Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάω σε μία φωτογραφική μηχανή DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Είμαι 18 χρονών και θέλω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή dslr όπου θέλω ν΄ασχοληθώ πολύ μαζί της απο 300-400(max) ευρώ.Εννοείται πως το ότι έχεις μια καλή φωτογραφική μηχανή δεν σημαίνει πως θα βγάζεις και καλές φωτογραφίες..Θέλω να ασχοληθώ και να μάθω πολλά πράγματα πάνω σε αυτόν τον τομέα και ζητάω απο εσάς  εάν κάποιος γνωρίζει βέβαια.. ποιά είναι τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάω πρώτα και τι ιδέες έχετε να μου προτίνετε . Μία ερώτηση που έχω να προσθέσω είναι .. ποιές είναι καλύτερες.οι kit ή oi body ? Επίσης έχω κοιτάξει ως τώρα τις εξής και θέλω να μου πείτε ποιά θα παίρνατε εσείς αν είσασταν στην θέση μου  και γιατί :P Ευχαριστώ πολύ !!! Εκ των προτέρων..

1) Nikon D3200  custom kit 18-55 mm (public 349 ευρώ )
2) Canon eos 1200D kit (18-55 DC III )  (skroutz 318 ευρώ)
3)Canon eos 1200D kit 18-55 EF-S ISS-ACC (public 379 ευρώ)

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν σκεφτεσαι για αναβαθμισεις στο μελλον παρε canon. αλλιως παρε nikon.

για μενα οι nikon εχουν καλυτερο σωμα αλλα οι canon καλυτερους φακους.

 

οποια μαρκα και να παρεις να ξερεις οτι και οι δυο ειναι εξισου καλες! εξαρταται το τι ζητας απο την μηχανη σου.

δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε και πολυ εαν δεν μας πεις που εχεις σκοπο να τη χρισημοποιεις...

Επεξ/σία από vaiosgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1200d θα ταν ισαξια με την d3000..

 

Απο εκει και περα,εγω θα προτεινα εαν απλα θελεις να βγαζεις καλες φωτογραφιες να δεις για mirrοrless(sony a5000/a5100 με τον 16/50).

Εαν παλι θελεις να παιδευτεις και να μαθεις φωτογραφια οπου αργοτερα σκεφτεσαι να παρεις επιπλεων φακους/φλας κτλ ,δες για μεταχειρισμενη d7000.

Τελος εαν θελεις λιγο απο ολα κατα την γνωμη μου,προσπερασε την σειρα 3 της nikon και κοιτα για καμια d5*00 μαζι με τον 18-105

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγω προτεινω την d3200. με τον 18-55 ή αν υπερβεις λιγο το budget σου με τον 18-105.

o 18-105 φακος ειναι καλη αγορα ...εαν βεβαια το χρειαζεσαι.

 

*θα συμφωνησω με τον @topos να κοιταξεις και για mirrorless. εχουν παρομοια ποιοτητα/χαρακτηριστικα αλλα σε πολυ πιο μικρο μεγεθος.

Επεξ/σία από vaiosgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν σκεφτεσαι για αναβαθμισεις στο μελλον παρε canon. αλλιως παρε nikon.

για μενα οι nikon εχουν καλυτερο σωμα αλλα οι canon καλυτερους φακους.

 

οποια μαρκα και να παρεις να ξερεις οτι και οι δυο ειναι εξισου καλες! εξαρταται το τι ζητας απο την μηχανη σου.

δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε και πολυ εαν δεν μας πεις που εχεις σκοπο να τη χρισημοποιεις...

ευχαριστώ πολύ φίλε μου που μου απάντησες..κοίτα προς το παρών δεν σκέφτομαι να κάνω κάποια αναβάθμιση (εννοώ να αγοράσω καλύτερο φακό ) ,δεν είμαι και επαγγελματίας αλλά θέλω και θα μου αρέσει να βγάζω και το κάτι διαφορετικό ;) εννοείς οτι οι νίκον body είναι καλύτερες απο τις κανον body ?

Επεξ/σία από foniko kouneli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Body είναι το σώμα της φωτογραφικής ενώ kit ο συνδυασμός με φακό (για να απαντήσουμε και τις ερωτήσεις σου)... Για τα χαρακτηριστικά ρίξε μια ματιά εδώ. Επειδή όμως στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής τα κυριότερα χαρακτηριστικά είναι παρόμοια (πχ σένσορας), το ποιο σημαντικό είναι να δεις πολλά δείγματα από φωτογραφίες και να τα συγκρίνεις. Μετά πήγαινε σε ένα μαγαζί και παίξε μαζί τους να δεις πως σου κάθονται στο χέρι, το βάρος και το μέγεθος και αποφάσισε ανάλογα με τη χρήση για την οποία προορίζεται.

