Προς το περιεχόμενο

Μεταβαση απο windows 10 σε linux mint κ ερωτησεις


Redshift

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον δοκιμασα το Mint 17.2 "Rafaela" - Cinnamon (64-bit) κ μου αρεσε πολυ ,

 

ειχα καποια θεματα βεβαια με το υπερβολικο trim που εκανε στον ssd μου (OCZ Vertex 2 60gb με το τελευταιο firmware περασμενο) σε σχεση με τα windows7 ,8, 8.1 ,10

 

κ με την εξοδο σε μια οθονη καθε φορα (panasonic plasma tv κ lg monitor ταυτοχρονα συνδεδεμενα με dvi k hdmi αντιστοιχα)

 

ποια αλλη διανομη πλην ubuntu θα προτεινατε να δοκιμασω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω για αρχή είναι μια χαρά το mint. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και kubuntu και αυτό για να δεις και το kde που έχει αυτή η διανομή σαν περιβάλλων εργασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει στο παρελθον kde κ προτιμουσα gnome

 

δοκιμασα κ elementary os ,πολυ ομορφο αλλα ελαφρως buggy και με ελαχιστες για να μην πω ανυπαρκτες δυνατοτητες παραμετροποιησης

 

ξαναγυρισα σε Mint 17.2 "Rafaela" - Cinnamon (64-bit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κυκλοφόρησε το Kali 2 μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό μιας και στην ουσία είναι Debian και Rolling Distribution.

Αν και προορίζετε για άλλη χρήση ωστόσο νομίζω θα σε καλύψει σε αυτά που ζητάς. 

 

https://www.kali.org/releases/kali-linux-20-released/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καταντήσει αηδία αυτό με το Kali

δεν είναι ο σκοπός του να είναι εγκατεστημένο για καθημερινή χρήση

σταματήστε να βλέπετε βίντεο στο youtube από άσχετους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλη πρακτικη να μεταφερεις τα /tmp , /var/log στο tmpfs ?

 

 

cinnamon mint 64bit εβαλα κ ειμαι ευχαριστημενος ,δεν ψαχνω αλλη διανομη προς το παρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει καταντήσει αηδία αυτό με το Kali

δεν είναι ο σκοπός του να είναι εγκατεστημένο για καθημερινή χρήση

σταματήστε να βλέπετε βίντεο στο youtube από άσχετους

 

1) Δεν είδαμε κανένα βίντεο από κανένα άσχετο.

2) Πως κατάντησε αηδία?

3) Όπως έγραψα προορίζεται για άλλη χρήση ωστόσο είναι debian testing distro στην ουσία με πολλές extra βιβλιοθήκες και προγράμματα, και από την στιγμή που είναι debian το χρησιμοποιείς όπως θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πεταχτω σαν...

 

Στο kali εισαι εξαρχης σαν root, με οτι συνεπαγεται αυτο. Ναι, μπορεις να κανεις εναν απλο χρηστη κλπ, απλα ολο το kali ειναι φτιαγμενο γυρω απο αυτη τη λογικη, πχ υπαρχει security rule που να επιτρεπει το login σαν root στον gdm/kdm/lightdm, που δεν επιτρεπεται κανονικα.

Εκτος απο αυτο, τελευταια φορα που το δοκιμασα στην 1.1, δεν θα ελεγα οτι ακολουθει πιστα το debian testing. Το stable ισως, αλλα το testing οχι. Ειχε πχ τον τελευταιο πυρηνα 3.18 αλλα ολα τα υπολοιπα ακολουθουσανε το debian 7, πχ xfce 4.8, kde 4.8, gnome 3.4 κλπ. Ακομα και xbmc 12.3 ειχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πεταχτω σαν...

 

Στο kali εισαι εξαρχης σαν root, με οτι συνεπαγεται αυτο. Ναι, μπορεις να κανεις εναν απλο χρηστη κλπ, απλα ολο το kali ειναι φτιαγμενο γυρω απο αυτη τη λογικη, πχ υπαρχει security rule που να επιτρεπει το login σαν root στον gdm/kdm/lightdm, που δεν επιτρεπεται κανονικα.

Εκτος απο αυτο, τελευταια φορα που το δοκιμασα στην 1.1, δεν θα ελεγα οτι ακολουθει πιστα το debian testing. Το stable ισως, αλλα το testing οχι. Ειχε πχ τον τελευταιο πυρηνα 3.18 αλλα ολα τα υπολοιπα ακολουθουσανε το debian 7, πχ xfce 4.8, kde 4.8, gnome 3.4 κλπ. Ακομα και xbmc 12.3 ειχε!

 

Αν υπάρχει ένας απλός χρήστης ή και προχωρημένος που δεν τρώει ατελείωτες ώρες,μέρες για την παραμετροποίηση της οποιαδήποτε διανομής που θα χρησιμοποιήσει, τότε ναι να μήν βάλει το kali γιατί και σε αυτό θα χρειατεί να κάνει μερικά πραματάκα ώρες και μέρες.

 

Το link που έβαλα ειναι για την έκδοση 2

 

 

So, what’s new in Kali 2.0? There’s a new 4.0 kernel, now based on Debian Jessie, improved hardware and wireless driver coverage, support for a variety of Desktop Environments (gnome, kde, xfce, mate, e17, lxde, i3wm), updated desktop environment and tools – and the list goes on. But these bulletpoint items are essentially a side effect of the real changes that have taken place in our development backend. Ready to hear the real news?  Take a deep breath, it’s a long list.

