Προς το περιεχόμενο

Κοινόχρηστος εκτυπωτής από Win 10 σε XP, δεν μπορώ να τον εγκαταστήσω


hariskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συνδέσει τον εκτυπωτή HP LaserJet P2055d σε Windows 10 με usb, τον έχω κάνει κοινόχρηστο και προσπαθώ να τον εγκαταστήσω σε Windows XP. Πατάω προσθήκη εκτυπωτή, τον βλέπω και όταν τον επιλέγω και πατάω το "Επόμενο" μου ζητάσει username/password. Ό,τι και αν βάλω δεν το δέχεται. Πως μπορώ να τον εγκαταστήσω χωρίς username/password;

post-70970-0-41071000-1438853179_thumb.jpg

post-70970-0-02437300-1438853185_thumb.jpg

post-70970-0-23236700-1438853190_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σου ζητάει κωδικό, πρέπει να τον μαρκάρεις σαν Guest/Δημόσιο αν δεν κάνω λάθος, άπλα όποιος συνδέεται μετά στο δίκτυο σου θα μπορεί να εκτυπώνει δίχως να χρειάζεται κωδικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό γίνεται στην καρτέλα που φαίνεται στην εικόνα;

Αυτά που έχω τώρα είναι σωστά;

 

Ευχαριστώ!

post-70970-0-86589400-1438854708_thumb.jpg

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι γινεται, Αφου το host ειναι windows 10 o client θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 7 (ισως και vista)

 

Αντιστοιχα αν ειχες τον εκτυπωτη σε ΧΡ και ηθελες να τον εγκαταστησεις δικτυακα σε 7/8/10 θα ειχες προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ύπουλο τρόπο η ms θέλει να αναβαθμιστούν όλοι. Κάποτε ειχες XP και συνδεοσουνα μέχρι και σε win 98. Όλο το σκηνικό με τα PC έχει στηθεί γύρω από το θέμα συμβατότητας ("IBM compatible", legame κάποτε). Τωρα έχεις συστήματα με διάφορα ηλικίας 2-3 χρόνια και λες τι διαολι φταίει και δεν παίζουν μεταξύ τους.

 

Πάντως το χαζοfirewall των windows είναι κάτι που πρέπει να δεις, εκτός και αν έχει γίνει εξυπνο στα 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firewall στο τοπικό δίκτυο είναι απενεργοποιημένο.

Το πρόβλημα με τον εκτυπωτή ξεπεράστηκε με τον εξής τρόπο: Στην εγκατάσταση εκτυπωτή δεν επιλέξαμε εκτυπωτή δικτύου, αλλά τοπικό και μετά στη διεύθυνση δώσαμε διεύθυνση δικτύου δηλ. //grafeio/hp-p2055d.

 

Σαυ ευχαριστώ για τις απανήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...