Προς το περιεχόμενο

Η Kaspersky Lab κατηγορείται ότι δημιουργούσε ψεύτικο malware για χρόνια


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου θύμισε τον πυροσβέστη που έβαζε φωτιές και μετά τις έσβηνε για να πάρει τα εύσημα...

 

 

τέτοια φάση λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ με τον Χρήστο. Οσο δεν υπάρχουν αποδείξεις δεν προκειται να ακουσω ενα site κατά του προγράμματος που χρησιμοποιώ 10+ χρόνια χωρίς ποτέ να έχω θέμα ιών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linux και ξεχνάς τι είναι το antivirus

 

Δεν ισχύει αυτό. Το 90% των viruses είναι στα Windows ακριβώς επειδή τα Windows είναι πρακτικά μονοπώλειο. Αν ολοι πάμε σε Linux τότε ολοι οι hackers/viruses θα στοχεύουν Linux. Τώρα είναι λογικό να μην ασχολείται κανείς με ενα λειτουργικό που εχει 1,68% market share

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν ειχες ποτε antivirus πως ξερεις οτι δεν κολλησες ποτέ ιό;; το 90% των ιων δεν κανει καν αισθητη την παρουσια του, ουτε πορους καταναλωνει, πολλοι δεν εμφανιζονται καν στον task manager. το πιθανοτερο ειναι πως εχεις κολλησει μερικους χωρις να το ξερεις οπως και τα περισσοτερα ατομα στα οποια εχω κανει scan.

 

 εξαλλου το UAC που μπηκε απο τα Vista ειναι το αντιστοιχο του root σε Linux το οποια προσφερει παρομοια προστασια.

 

 

Μπορει να κανει καποιος scan με antimalware σε τακτα χρονικα διαστηματα χωρις να τρεχει AV μονιμα. Ακομα καλυτερα να Bootarei κιολας με καποιο live scanner τυπου Dr Web Livedisk

 

Εγω αυτο κανω και δε βρισκω τιποτα.

 

Το UAC που τρεχει σε admin χρηστη και δεν ζηταει κωδικο δεν ξερω ποση προστασια προσφερει. Καλυτερα ειναι να τρεχει σε απλο χρηστη ωστε να σου ζηταει και κωδικο του admin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα απόδειξη ότι πλέον μπολιάζουν με επιβλαβές υλικό συστήματα για να πουλάνε άδειες χρήσης...για αυτό έχω μόνο το αντιικο της μαικροσόφτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

 

Δοκιμαστικό αρχειο. Αντέγραψε το παραπάνω κείμενο σε txt, σώσετο και αν δεν χτυπήσει το Antivirus υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πρωην υπαληλλοι λιγο εκδικητικο μου φαινεται,και απο τα ατεκμηριωτα πρεπει να πιστευουμε τα μισα,και απο αυτα επισης τα μισα.Οχι πως δεν μπορει να γινεται σε καποιο βαθμο.Παλιοτερα καποιος που δουλευε σε εταιρεια τζαμιων και τον ειχαν διωξει,ελεγε οτι οι τζαμαδες εβαζαν τους αναρχικους να σπανε τις τζαμαριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το kaspersky είναι ιός απο μόνο του, είναι τόσο βαρύ που όλα τα αλλα antivirus μπαινουν σε τροχιά γύρω του.

 

υ.γ η εμπειρια μου μαζι του σταμάτησε το 2012 οταν και εληξε η συνδρομη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα ποτέ εταιρείες του χώρου να κάνουν τέτοιες ενέργειες. Πάντα νόμιζα ότι τηρούν τους κανόνες ηθικής και ανταγωνιστηκότητας με ευλάβια.

 

Μετά χρησιμοποίησα προίόντα Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου δεν ειχες ποτε antivirus πως ξερεις οτι δεν κολλησες ποτέ ιό;; το 90% των ιων δεν κανει καν αισθητη την παρουσια του, ουτε πορους καταναλωνει, πολλοι δεν εμφανιζονται καν στον task manager. το πιθανοτερο ειναι πως εχεις κολλησει μερικους χωρις να το ξερεις οπως και τα περισσοτερα ατομα στα οποια εχω κανει scan. και δεν εννοω πως εισαι ασχετος, εννοω πως ιο κολλας απο τα πιο απιθανα πραγματα. εγω ειχα αναγκαστει σε εποχες windows xp να κανω 2 απανωτα format επειδη στα καλα καθουμενα αποκτουσα ιο που μου πεταγε παραθυρα στον browser που οδηγουσαν σε.. υποπτες σελιδες. στην αρχη μετα το 1ο format σκεφτηκα πως θα φταιει καποιο απο τα προγραμματα που περασα και για αυτο εκατσα και τα ξαναπερασα αργα-αργα ενα ενα, περιμενοντας να δω αν θα εμφανιστει ο ιος μετα την εγκατασταση καποιας από αυτες τις εφαρμογες. τελικα μετά το 2ο format που αναγκαστηκα να κανω, συνειδητοποίησα πως αποκτουσα ιό με το που εκανα συνδεση στο ανοικτο router της γειτονιας. (την MitM επιθεση που εφαγε αμεσως μετά ακομα θα την θυμαται!)

 

 

αν ειχαν ολοι linux για main λειτουργικο δεν θα ηταν ασφαλες για πολυ ακομα :Ρ εξαλλου το UAC που μπηκε απο τα Vista ειναι το αντιστοιχο του root σε Linux το οποια προσφερει παρομοια προστασια. ομως ισχυει το οτι: πολλοι χρηστες σε Windows και αρα και πολλοι όχι και τόσο σχετικοί χρηστες σε Windows.

Μια φορά το μήνα τρέχω ένα scan με το eset online scanner. Δεν έχει βρει κάτι μέχρι στιγμής. Σίγουρα μπορείς να κολλήσεις ιό από το πουθενά απλά δεν είναι τόσο εύκολο όπως παλιότερα

Επεξ/σία από king2009
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα ποτέ εταιρείες του χώρου να κάνουν τέτοιες ενέργειες. Πάντα νόμιζα ότι τηρούν τους κανόνες ηθικής και ανταγωνιστηκότητας με ευλάβια.

 

Έτος 2500 μχ λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό. Το 90% των viruses είναι στα Windows ακριβώς επειδή τα Windows είναι πρακτικά μονοπώλειο. Αν ολοι πάμε σε Linux τότε ολοι οι hackers/viruses θα στοχεύουν Linux. Τώρα είναι λογικό να μην ασχολείται κανείς με ενα λειτουργικό που εχει 1,68% market share

Σίγουρα είναι ένας από τους λόγους, αλλά σε καμία των περιπτώσεων ο σημαντικότερος. Το Linux/Unix είναι ασφαλέστερο by design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...