Πάντως σε αυτά τα λεφτά οι επιλογές είναι αυτές που έχεις γράψει, αν πας σε mirrorless υπάρχουν περισσότερες μηχανές για να διαλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1200d θα ταν ισαξια με την d3000..

 

Απο εκει και περα,εγω θα προτεινα εαν απλα θελεις να βγαζεις καλες φωτογραφιες να δεις για mirrοrless(sony a5000/a5100 με τον 16/50).

Εαν παλι θελεις να παιδευτεις και να μαθεις φωτογραφια οπου αργοτερα σκεφτεσαι να παρεις επιπλεων φακους/φλας κτλ ,δες για μεταχειρισμενη d7000.

Τελος εαν θελεις λιγο απο ολα κατα την γνωμη μου,προσπερασε την σειρα 3 της nikon και κοιτα για καμια d5*00 μαζι με τον 18-105

ευχαριστώ για τον χρόνο σου να μου απαντήσεις :D δεν το σκεφτομαι για mirrorless οπως είπα θέλω να κάνω το κάτι διαφορετικό και πιστέυω πάνω στις dslr μπορω ..συνήθως δεν κοιτάζω για μεταχειρισμένες .. και ακόμα η σειρά 5 της νίκον υπερβαίνει τα όρια μου :P

απλώς αν μπορείς να μου εξηγήσεις ποιές πιστέυεις οτι είναι καλύτερες.. οι body ή οι kit ? :D Τέλος πιό πολύ σκέφτομαι  την νίκον  d3200 ή την κανον  Canon eos 1200D kit 18-55 EF-S ISS-ACC

Body είναι το σώμα της φωτογραφικής ενώ kit ο συνδυασμός με φακό (για να απαντήσουμε και τις ερωτήσεις σου)... Για τα χαρακτηριστικά ρίξε μια ματιά εδώ. Επειδή όμως στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής τα κυριότερα χαρακτηριστικά είναι παρόμοια (πχ σένσορας), το ποιο σημαντικό είναι να δεις πολλά δείγματα από φωτογραφίες και να τα συγκρίνεις. Μετά πήγαινε σε ένα μαγαζί και παίξε μαζί τους να δεις πως σου κάθονται στο χέρι, το βάρος και το μέγεθος και αποφάσισε ανάλογα με τη χρήση για την οποία προορίζεται.

Πάντως σε αυτά τα λεφτά οι επιλογές είναι αυτές που έχεις γράψει, αν πας σε mirrorless υπάρχουν περισσότερες μηχανές για να διαλέξεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις στα ερωτήματα μου καθώς και το λινκ που έβαλες με βοήθησε υπέρ αρκετά !!  το iso ειναι σημαντικό ? γιατί βλέπω ότι οι κάνον έχουνέ μεγαλύτερο αλλά και αυτόματο (για αρχή) σε αντίθεση με της νίκον που είναι σχεδόν το μισό..αυτο που έχει η νίκον πιστέυεις οτι είναι καλό ?

Επεξ/σία από foniko kouneli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ISO είναι η ευαισθησία του φιλμ ( κατ' αντιστοιχία αφού δεν υπάρχει φιλμ) και είναι σημαντικό όταν δεν υπάρχει αρκετό φως. Αλλά πρακτικά από κάποιο ISO και πάνω (ανάλογα με τη μηχανή και σίγουρα πολύ κάτω από τις μέγιστες τιμές) είναι αχρείαστο αφού ανεβαίνει κι ο θόρυβος. Οπότε τα μεγάλα νούμερα μικρή σημασία έχουν.

Επεξ/σία από johnpapoulias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ISO είναι η ευαισθησία του φιλμ ( κατ' αντιστοιχία αφού δεν υπάρχει φιλμ) και είναι σημαντικό όταν δεν υπάρχει αρκετό φως. Αλλά πρακτικά από κάποιο ISO και πάνω (ανάλογα με τη μηχανή και σίγουρα πολύ κάτω από τις μέγιστες τιμές) είναι αχρείαστο αφού ανεβαίνει κι ο θόρυβος. Οπότε τα μεγάλα νούμερα μικρή σημασία έχουν.

