Προς το περιεχόμενο

Script για relaunch προγράμματος


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με λίγο ψάξιμο που έκανα η 14.04 που και τελικά έχω εγκατεστημένη σε αυτό τον server έχει το upstart άρα το κατάλληλο script είναι αυτό εδώ

https://github.com/bitcoin/bitcoin/blob/master/contrib/init/bitcoind.conf

το πρόβλημα είναι τώρα εδώ λέει
 

4c) Upstart (for Debian/Ubuntu based distributions)

Drop bitcoind.conf in /etc/init. Test by running "service bitcoind start" it will automatically start on reboot.

NOTE: This script is incompatible with CentOS 5 and Amazon Linux 2014 as they use old versions of Upstart and do not supply the start-stop-daemon utility.

 

 

δημιουργώ το bitcoin.conf και το βάζω απλά στο /etc/init αλλά όταν τρέχω για τεστ την εντολή service bitcoind start μου βγάζει

 

start: Rejected send message, 1 matched rules; type="method_call", sender=":1.5" (uid=1000 pid=1123 comm="start bitcoind ") interface="com.ubuntu.Upstart0_6.Job" member="Start" error name="(unset)" requested_reply="0" destination="com.ubuntu.Upstart" (uid=0 pid=1 comm="/sbin/init ")

δεν υπάρχει κάτι κάπως απλά να αρχίζει το bitcoind χωρίς πολλά πολλά? Ας αρχίζει σαν απλό πρόγραμμα απλά στο reboot ούτε να τσεκάρει αν τρέχει ούτε τίποτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο απλό θα μπορούσε να είναι από λίγο που είδα

respawn
respawn limit 15 5

start on runlevel [2345]
stop on runlevel [06]

script
exec posskatatrexeitobitcoin
end script
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι πρέπει να είναι περιορισμένος λογαριασμός - θα το κοιτάξω σε ένα vm αργότερα καθώς το μήνυμα μου φαίνεται περίεργο...

Στο rc.local πρέπει να βάλεις την εντολή που θα έτρεχες από το τερματικό. Θα πρέπει να είναι εκτελέσιμο και να

αρχίζει με shebang (#!/bin/sh), να είναι δηλ. ένα "κανονικό" script :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησα να κάνω και αυτό εδώ

 

4b) OpenRC

Rename bitcoind.openrc to bitcoind and drop it in /etc/init.d. Double check ownership and permissions and make it executable. Test it with "/etc/init.d/bitcoind start" and configure it to run on startup with "rc-update add bitcoind"

 

 

δημιούργησα το αρχείο bitcoind στο /etc/init.d και το έκανα και εκτελέσιμο αλλά..

Μολις δίνω αυτό εδω

 

/etc/init.d/bitcoind start"

 

μου επιστρέφει

 

-bash: /etc/init.d/bitcoind: No such file or directory

 
και μόλις δίνω rc-update add bitcoind
 
μου επιστρέφει ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα :P
 
No command 'rc-update' found
 
δεν υπάρχει να βγάλω άκρη. Νομίζω θα ανοίξω ένα νήμα στο bitcointalk στους developer μήπως το προσέξουν και απαντήσουν. Μια τόσο απλή πράξη να είναι τόσο περίπλοκη σε linux? 

έβαλα σκέτο bitcoind σε ένα script στο /etc/init και όταν το έκανα απλά start αυτό μου έδειξε ότι ξεκινάει. Αρα είμαι σε καλό δρόμο. Θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να ξεκινάει σε κάθε reboot η όχι?


 update 1: Τελικά ξαναέβαλα το script του tritona στο /etc/init.d/ το έκανα εκτελέσιμο το τσέκαρα με το /etc/ini.d/bitcoin start και είδα ότι δουλεύει κανονικά και όντος εκκινεί το bitcoind και το ελέγχει ανά 5 δεύτερα αλλά.. 

δεν το εκκινεί μετά από reboot. Νομίζω είμαι σε καλό δρόμο αν μπορέσω να το βάλω να εκκινεί και το bitcoind σε κάθε reboot, boot,.


μήπως έχει να κάνει με τίποτα permission και γιαυτό δεν εκκινεί το script αυτόματα κατά το reboot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν το τρέχει με sudo μπροστά αλλά με τον χρήστη του home σου. Μήπως έχει να κάνει με τα δικαιώματα του αρχείου γιατί το script το είδα ότι δούλευε και έτρεξε πριν χωρίς το sudo με ένα απλό 

/etc/init.d/bitcoin  start

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chek2fire: Δεν γίνεται να δουλέψει runscript του OpenRC σε σύστημα που τρέχει upstart.

Έχω πολύ καιρό να δουλέψω σε σύστημα με upstart - θα στήσω το 14.04 server σε vm για πειράματα.

Είναι κρίμα για κάτι που πρέπει να γίνεται σωστά με το init system να καταφεύγεις σε άλλες λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mobimob μήπως είναι θέμα permission? Γιατί όπως είπα το script του τρίτονα ας πούμε δολεύει μια χαρά αλλά δεν ξεκινάει στο start με τίποτα. Κάτι εκεί παίζει με το πως μπορώ να βάλω ας πούμε αυτό το script να ξεκινάει με το boot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...