Προς το περιεχόμενο

Μεταβαση απο windows 10 σε linux mint κ ερωτησεις


Redshift

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ κι εγώ να αντικαταστήσω τα παραθύρια και να χρησιμοποιήσω το mint ως κύριο λειτουργικό. 

Προς το παρών το έχω στον δεύτερο υπολογιστή προσπαθώντας να εξοικειωθώ. 

Έχω κάποιες παρατηρήσεις ή και απορίες για το πως μπορώ να παραμετροποιήσω στοιχεία/εφαρμογές του λειτουργικού και να τα φέρω πιο κοντά σε αυτά που έχω συνηθίσει και με διευκολύνουν σαν χρήστη.

Να σημειώσω πως έχω μια κάποια εμπειρία από Mac OS X αρκετά χρόνια, αλλά καμία ουσιαστική από Linux

 

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορούμε να παραμετροποιήσουμε λίγο τις γραμματοσειρές. Έχω εγκαταστήσει κάποια πακέτα απο το κέντρο λογισμικού (αυτά της M$). Πως μπορούμε να τις φέρουμε να είναι λίγο πιο ξεκούραστες;

 

Επίσης η taskbar. Όπως έγινε απο τα 7 και μετά που μπορούσες να καρφιτσώσεις προγράμματα και να τρέχουν απ' ευθείας απο το εικονίδιό τους, κοντά στην φιλοσοφία του dock απο το OSX εμένα με βόλευε πάρα πολύ. Υπάρχει κάποια ρύθμιση, κάποιο πρόγραμμα να αντικατασταθεί η τασκ-μπαρ και να γίνει πιο κοντά σε αυτό που περιγράφω πιο πάνω; Δοκίμασα κάποια dock (to plank κι ένα αλλο), αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν κοντά σε αυτό που περίμενα. 

 

Επίσης με τον File Explorer τι εναλλακτικές υπάρχουν; Δεν μου φαίνεται το ίδιο λειτουργικός όυτε με τον Windows explorer ούτε με τον Finder.

 

Στα windows υπότιτλους κατέβαζα αυτόματα με την λειτουργία του media player classic. Είδα στο ίντερνετ πως και ο vlc έχει κάτι αντίστοιχο αλλά ότι και έκανα εμενα δεν μου δούλεψε. Υπάρχει κάποιος player με την λειτουργικότητα του mpc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@YiorgosA: Ο vlc εχει plugin με το οποιο μπορεις να κατεβασεις υποτιτλους. Ο smplayer εχει ενσωματωμενη την δυνατοτητα αυτη. Αν θελεις ομως να κατεβασεις για πολλα αρχεια ο subdownloader ειναι καλυτερη λυση.

Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να μας πεις ποιό DE τρέχεις. Γενικά, μπορείς να προσθέσεις lauchers στο panel, βασικές ρυθμίσεις γραμματοσειρών προσφέρουν όλα τα DE, για τον file manager υπάρχουν 2-3 εναλλακτικές και για κάποιους υπάρχουν και plugins ή ιδιαίτερες ρυθμίσεις. Το πιο πλήρες dock είναι μάλλον το cairo-dock.


Για semi rolling μπορείς να δείς και το Manjaro ή να βάλεις Arch και να κάνεις updates σε αραιά διαστήματα

 

Το Manjaro ειναι όντως εξαιρετική επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Yiorgos settings -> fonts - > Hinting Full 

 

υπαρχει applet το οποιο ειναι πολυ κοντα στο μενου των 7 ,το βαζεις κ βγαζεις το default του mint

 

υπαρχει επισης applet το οποιο ειναι στα προτυπα του dock του osx ,δες το k elementary os ειναι πολυ κοντα στο mac os αλλα χωρις πολυ παραμετροποιηση με ubuntu απο πισω του οπως κ το mint

 

o νεμο παντως ειναι καλος file explorer

 

τελος για linux υπαρχει κ kodi k popcorn time

 

@Gtr δεν με ενοιαζε κ πολυ στο pc γιατι δεν ειχα θεμα ,πρεπει να ειναι τσιμπημενες σε σχεση με τα win

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμισεις για τις γραμματοσειρες μπορεις να κανεις απο το control panel. Για κατι περισσοτερο δες:

http://www.binarytides.com/optimize-fonts-linux-mint/

Το panel του cinnamon είναι αρκετά ευέλικτο - με applets μπορείς να το επεκτείνεις. Αν πατήσεις πάντως πάνω σε μια εφαρμογή στο μενού (δεξί κλικ) σου δίνει την δυνατότητα να προσθέσεις launcher στο panel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σκληρος ειναι ενας ssd ocz vertex 2 60gb με ramdisk για /tmp k cache του chrome

 

εχω ρυθμισει να κανει trim το root partition κατα το boot του mint κ παρατηρω οτι παιρνει αρκετη ωρα ,κοντα στο 4λεπτο

 

ενω στα win το trim ηταν ανεπαισθητο οταν το εκανα manual

 

ειναι φυσιολογικο αυτο?


@Υiorgos μην φοβασαι να πειραματιστεις ,για αυτο βαζεις linux

 

εχω κανει αυτα που σου λινκαραν για τα fonts παραπανω κ το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο

 

διαβασε κ αυτο το σαιτ

 

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Δεν φοβάμαι να πειραματιστω. Αντιθέτως. Απλά έχω χάσει λίγο την μπάλα γι αυτό και ζητάω κάτι σίγουρο/δοκιμασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ολα καινουργια για αυτο 

 

δες αυτα κ δωσε χρονο στον εαυτο σου να αφομοιωσει τις αλλαγες

 

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/mint-cinnamon-first

 

επισης δεξι κλικ στην taskbar k add applets to the panel ,γινεται χαμος απο launchers ,start menus k διαφορα αλλα γκατζετακια 

 

επισης δεξι κλικ στην taskbar κ panel edit mode για να τους αλλαζεις θεση κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης 2πράγματα που μου έχουν κάνει εντύπωση. Κάθε φορά που ανοίγω chrome μου εμφανίζει το σύστημα μια ειδοποίηση για μια κλειδοθηκη. Τι είναι αυτό και αν δεν χρειάζεται πως βγαίνει. Επισης στο boot μόλις πριν δείξει τις γραμμές ότι φορτώνει το σύστημα μου πετάει ένα μήνυμα και μπαίνει αμέσως desktop. Θα προσπαθήσω να τα βγάλω φώτο να τα δειτε πιο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keyring λεγεται κ εχει να κανει με την κρυπτογραφηση των κωδικων ,enter κ δεν θα σε ξαναενοχλησει ,googlare το κιολας

 

boot εμενα δεν μου βγαζει γραμμες η μνματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτησης... 

Σε αυτό το βίντεο, η μπάρα/applet στην δεξιά μεριά του desktop που δείχνει όλες αυτές τις πληροφορίες, πως την βάζουμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Conky ειναι. Αυτη ειναι η μεγαλυτερη συζητηση στο ιντερνετ περι αυτου με απειρα configurations

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=281865

 

Και εδω αν θες κατι ετοιμο

 

http://www.noobslab.com/2012/07/conky-collection-for-ubuntulinux.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...