 

https://www.kali.org/releases/kali-linux-20-released/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλη πρακτικη να μεταφερεις τα /tmp , /var/log στο tmpfs ?

 

 

 

συγνωμη που παρεμβαινω :P αλλα θα ειχε καποιος την ευγενη καλοσυνη να απαντησει σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το /tmp ναι, είναι πρακτική που ακολουθείται από πολλές διανομές. Που είδες να προτείνεται η μεταφορά του /var/log; Δεν νομίζω ότι έχει νόημα, ακόμα και σε ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η προτεινομενη καταχωρηση για τον /tmp στο fstab

 

απο ψαξιμο σε φορουμ ειδα για τον var/log αλλα κ γενικοτερα

 

ειδα κατι τετοιες καταχωρησεις 

 

tmpfs /tmp tmpfs nodev,nosuid,noexec,noatime,nodiratime 0 0

 

ψαχνω να βρω τι σημαινει το καθε switch αλλα δεν βρισκω πολυ ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Redshift

Με τη σειρα που δειχνεις, ή με αυτη αν σε μπερδευει αυτη με το tmpfs

/dev/sda1	 /mnt/windows	ntfs-3g		defaults,noauto 	0 	0
- η πρωτη στηλη ειναι η συσκευη, πχ το /dev/sda1 ειναι το 1ο partition του δισκου μου

- η δευτερη στηλη ειναι το mountpoint, δηλαδη που μεσα στο / θα γινει mount

- η τριτη στηλη ειναι το filesystem

- η τεταρτη στηλη ειναι η επιλογες για το mount, πχ εδω εχω βαλει να μην κανει αυτοματα mount το /dev/sda1 με την παραμετρο noauto

- για την πεμπτη και εκτη στηλη δεν εχω ιδεα :P

 

@ntg_net

Γιατι απλα θα φαει το χρονο του κανοντας πραγματα που σε μια απλη διανομη απλα εννοουνται, πχ το να... υπαρχει απλος χρηστης. Συν το οτι το default iso του kali δινεται με προρυθμησμενο gnome/kde, που για καποιον που δεν ξερει να κανει network installatio και να βαλει μετα xorg + kde/gnome/whatever + εφαρμογες + παραμετροποιηση του συστηματος, πχ να ξεκιναει αυτοματα ενας network manager (που δεν ξεκιναει στο kali επειδη πρεπει ολα τα εργαλεια του να εχουν αμεση προσβαση στο interface του δικτυου και συγκαταλεγεται στις διαφορες που λεω παραπανω), ειναι ωωωρες δουλειας.

 

Τελος βλεπω και το kali 2 να βασιζεται στο debian stable, απλα να εχει πυρηνα 4.0. Δηλαδη καμια σχεση με το testing οπως λεω παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω jim

 

 

δεν εχω ακομα την εμπειρια να παω σε μια "καλη" διανομη, μαθαινω με το mint που με εχει καλυψει πληρως ως nooba

 

οταν θα ειμαι ετοιμος θα παω σε καποια stable semi rolling στεγνη για να την σεταρω οπως θελω (μπορει να λεω κ βλακειες αλλα ετσι εχω καταλαβει) 

 

ο στοχος μου ειναι ενα συστημα σταθερο κ αξιοπιστο που δεν θα χρειαζεται clean install ποτε 

 

κ σε δευτερο χρονο να ξεφυγω τελειως απο την ms k την google (θα μεταφερθω απο chrome σε firefox σημερα)

 

παντως το πρωτο βημα εγινε τρεχοντας αυτη την στιγμη αποκλειστικα κ μονο mint στο πισι μου (ουτε dual boot ουτε τπτ),εχοντας κανει αυτες τις μερες περι τα 10 clean installs σε windows 10 ,mint ,ubuntu k elementary os

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η προτεινομενη καταχωρηση για τον /tmp στο fstab

Αν έχεις systemd, δεν χρειάζεται να βάλεις καμία καταχώρηση για τον /tmp (και για άλλους φακέλους), θα φροντίσει το systemd. Δες αν θα σου επιστρέψει κάτι η "systemctl | grep /tmp".

 

Τον /var/log να μην τον πειράξεις, έχει σημαντικά αρχεία (logs) που θες να διατηρούνται μετά από reboot.

 

ψαχνω να βρω τι σημαινει το καθε switch αλλα δεν βρισκω πολυ ακρη

http://man7.org/linux/man-pages/man8/mount.8.html#FILESYSTEM-INDEPENDENT_MOUNT%20OPTIONS

 

δεν εχω ακομα την εμπειρια να παω σε μια "καλη" διανομη

 

Εγώ λέω ότι αφού έφτασες σε σημείο να πειραματίζεσαι με fstab, tmpfs κτλ. μπορείς μια χαρά να δοκιμάσεις να περάσεις σε κάποια πιο DIY διανομή (όπως arch :) ), δεν είναι και κάτι τρομακτικά δύσκολο όπως φαντάζονται μερικοί. Προϋπόθεση να έχεις όρεξη και χρόνο για να διαβάζεις το documentation (wiki), όχι μόνο στην εγκατάσταση αλλά και στην πορεία περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...