Προς το περιεχόμενο

Μεταβαση απο windows 10 σε linux mint κ ερωτησεις


Redshift

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για διαφορους λογους θελω να απαγκιστρωθω τελειως απο τα windows κ θα ηθελα την βοηθεια σας (παιχνιδια δεν παιζω εκτος απο καποια web based πχ battle star galactica )

 

1) αρχικα σκεφτομαι linux mint ως κυριο κ μοναδικο os ,να παω στο debian που ειναι rolling distro η οχι?
http://www.linuxmint.com/edition.php?id=186

 

2) εχω μια ati 6670 ,o driver θα δουλευει ικανοποιητικα κυριως για θεαση ταινιων μεσω popcorn time κ kodi?

3)
α) υπαρχει καποιος τροπος να κανω import στον chromium οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα απο τον chrome? (bookmarks ,passwords ,extensions κλπ)

β) υπαρχει sync στον chromium? (pc στο σπιτι κ στην δουλεια)

 

4) ποιο ειναι το συμβατοτερο office?

 

5) το youtube με ati θα δουλευει ικανοποιητικα?

 

6) ποιο ειναι το αντιστοιχο του ccleaner?

 

7) ποιο ocr για linux? abby fine reader χρησιμοποιω σποραδικα στα win

 

8) ποιος ειναι ο καλυτερος torrent client?

 

9) οι ssd δουλεουν κανονικα στο linux? (trim κλπ)

 

10) δουλευουν τα παρακατω στο mint?
α) kodi
β) popcorn time
γ) mail.ru cloud
δ) dropbox

 

το μηχανημα μου ειναι ενας Phenom II x6 1055t oced ολοι οι πυρηνες στα 3,5 ,8gb ram ,ssd ,ati 6670

 

συγνωμη για τις noobαδικες ισως ερωτησεις αλλα εχω καιρο να ασχοληθω με διανομη linux ,ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1) Δυστυχώς, δεν θα βρεις εύκολα rolling release distro που να μπορεί να διαθέτει τον κλειστό ati driver, οπότε μάλλον θα πρέπει να πας στην Mint.

2) Ναι, κανονικότατα. Ακόμα και με πολύ πιο αδύναμες κάρτες ati με τον ανοιχτό driver δεν υπάρχει πρόβλημα σε αναπαραγωγή video

3 α) Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα

   β) Ναι, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ :) Μπορείς πάντως να έχεις και chrome αν θέλεις - η google διατηρεί επίσημα repo.

4) libreoffice και εφεδρικό το wps-office (community) για πολύπλοκα κείμενα στα format της MS.

5) Ναι.

6) bleachbit, αλλά μην εκπλαγείς αν δεις ότι δεν θα το πολυχρειάζεσαι.

8) Υπάρχουν πολλοί καλοί... θα πρότεινα qbittorent και transmission.

9) Ναι, αν και για επιπλέον ρυθμίσεις θα πρέπει να απαντήσει κάποιος άλλος.

10) Εκτός του γ) το οποίο δεν γνωρίζω καθόλου, τα υπόλοιπα πρέπει να τρέχουν κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα κ ηθελα την debian

 

3)
α) υπαρχει καποιος τροπος να κανω import στον chromium οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα απο τον chrome? (bookmarks ,passwords ,extensions κλπ)

 

εχεις καποιο οδηγο για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι συνδεδεμένο το chrome με το Google account σου, και μπεις στο chromium με το ίδιο account, θα συγχρονιστεί αυτόματα (θα σε ρωτήσει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις import)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα κ ηθελα την debian

 

3)

α) υπαρχει καποιος τροπος να κανω import στον chromium οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα απο τον chrome? (bookmarks ,passwords ,extensions κλπ)

 

εχεις καποιο οδηγο για αυτο?

 

Αν τα χαρακτηριστικα και η αποδοση των opensource drivers σου επαρκουν, τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις οποια διανομη θελεις. Ο κλειστος driver δημιουργει το προβλημα - για την ακριβεια το δημιουργει η καθυστερηση να αναβαθμιστει το kernel module του για νεοτερες εκδοσεις πυρηνα και ο ιδιος για νεοτερες εκδοσεις X.

Οδηγο οχι, αλλα αρκετα γινονται με το sync απ' οτι ξερω, ενω μπορεις να μεταφερεις και ολο τον φακελο με το προφιλ σου.

ωραια 

 

μετα μπορω να χρησιμοποιω καποιο λογαριασμο εκτος google για συγχρονισμο των chromium σε γραφειο κ σπιτι?