να σαι καλα φίλε μου :D ήμουν ανάμεσα σε αυτές τις δύο :

1) https://www.skroutz.gr/s/1860740/Nikon-D3200-Custom-Kit.html

2) https://www.skroutz.gr/s/4489936/Canon-EOS-1200D-Custom-Kit.html

 

αλλά μάλλον έχω καταλήξει στην νίκον.. εσένα ποιά είναι η άποψη σου ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nikon και από μένα

Αν τελικά επιλέξεις να την αγοράσεις από ΜΜ ρίξε μια ματιά στη Panasonic Lumix DMC-GF6 (mirrorless στα ίδια λεφτά). Έτσι πληροφοριακά...

Επεξ/σία από johnpapoulias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikon και από μένα

Αν τελικά επιλέξεις να την αγοράσεις από ΜΜ ρίξε μια ματιά στη Panasonic Lumix DMC-GF6 (mirrorless στα ίδια λεφτά). Έτσι πληροφοριακά...

σου είμαι ευγνόμων . σε ευχαριστώ πολύ :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βρε panasonic για φωτογραφια... foniko kouneli οτι και αν παρεις κοιταξε να εχει viewfinder(κατα την γνωμη μου ειναι πολυ σημαντικο).

και θα το ξαναπω οτι για αυτα τα λεφτα παρε την nikon d3200.  αν υπερβεις λιγακι το ποσο παρτην με τον 18-105 φακο.

 

απο'τι εχω καταλαβει εισαι καπως καινουργιος με το θεμα. ρωτησες τι διαφορα εχουν οι body με τις kit dslr. πιστευω η εικονα να σε βοηθησει.

 

post-251572-0-28379800-1438923272_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βρε panasonic για φωτογραφια... foniko kouneli οτι και αν παρεις κοιταξε να εχει viewfinder(κατα την γνωμη μου ειναι πολυ σημαντικο).

και θα το ξαναπω οτι για αυτα τα λεφτα παρε την nikon d3200.  αν υπερβεις λιγακι το ποσο παρτην με τον 18-105 φακο.

 

απο'τι εχω καταλαβει εισαι καπως καινουργιος με το θεμα. ρωτησες τι διαφορα εχουν οι body με τις kit dslr. πιστευω η εικονα να σε βοηθησει.

 

attachicon.gifD3200-c.jpg

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου :D η νίκον έχει viewfinder ;)  ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.. να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.. αν πάρεις κάμερα kit μπορεις να βάλεις καλύτερο φακό απο πάνω ? ή δεν γίνεται ? και αν πάρεις body τον φακό στον δίνουνε μαζί με την κάμερα και μπορεις να βάλεις και αλλον καλύτερο η σου δίνουν μόνο την κάμερα και βάζεις δικό σου φακό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλλον η εικονα δεν βοηθησε...

 

αυτα που βλεπεις στο skroutz να λενε body, σου πουλανε ΜΟΝΟ το σωμα της φωτογραφικης. δηλαδη χωρις φακο. δηλαδη δεν μπορεις να βγαλεις φωτογραφια.

αυτα που λενε κιτ σου πουλανε την καμερα μαζι με εναν φακο. μετα μπορεις να αγορασεις και εναν καλυτερο δευτερο φακο σαν αναβαθμιση.

!μια καμερα δεχεται εναν μονο φακο την φορα. δηλαδη δεν γινεται "να βαλεις καλυτερο φακο απο πανω" οπως ειπες. οι φακοι απλα κουμπωνουν και ξεκουμπωνουν στο σωμα της μηχανης.

 

θα σε συμβουλευα να παρεις ενα πακετο(kit) που εχει το σωμα μαζι με τον φακο γιατι ειναι πιο οικονομικο απο το να τα αγορασεις ξεχωριστα.

Επεξ/σία από vaiosgtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το πρώτο που πρέπει να αποφασίσεις είναι τι είδους χρήση θα κάνεις στη κάμερα αναφορικά με τον όγκο της.

Ο μεγάλος όγκος των dslr δεν είναι για κάθε μέρα κάθε ώρα ενώ μια mirrorless πάει περισσότερες ώρες μαζί σου μεγαλύτερος αριθμός φωτογραφιών εμπειριών και προπάντων βελτίωσης και ευχαρίστησης με τη γενική έννοια.

Λοιπόν τι προτιμάς κάτι για τις περισσότερες ώρες κάτι για το μπουφάν δηλαδή ή κάτι "ξεχωριστό" για συγκεκριμένες εξορμήσεις ή περιστάσεις;

Αυτό είναι το πραγματικό ερώτημα!

Το δεύτερο είναι το budget σε βάθος χρόνου πόσο έχεις σκοπό να επενδύσεις στη κάμερα σαν σύνολο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...