Προς το περιεχόμενο

D750 vs A7S vs A7II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι αναμεσα στις συγκεκριμενες μηχανες αλλα λογω του οτι δεν εχω εμπειρια απ τις μηχανες της sony θα ηταν χρησιμη η βοηθεια σας.

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το γρηγορο af και η αποδοση σε χαμηλο φωτισμο.

Μιλαμε για stills. Δε με ενδιαφερει ποια υπερεχει σε βιντεο αλλα ουτε σε σπορ.

Ξερω περιπου τι να περιμενω απ την d750 της nikon αλλα δε ξερω καθολου τις σονυ μονο το οτι η a7s εχει εξερετικη αποδοση στο σκοταδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το stills και γρήγορο af δεν το καταλαβαίνω. Από εκεί και πέρα ξεκινάμε ότι η α7s είναι το απόλυτο εργαλείο στα υψηλά iso αλλά είναι 12MP με ότι αυτό σημαίνει για όποιον εκτυπώνει μεγάλες διαστάσεις (ή θέλει να κροπάρει). Η a7ii είναι 24Mp έχει εξαιρετικό af και ίσως το καλύτερο συστημα σταθεροποίησης. Σε σχεση με D750 δες http://www.soundimageplus.com/soundimageplus/2015/6/14/sony-a7-ii-compared-to-nikon-d750

 

Φακούς έχεις για να υποστηρίξεις το σύστημα της Sony?

 

 

 

νομιζω η 750 ειναι σε γενικες γραμμες η καλυτερη μηχανη στην αγορα...

 

 

Δεν υπάρχει το καλύτερη μηχανή γενικά είναι πάντα ανάλογα τις ανάγκες. Αν μιλάμε για υψηλά ISO η a7s δεν συγκρίνεται με καμμία

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Stills τραβαω απλα με αλλες μηχανες οπως fuji xt1 εχω χασει αρκετα καρε λογω του αργου af σε χαμηλο φωτισμο.
Ειναι πολυ σπασιμο νευρων..

Για κανενα συστημα δεν εχω φακους οποτε μια η αλλη σε αυτο το τομεα.
κατα τα αλλα ειμαι περισσοτερο στο d750 vs a7s παρα στην a7ii.

Η αληθεια ειναι πως κλεινω στην d750 αλλα μην εχοντας εμεπιρια απ τα διαμαντακια της sony ηθελα συμβουλες..
Εχει δουλεψει κανεις με τις σονυ να μου πει αν συγκρινεται το af τους με το αντιστοιχο της nikon;


 

Μολις καθισα στο σταθερο και διαβασα το review. Ok νομιζω πως η a7II βγηκε εκτος.. Το AF παιζει μεγαλο ρολο για μενα ακομα και στα stills.

 

Φανταζομαι πως και η a7s εχει το ιδιο AF οποτε παμε για nikon? 

Μπορει να εχει καλυτερη αποδοση στο σκοταδι αλλα σιγουρα και η d750 δεν ειναι ασχημη. Ειχαι δουλεψει με την d610 ενα φεγγαρι και δε με ειχε απογοητευσει..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εεε...

1] σε stills δουλευεις manual τον φακο

2] η a7s εχει αποκεφαλίσει τον ανταγωνισμο στο low iso τομεα

 

sidebyside.jpg

 

Το εχω δει το βιντεο comparison αυτο. Βεβαια καποια στιγμη ισως νιωσω περιορισμενος με τα 12 mp. Δε μεγενθυνω αλλα ενιοτε crop-αρω..

 

Επισης οπως ανεφερα το af της sony πρεπει να ειναι αξιοσημειωτα χειροτερο. Αν κανω λαθος κ ειναι ανταγωνιστικο τοτε το αποτελεσμα d750 vs a7s θα ειναι αμφιρροπο.

 Βεβαια θα φροντισω να περασω απο καποιο καταστημα να το confirm-αρω καθως ειναι αρκετα τα λεφτα για να αφηνω πραγματα στη τυχη.

 

Επειδη γενικα δεν εχω πολυ χρονο οταν τραβαω φωτο (φωτογραφια δρομου, σκηνοθετημενες περιμενοντας τη καταλληλη στιγμη κλπ κλπ) και οι περιπτωσεις να παιρνω το χρονο μου κατ αναλογια ειναι λιγοτερες συνηθιζω να τραβαω με auto focus εκτος απο εκει που δε μπορω (βλεπε macro).

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω δει το βιντεο comparison αυτο. Βεβαια καποια στιγμη ισως νιωσω περιορισμενος με τα 12 mp. Δε μεγενθυνω αλλα ενιοτε crop-αρω..

 

Επισης οπως ανεφερα το af της sony πρεπει να ειναι αξιοσημειωτα χειροτερο. Αν κανω λαθος κ ειναι ανταγωνιστικο τοτε το αποτελεσμα d750 vs a7s θα ειναι αμφιρροπο.