Bookmarks με το Xmarks, passwords με το lastpass (ανεξαρτητα απο τον browser).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλεις να συγχρονίζεις;

Τα Xmarks και lastpass δουλεύουν τόσο για firefox οσο και για chrome/chromium.

Το sync του firefox δουλεύει μόνο για firefox, αλλά απ' ότι θυμάμαι είναι πιο πλήρες και υπάρχει κρυπτογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Xmarks συγχρονίζει bookmarks, tabs και ιστορικό (επιλέγεις τι από αυτά θέλεις).

Το lastpass συγχρονίζει passwords (και σημειώσεις κ.λ.π.).

Extensions  και ρυθμίσεις δεν νομίζω να συγχρονίζει ούτε το ff sync.

Προσωπικά δεν θέλω να τα συγχρονίζω, αλλά προφανώς μπορεί να είναι χρήσιμη δυνατότητα.

Επεξ/σία από mobinmob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον σαββατο θα κανω την εγκατασταση του Linux Mint 17.2 Rafaela ως μοναδικο κ κυριο os

 

κ ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματακια πριν προχωρησω 

 

1) θελω να παρω πληρες back up τα win για να μην τα στηνω απο την αρχη αν χρειαστει ,φανταζομαι θα μπορω να τα επαναφερω χρησιμοποιοντας το dvd των win ακομα κ με τον αλλαγμενο master boot record που θα εγκαταστησει το mint,σωστα?

 

http://www.windowscentral.com/how-make-full-backup-windows-pc

 

2) H αναβαθμιση του mint σε νεωτερη εκδοση γινεται οπως περιγραφεται στο παρακατω? θελω να πω απλα επαναφερω εγγραφα κ προγραμματα κ καθε φορα που κανω καθαρη εγκατασταση πρεπει να το ξαναρυθμιζω, να περναω οδηγους κλπ?

 

http://linuxmint.gr/index.php/topic,628.0.html

 

3) μπορει ναι δοκιμασει καποιος που εχει την καλοσυνη να μεταφερει την cache του chrome/chromium στην RAM να μου πει αν δουλευει?

 

http://www.insanitybit.com/2012/09/25/move-chromes-cache-to-ram-guide-for-linux-users/

 

4) το preload το χρησιμοποιειτε ,εχει νοημα σε ssd?

 

http://linuxmint.gr/index.php/topic,2796.0.html

Επεξ/σία από Redshift
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα δυο πρωτα δεν ξερω

Το 3 το εχω κανει σε firefox, ο τυπος βεβαια δεν ξερω γιατι δε χρησιμοποιει το fstab

Το 4 δεν εχει νοημα με ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε μιντ αλλα ασε κ τα windows (dual boot) να υπαρχουν αχρειαστα να ειναι.

φανταζομαι εν ετη 2015 αν μη τι αλλο υπαρχουν γιγα ελευθερα σε καθε πισι.

εχω 2 πισι σπιτι που τρεχουν 99,9 % Linux αλλα στον 1 εχω κ τα παραθυρα.

δεν εχω μπει για μηνες αλλα τα εχω εκει να υπαρχουν :)

μια φορα μου χρειαστηκαν για να τσεκαρω ενα στικακι αν εχει προβλημα (δεν μου δουλευε σε κανενα λινουξ κανονικα), μια αλλη για να τρεξω ενα προγραμμα για την φορολογια κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

5) το youtube με ati θα δουλευει ικανοποιητικα?

 

Με ATI 5770 και τους open source drivers εγώ έχω πρόβλημα σε LinuxMint 17.2 (με όλα τα Updates). Σε τυχαία στιγμή (αλλά με μαθηματική βεβαιότητα) youtube video σε full screen mode κάνει stuttering και τελικά παγώνει το desktop εντελώς χωρίς δυνατότητα να κλείσεις διεργασίες ή να αλλάξεις terminal κλπ. Αυτό γίνεται με οποιοδήποτε browser, είτε Firefox, Chrome ή Opera (με hardware acceleration είτε enabled ή disabled).

 

Δεν ξέρω αν θα έχεις παρόμοιο πρόβλημα με την 6670, αλλά σε εμένα η λύση ήταν να περάσω τους fglrx (proprietary) drivers (που δεν ήθελα να περάσω, γιατί έχουν χειρότερο support).

 

10) δουλευουν τα παρακατω στο mint?

α) kodi

β) popcorn time

γ) mail.ru cloud

δ) dropbox

Για το δ... To dropbox δουλεύει, αλλά ο indicator (το εικονίδιο στο taskbar) ενδέχεται να μην σου εμφανίζεται. Από όσο ξέρω το workaround είναι να κλείνεις και να ξανα-ανοίγεις το dropbox

dropbox stop && dropbox start

http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=208&t=199314

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...