Προς το περιεχόμενο

ιδέες για Ecc ram


nick0lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα και μερικές μέρες διαβάζοντας εδώ και εκεί στα ξένα φόρουμ, έλεγα να κάνω ένα upgrade στις μνήμες και να πάω στα 16gb.

Επειδή όμως θέλω zfs έλεγα να πάρω Ecc ram παρόλο που οι τιμές τους ειναι ακριβές.
Οι περισσότεροι στα ξένα φόρουμ τις εγκρίνουν για δεδομένα που κοστίζουν ακριβά.
Εγώ δεν έχω τέτοια δεδομένα αλλά αυτά που έχω δεν θέλω να τα χάσω.
Οι επιδόσεις τους δεν έχουν να ζηλέψουν τις άλλες μνήμες αλλά αυτό που θέλω να μάθω ειναι αν ειναι το ίδιο ασφαλές το σύστημα αρχείων UFS με νορμαλ μνήμες ή ECC RAM με ZFS.

Θέλω να πω.

Ποσό επικίνδυνα ειναι τα single-bit errors στο να θέσουν σε κίνδυνο τα αγαπημένα μας δεδομένα ;

Ποιος ειναι ο καλύτερος συνδυασμός file system + ram για την προστασία αυτών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν υποστηριζει η μητρικη ECC μνημες τζαμπα συζητηση κανουμε..

 

Τετοιες μνημες χρησιμοποιουνται κυριως σε σερβερς που εχει καποιο πρακτικο νοημα η υπαρξη τους..αν θες ασφαλεια στα δεδομενα σου..να τα παιρνεις backup.

 

Eσυ σκεφτεσαι τα δεδομενα σου που ειναι αποθηκευμενα στον δισκο για παραδειγμα...οι ECC μνημες προσφερουν ασφαλεια στην επεξεργασια των δεδομενων...οπως ειπα σε σερβερς που τρεχουν 24/7 εφαρμογες "σοβαρου" περιεχομενου...οπου ενα glitch ισως οδηγησει σε λαθος παραγομενα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/controls/searchengine/guidedsearch.aspx?field.ManuTitleCombo=Transcend%204GB%20DDR3%201333%20ECC-DIMM%20CL9%20TS512MLK72V3N%20(Servers%20Hardware)&actual=ecc

 

τυχαιο παραδειγμα.. κανε τις πραξεις και δες ποσο θα κοστισουν τα 16 γιγα..αμα το φυσας τοσο και θεωρεις οτι αξιζει ο κοπος και το χρημα...προχωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...