 Βεβαια θα φροντισω να περασω απο καποιο καταστημα να το confirm-αρω καθως ειναι αρκετα τα λεφτα για να αφηνω πραγματα στη τυχη.

 

Επειδη γενικα δεν εχω πολυ χρονο οταν τραβαω φωτο (φωτογραφια δρομου, σκηνοθετημενες περιμενοντας τη καταλληλη στιγμη κλπ κλπ) και οι περιπτωσεις να παιρνω το χρονο μου κατ αναλογια ειναι λιγοτερες συνηθιζω να τραβαω με auto focus εκτος απο εκει που δε μπορω (βλεπε macro).

 

I hate being that guy αλλά still life ειναι κατι άλλο απο το street photography.

 

 

http://www.creativebloq.com/photography/still-life-photography-1131688

 

Αυτα που ηταν κινούμενα έγιναν με hss.

 

So πες μας τι τραβάς ακριβώς για να σου πουμε τι θα ηταν καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τραβάς sport ή τίποτα πουλια σε πτήση η α7ΙΙ θα σου είναι μια χαρά. Εφόσον τραβάς στο δρόμο μια μικρή διακριτική με καλή ποιότητα αρχείου σου είναι αρκετή (πχ. ricoh gr). Διαβασε για zone focus και hyperfocal δεν χρειάζεται auto focus εργαλείο για τέτοια θέματα. Street με την D750 και κανένα θηρίο ζουμ θα φας κράξιμο (και η α7ιι βέβαια δεν είναι μικρή).

 

Γενικά μιλώντας η Sony οδηγεί πια την τεχνολογία και οι υπόλοιποι ακολουθούν με κάποιους μήνες καθυστέρηση. Οι μεγάλοι (Canikon) έχουν τεράστια βάση που τους συντηρεί αλλά έχουν μείνει πολύ πισω σε όλα. Ακόμα και σε φακούς οι νέοι για Sοny (zeiss) είναι απαιχτοι σε όλα αλλά  βέβαια ακριβοί. Η Sony αποφάσισε να ξεκινήσει την επίθεση από τα τοπ μοντέλα οπότε προσφέρει μάλλον φθηνές μηχανές αλλά μονο ακριβούς φακούς οπότε η υπόλοιπη αγορά αντιστέκεται, αν βελτιώσει το συστημα με τους φακούς αλλων mount και το προσφέρει στη A7000 ή όπως αλλιώς θα λέγεται η επόμενη medium level κάμερα μαζί με σταθεροποίηση, 4κ βίντεο και λοιπά καλούδια το μόνο που θα χρειαστεί για να σκοτώσει τον ανταγωνισμό είναι να αρχίσουν να βγάζουν φακούς για σονυ οι τρίτοι κατασκευαστές που θα ρίξουν και τις τιμές. Επιπλέον δεν καταργεί τα προηγούμενα μοντέλα αλλά συνεχίζουν να κυκλοφορούν δίνοντας έτσι και ακόμα φθηνότερες λύσεις στο κοινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σορρυ αν δεν εχω γινει κατανοητος..

Ξαναλεω πως δε με ενδιαφερουν τα sport και το βιντεο.. Για ολα τα υπολοιπα ψαχνω μια καλη all around ff.

Τη μια μερα μπορει να βγω εξω στο δρομο (δεν εχω αντιμετωπισει θεμα με τις dslr μεχρι στιγμης εκτος του προσθετου βαρους) και την αλλη μπορει να φωτογραφιζω τοπια, πορτραιτα ή και πιο σπανια macro.

 

Δεν κανω μεγαλες εκτυπωσεις αλλα ισως χρειαστει να crop-αρω μερικες φορες.

 

Το προβλημα ειναι το af μιας και το χρησιμοποιω αρκετα και ιδιαιτερα σε χαμηλο φωτισμο.

 

Το af και η αποδοση του ειναι βασικος παραγοντας για εμενα. Οπως και η καλη αποδοση σε υψηλα iso.

Αυτα τα 2 χαρακτηριστικα ψαχνω και ηθελα να δω αν τα εχει η sony. Αν δεν εχει 1 απ τα 2 δε μου κανει. 

 

H nikon απ οσο γνωριζω και εχω δουλεψει τα κανει αυτα σε ικανοποιητικο βαθμο. Απλα ελεγα μπας και δοκιμασω κατι αλλο αυτη τη φορα αλλα χωρις να κανω σκοντο σε αυτα τα 2 χαρακτηριστικα.

Τροπον τινα την εχω πατησει με τη fuji ετσι (κακο low light af).

 

Παντως online οι αποψεις υπερ των nikon d610, d750 υπερεχουν. Η αποδοση σε υψηλο iso ειναι μεγαλο ατου της a7s αλλα δυστυχως μετα απο μερικα τηλεφωνα που επεσαν καταλαβα οτι εχει σοβαρα προβληματα διαθεσιμοτητας.

