Προς το περιεχόμενο

5100 ή 3200;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλα ειναι για τετοια μηχανη, αντεχει πολλα

αλλα εγω παντως δε θα την επαιρνα,ειδικα αν ημουν αρχαριος.

Εγινε φιλε μου , σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειναι για τετοια μηχανη, αντεχει πολλα

αλλα εγω παντως δε θα την επαιρνα,ειδικα αν ημουν αρχαριος.

Εγινε φιλε μου , σε ευχαριστω!

καλα ειναι για τετοια μηχανη, αντεχει πολλα

αλλα εγω παντως δε θα την επαιρνα,ειδικα αν ημουν αρχαριος.

Εγινε φιλε μου , σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλεων για την d300

2-2,5 stop μικροτερο δυναμικο ευρος

1stop χειροτερο iso

 

Φιλος την ειχε μαζι με την d7000 για γαμους με δευτερο φακο κουμπωμενο και τις δουλευε ταυτοχρονα.

Απο τα λεγομενα του,πολυ στιβαροτερο σωμα και καλυτερη εστιαση και σε jpeg καλυτερα χρωματα sooc,αλλα η εικονα εσπαγε πολυ πιο γρηγορα εαν τις πειραζες μετα(raw αρχειο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλεων για την d300

2-2,5 stop μικροτερο δυναμικο ευρος

1stop χειροτερο iso

 

Φιλος την ειχε μαζι με την d7000 για γαμους με δευτερο φακο κουμπωμενο και τις δουλευε ταυτοχρονα.

Απο τα λεγομενα του,πολυ στιβαροτερο σωμα και καλυτερη εστιαση και σε jpeg καλυτερα χρωματα sooc,αλλα η εικονα εσπαγε πολυ πιο γρηγορα εαν τις πειραζες μετα(raw αρχειο).

Τι προτείνεις λοιπόν;

Προσωπικά κλεινω προς την 300 γιατι η 5200 με σκοτώνει με το μικρο μεγεθος εχοντας μεγαλα χερια και χρειαζομαι grip οπότε ανεβαινει και η τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω..Και εγω ειμαι μεγαλοσωμος αλλα δεν με εχει απασχολησει το μεγεθος της d5100.

 

Το battery grip μπορεις να το παραγγειλεις και αργοτερα εαν βλεπεις πως δεν σε βολευει με τιποτα απο το ebay με 17 ευρω.

Η τα προσπερνας ολα αυτα και πας στην d7000 με μεγαλυτερο πλεονεκτημα για εμενα την δευτερη ροδελα στο πισω μερος.

 

Βασικα τι φωτογραφια θελεις να κανεις?

 

Υ.γ Παιζει κ η d90 που ειναι κ αυτη μεγαλωπη και με καπως καλυτερο αισθητηρα απο την d300.

.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω..Και εγω ειμαι μεγαλοσωμος αλλα δεν με εχει απασχολησει το μεγεθος της d5100.

 

Το battery grip μπορεις να το παραγγειλεις και αργοτερα εαν βλεπεις πως δεν σε βολευει με τιποτα απο το ebay με 17 ευρω.

Η τα προσπερνας ολα αυτα και πας στην d7000 με μεγαλυτερο πλεονεκτημα για εμενα την δευτερη ροδελα στο πισω μερος.

 

Βασικα τι φωτογραφια θελεις να κανεις?

 

Υ.γ Παιζει κ η d90 που ειναι κ αυτη μεγαλωπη και με καπως καλυτερο αισθητηρα απο την d300.

.

Αν δεν κανω λαθος η d90 εχει τον ιδιο αισθητηρα με την d300. Not sure ομως.

 

Φωτογραφια κυρίως πορτραίτα και street photography.

 

Την D7000 την εχω κοιταξει αλλα ειναι πολυ over budget. Ειμαι ηδη πανω απο τα 250 που ηθελα να δωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ανεφερες τα μεγαλα χερια, επειδη εχω κι εγω μεγαλα (πιθανοτατα μεγαλυτερα απο τα δικα σου :P ) ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα με το κρατημα

και αναγκαστικα πηρα battery grip

και επειδη δεν εφτανε αυτο πηρα και ενα τετοιο 

images?q=tbn:ANd9GcSSBXcZ0PG8gqdVh1LYqoZ

 

το οποιο δεν το χρησιμοποιω ετσι, με το χερι μεσα, αλλα το χω τεζα σφιχτο και το πιανω απ εξω με το χερι για να μεγαλωνει το κρατημα στη μηχανη

πατεντα^2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ανεφερες τα μεγαλα χερια, επειδη εχω κι εγω μεγαλα (πιθανοτατα μεγαλυτερα απο τα δικα σου :P ) ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα με το κρατημα

και αναγκαστικα πηρα battery grip

και επειδη δεν εφτανε αυτο πηρα και ενα τετοιο

images?q=tbn:ANd9GcSSBXcZ0PG8gqdVh1LYqoZ

 

το οποιο δεν το χρησιμοποιω ετσι, με το χερι μεσα, αλλα το χω τεζα σφιχτο και το πιανω απ εξω με το χερι για να μεγαλωνει το κρατημα στη μηχανη

πατεντα^2 :P

Χαχαχα^

Παντως την 550d δεν μπορουσα να την χειριστώ καθόλου. Αν και δεν είχα δοκιμασει με γκριπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρηκα καμερα σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!
Τελικα βρηκα canon eos 650d σωμα με ολα τα παρελκομενα και 50mm 1.8 και 20000 κλικ σε αριστη κατασταση με 370 . Ξερω δεν ηταν σουπερ ευκαιρια αλλα μετα απο δυο χρονια με canon Μου ειχε μεινει καλη εντυπωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις, επειδη δεν εχω καταλαβει, αν τα battery grip στην 650d χρειαζονται καλωδιο;

 

 

Καλες ληψεις!

Ευχαριστω φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...