο

 

κανω τις παρακατω αλλαγες που μου προτεινες στο virtual machine αλλα και παλι δεν ειδα καποια αλλαγη 

1zml6jp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το πως θα κανεις κατι σε usb να περασει στο guest λειτουργικο δες εδω, σελιδα 56

 

http://www.vmware.com/pdf/desktop/vmware_player70.pdf

 

Αλλα...

Αυτο που εχεις ειναι ενα usb to ethernet adapter. ΔΕΝ κανει την συσκευη σου usb, απλα κανει την θυρα usb σου > θυρα ενσυματου δικτυου. Στο lsusb (εντολη που σου δειχνει τι εχεις συνδεδεμενο στις usb) πχ θα δεις μονο τον ανταπτορα και οχι το access point.

Ειναι στο ιδιο σκεπτικο με κατι παλια adsl ρουτερακια που ειχανε 1 ethernet και 1 usb (thomson 536 πχ) αλλα κανανε συνδεση ενσυρματου δικτυου απο την usb.

 

Τελος, στην εικονα απλα δειχνει πως η ενσυρματη καρτα δικτυου του virtual pc ειναι bridged με την ταδε ασυρματη καρτα του λαπτοπ, οχι οτι το virtual pcτη χρησιμοποιει σαν ασυρματη καρτα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πως θα κανεις κατι σε usb να περασει στο guest λειτουργικο δες εδω, σελιδα 56

 

http://www.vmware.com/pdf/desktop/vmware_player70.pdf

 

Αλλα...

Αυτο που εχεις ειναι ενα usb to ethernet adapter. ΔΕΝ κανει την συσκευη σου usb, απλα κανει την θυρα usb σου > θυρα ενσυματου δικτυου. Στο lsusb (εντολη που σου δειχνει τι εχεις συνδεδεμενο στις usb) πχ θα δεις μονο τον ανταπτορα και οχι το access point.

Ειναι στο ιδιο σκεπτικο με κατι παλια adsl ρουτερακια που ειχανε 1 ethernet και 1 usb (thomson 536 πχ) αλλα κανανε συνδεση ενσυρματου δικτυου απο την usb.

 

Τελος, στην εικονα απλα δειχνει πως η ενσυρματη καρτα δικτυου του virtual pc ειναι bridged με την ταδε ασυρματη καρτα του λαπτοπ, οχι οτι το virtual pcτη χρησιμοποιει σαν ασυρματη καρτα.

 

κατι εκανα με αυτα που μου προτεινες

 

για αρχη χρησημοποιοντας την εντολη airmon-ng check kill και airmon-ng και με χειροκινητα plugged in καταφερα να δει το vm machine την usb ethernet card.Στη συνεχεια το επιβεβαιωνει αυτο η εντολη lsusb.Ολα αυτα φαινονται στην εικονα παρακατω

 

τελος αν δουλεψει σαν "τα παλια adsl ρουτερακια" που λες θα ειναι μια χαρα

θα το δω και θα σου πω, ευχαριστω για την βοηθεια σου να ξερεις

 

2samqg4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...