Αντιθετα βρισκω πολυ ευκολα την a7II αλλα μοιαζει να ειναι ακομα πιο πισω απ την a7s σε αυτα που ζηταω..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

af στο "σκοτάδι" δεν υπάρχει (ακόμα τουλάχιστον). Οταν διαβάζεις ότι μια μηχανή έχει καλυτερο af από μια άλλη αναφέρονται πάντα σε νορμαλ συνθήκες φωτισμού. Οσο καλύτερα αποδίδει μία μηχανή σε χαμηλό φωτισμό συνήθως τόσο καλύτερα εστιάζει. Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά η a7s σε χαμηλό φωτισμό πιθανότα θα εστιάσει πιο πολλές φορές σωστά από την D750 παρότι η 2η έχει σαφώς καλύτερο και πιο ακριβές σύστημα εστιασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

af στο "σκοτάδι" δεν υπάρχει (ακόμα τουλάχιστον). Οταν διαβάζεις ότι μια μηχανή έχει καλυτερο af από μια άλλη αναφέρονται πάντα σε νορμαλ συνθήκες φωτισμού. Οσο καλύτερα αποδίδει μία μηχανή σε χαμηλό φωτισμό συνήθως τόσο καλύτερα εστιάζει. Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά η a7s σε χαμηλό φωτισμό πιθανότα θα εστιάσει πιο πολλές φορές σωστά από την D750 παρότι η 2η έχει σαφώς καλύτερο και πιο ακριβές σύστημα εστιασης

 

Αν εννοεις οτι οποια εχει καλυτερη αποδοση σε υψηλα iso (λιγοτερο θορυβο δηλαδη) εστιαζει και καλυτερα τοτε δε συμφωνω. Δε μπορω να συμφωνησω απολυτα σε αυτο που λες..

Νομιζω πως για τις συγκεκριμενες μηχανες η d750 εχει πολυ πιο γρηγορο συστημα εστιασης ακομα και σε χαμηλο φωτισμο.

Μη μπερδευομαστε. Μιλαω για af-s.

Αν μιλουσαμε για continuous και με κινηση ισως η a7s να ηταν πιο ακριβης τις περισσοτερες φορες.

 

Επισης η διαφορα τους στις φωτο στα υψηλα iso δεν ειναι μεγαλη.. Ειναι ανεκτη.

Στο βιντεο ναι ειναι πολυ μεγαλυτερη αλλα δε το χρειαζομαι προσωπικα.

 

Αλλωστε μη ξεχναμε οτι η συγκεκριμενη sony ειναι φτιαγμενη με γνωμονα ακριβως αυτο. 

Η d750 φτιαχτηκε ως πιο all around.

 

Anyway παρηγγειλα την d750. Τη δευτερα θα μου ρθει με τον 50αρη. Ισως τσιμπησω αν βρω και τον tamron 70-200 f/2,8.. Ειδωμεν..

 

Ευχαριστω για τη συζητηση..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος η καλύτερη απόδοση σε υψηλά iso δεν είναι τόσο ο θόρυβος, όσο η λεπτομέρεια που υπάρχει όταν αυτός αφαιρεθεί. Εκεί η διαφορά νομίζω πλησιάζει το 1 στοπ. Η μηχανή ουσιαστικά φτάνει στο σημείο να βλέπει λεπτομέρεια στο σκοτάδι και αυτό σημαίνει ότι σε s-af εχει περισσότερες πιθανότητες να βρει σωστά που πρέπει να εστιάσει αρα η A7s είναι μάλλον πιο καλή. Αντίθετα αν εστιάσει σωστά μετά το συστημα εστίασης της D750 ειναι καλύτερο οπότε το κλείδωμα σε c-af θα ειναι σχεδόν σίγουρα ασφαλές αντίθετα η A7s μπορεί να ξαναψαρέψει. Μιλάω πάντα για ακραίες συνθήκες μια και γενικά η D750 είναι καλύτερη σε af

 

Καλές λήψεις παράγγειλες πολύ καλή μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικα παντως ολα αυτα για μενα. Μιας και δε μου δοθηκε η ευκαιρια στη πραξη να τεσταρω τη sony δυστυχως..

Σιγουρα η sony εχει πλησιασει πολυ τις high end dslr. 

 

Σωστο αυτο που λες παντως. Εκτος απ το θορυβο παιζει και η λεπτομερεια. Anyway στο dxomark φαινεται καθαρα πως υπερεχει η sony στο χαμηλο φωτισμο.

Πιστευω πως αν και οταν βγει η a7sii ισως κλεισει η ψαλιδα και στο af.

Θα ειναι καλυτερο για ολους μας..

 

Anyway σ ευχαριστω πολυ..  :-)

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...