Προς το περιεχόμενο

Τρίποδο Velbon Videomate 638


AggelosAK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα καλό τρίποδο κοντά σε αυτήν την τιμή που θα μου χρησιμεύει και για φωτογραφία και για βίντεο..έχει χρησιμοποιήσει κανείς το συγκεκριμένο;; και αν υπάρχει κάποια πρόταση στα ίδια χρήματα!!!

 

http://www.photoagora.gr/tripod-and-support/tripoda/velbon-tripod-videomate-638-and-case.html

 

 

post-326446-0-04194100-1439236652_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα αρχας->Για καλο τριποδο θες πανω απο 300 ευρω.

Κατα δευτερων,Πιστευω πως πρεπει να ξεκαθαρισεις για τι χρηση το θελεις.

Εγω εχω ενα velbon sherpa που οπως το βλεπω μαλλων ειναι μια σειρα πανω απο το συγκεκριμενο που αναφερεις.

Στα θετικα του οτι ειναι στερεο και εκτεινετε στο 1.70.Απο εκει και περα θεωρω οτι ειναι τρομερα βαρυ(2kg) και πολυ μεγαλο οταν ειναι κλειστο(~50cm).Τελος εχει κεφαλη για video οπου ειναι τρομερα αβολο για φωτογραφιες και κατα την γνωμη μου μαλλων αχρηστο για video μιας και παρολο που νοιωθεις πως ειναι smooth τελικα οταν βλεπεις το video παρατηρεις καποιου ειδους σκαλωματακια.

 

Απο εκει και περα πλεων δεν με ψηνει καθολου να το βγαζω απο το σπιτι λογο βαρους/ογκου και ολο καταληγω να κουβαλαω ενα πολυ μικρο manfrotto παρολο που δεν εχει καμια σχεση σε στιβαροτητα.

 

Οποτε πρωτα αποφασισε για τι χρηση το θελεις και επειτα ψαξε για πιο συγκεκριμενα.

 

Tip->Οπου βλεπεις πλαστικη κεφαλη το προσπερνας,ομοιος οταν βλεπεις πλαστικο χερουλακι για να ανεβοκατεβαινει και τελος αυτο το τριγωνο πιασιμο για καλυτερη σταθεροτητα-δηλωνει κακη κατασκευη-.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου..καταρχήν εννοείτε πως καλό είναι από 250-300 και πάνω απλά εγώ είπα καλό σε αυτήν την τιμή καθώς δύσκολα θα φτάσω πάνω από τα 90..είδα ένα βίντεο και παρατήρησα όντως κάποια σκαλωματάκια αλλά έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια σε παρόμοιο, με κεφαλή βίντεο, δεν ξέρω αν θα με βολέψουν τα άλλα..χρειάζομαι ένα σταθερό τρίποδο για να κάνω ένα αξιοπρεπές timelapse χωρίς να το παίρνει ο αέρας, καποια πανοράματα και φωτο long exposure στα οποία νομίζω με καλύπτει και στο βίντεο όλων των ειδών τις κινήσεις που όταν το είδα τελείως χαλαρό (χωρίς μηχανή πάνω) μου φάνηκε καλό..τώρα για το βάρος έχεις απόλυτο δίκιο αλλά για να είναι όσο στιβαρό θέλω σε αυτήν την τιμή δεν βρήκα κάτι καλύτερο..έχεις κάποια πρόταση άλλης εταιρίας πέρα από manfrotto;;`

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...