Προς το περιεχόμενο

GOPRO HERO 4 BLACK. ( Ερωτησεις - Αποριες )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα.μωλις πριν μια εβδομαδα πηρα την παραπανω μηχανη και εχω εντυπωσιαστει απ της φοτο της ιδιως σε νυχτα.

Αλλα εχει πολλα που δεν καταλαβαινω....

1)Το INTERVAL τι ειναι?

2)το BURST τι διαφορα εχει απ το TIME LAPSE?

3)γενικα τι ειναι η TIME LAPSE και η NIGHT LAPSE?

4)fps?τι ακριβως κανουν και ποια ειναι η σχεση τους με το ΙΝΤΕRVAL

Αυτα για αρχη......

Εχω δει πολλα video στο youtube αλλα δεν τα εξηγουν καλα.η μπορει να μην βλεπω τα σωστα......!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

1) ειναι η συχνοτητα με την οποια θα τραβαει φωτογραφια. πχ αν βαλεις interval 1 sec θα τραβαει μια φωτογραφια θα κανει περιμενει 1sec θα βγαζει φωτογραφια κτλ. 

 

2) το burst ειναι συνεχομενες φωτογραφιες σε χρονικη περιοδο 1-2-3 sec αν θυμαμαι καλα. To time lapse αφηνεις την καμερα και τραβαει φωτογραφιες για πολυ ωρα ωστε να φτιαξεις βιντεο με τις φωτογραφιες! Το time lapse ουσιαστικα ρυθμιζεις το interval και το αφηνεις για καμποση ωρα να τραβαει και μετα ενωνεις τις φωτογραφιες

 

3)εξηγησα απο πανω τι ειναι το time lapse. Το night lapse ειναι το ιδιο με το time lapse αλλα για τη νυχτα. Απλα νομιζω η καμερα αλλαζει καποιες ρυθμισεις απο μονη της λογο της χαμηλης φωτεινοτητας

 

4) Frame per second. Σημαινει απο ποσες φωτογραφιες αποτελειται ενα sec σε ενα βιντεο. Οσο πιο πολλα ειναι τα fps τοσο πιο smooth ειναι το βιντεο και σου δινει τη δυνατοτητα να το βαλεις σε slow motion χωρις να εχει κενα η κινηση. Fps και interval δεν εχουν καμια σχεση στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.

1.Ξερεις αν τα κινεζικα εξαρτηματα της gopro ειναι το ιδιο αξιοπιστα με τα αυθεντικα?

Καλυτερα να παρω κινεζικα?

2.Επισης απο θεμα μπαταριας αν παρω κατι μη αυθεντικες μπαταριες αξιζει?η τσαμπα τα λεφτα που θα δωσω?

3.αν εχεις εσυ η κανας φιλος σου εξαρτηματα-μπαταριες ενδιαφερομαι να τα αγορασω.

Σε ευχαριστω..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αναλογα για τι εξαρτηματα μιλαμε. Εγω πχ κινεζικη θηκη δεν θα αγοραζα γιατι μια στραβη να γινει και παρει νερο πχ παει η καμερα

 

μπαταριες δεν εχεις θεμα. Δεν νομιζω να αγοραζει κανεις αυθεντικες. Και εγω κατι κινεζικες εχω

 

οχι δεν ξερω καποιον που να εχει γα πουλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπαταριες δες εαν βγαζει για την gopro η γερμανικη εταιρια pattona(πουλιουντε στο ebay).

Καπως ακριβοτερες απο τις κινεζικες αλλα μιση τιμη απο γνησιες(τουλαχιστων nikon) και επιπλεων αποστελλοντε απο Γερμανια/Ιταλια οποτε ερχοντε κ γρηγορα..

 

Υ.γ Υπαρχει βεβαια κ το capital control..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.με τα capital controls δεν μπορω να κανω τπτ.εχω μονο την μια μπαταρια που δινουν.

Για εξαρτηματα ελεγα καποια mounds και βιδες κ αυτοκοληττα.θηκη κινεζικη ουτε καν.

1.το burst με το continious τι διαφορα εχουν?ξερει κανεις?εμενα το ιδιο πραγμα μου φαινεται οτι ειναι.

2.υπαρχει καποιο πινακακι η βιντεο στο youtube που να δειχνει τι ρυθμησεις βαζουμε σε καθε περισταση?πχ.ποσα iso,interval,ποσα Κ ???κ.τ.λ.π.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...