Προς το περιεχόμενο

alpha bank web banking-σκοπιμη καθυστερηση ενεργοποιησης


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον fonzi...

 

Επειδή βρίσκομαι πολύ συχνά εκτός Ελλάδος και καμμιά φορά και σε καμμία "αραπιά" δεν ξέρω εάν το sms θα έρθει, και ως παραδοσιακά σκεφτόμενος μένω με το token που το έχω έχω πάνω από 8 χρόνια στην κατοχή μου χωρίς να έχει τεθεί ποτέ θέμα μπαταρίας. Εντάξει καταλαβαίνω ότι κάποια στιγμή μπορεί να μείνει, να χαλάσει να χαθεί κλπ...το ίδιο μπορεί να συμβεί και με το κινητό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα μια γρήγορη ερώτηση , είναι υποχρεωτική η έκδοση του ΠΚΑ για να έχω την δυνατότητα να πληρώνω λογαριασμούς online και να κάνω κάποιες αγορές? Δεν με ενδιαφέρει η ασφάλεια γιατί θα υπάρχουν λίγα χρήματα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι υποχρεωτική.

Χρειάζεται, όμως, να έχεις web banking

 

Στην Alpha είναι, χωρίς ΠΚΑ το μόνο που μπορείς να κάνεις με web banking είναι να δεις υπόλοιπα/κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πκα εννοείτε αυτό που σου έρχεται ο πρόσθετος κωδικός ασφαλείας; 

 

όχι δε χρειάζεται για να πληρώνεις εφορίες, δεη, forthnet, οτε κτλ 

 

έχει αρκετές πληρωμές που μπορείς να κάνεις χωρίς αυτό

 

επίσης πληρώνεις και τη κάρτα σου (αν είναι στην αλφα) χωρίς αυτό

 

 

αλλά για να μεταφέρεις χρήματα σε άλλους λογαριασμούς είναι απαραίτητο, ακόμα και από αλφα σε αλφα 

αλλιώς μπορείς και τηλεφωνικά 

 

ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να κάνεις με τη χρεωστική σου (visa, amex κτλ.. ) χωρίς να μπλεχτεί το ebanking, αλλά μπορείς άμεσα να δεις τη κίνηση από κει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Alpha είναι, χωρίς ΠΚΑ το μόνο που μπορείς να κάνεις με web banking είναι να δεις υπόλοιπα/κινήσεις.

 

Λάθος αυτό που γράφεις.

Μπορείς να κάνεις πληρωμές, όπως ζήτησε ο jakegate7, όχι, όμως, μεταφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφετε ότι νάναι, πριν 1 χρόνο περίπου αναγκαστικά έκανα εγγραφή στις υπηρεσίες ΠΚΑ της Alpha(πληρώνοντας 8€) μόνο και μόνο για να μπορώ να πληρώνω λογαριασμούς από το web banking της, μέχρι τότε μόνο υπόλοιπο και κινήσεις μπορούσα να δω. Με το που κάνεις κλικ πάνω σε οποιαδήποτε πληρωμή κατευθείαν πετάγεται παράθυρο που σου ζητάει ΠΚΑ, δεν μπορείς να συνεχίσεις αλλιώς. Μόλις το τσέκαρα πάλι, όλες οι δημοφιλείς πληρωμές το απαιτούν.

 

Καμία σχέση με την Πειραιώς πχ, μέσω winbank δεν σου ζητάει extra pin(το αντίστοιχο του ΠΚΑ) για να ολοκληρώσεις πληρωμές σε ΔΕΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γινόταν πριν 1 χρόνο αλλά χθες πήγα σε κατάστημα με ξάδελφό μου, που είχε λογαριασμό αλλά όχι web banking, η υπάλληλος του έδωσε όλα τα σχετικά (username, pass, καρτελάκι κλπ), χωρίς ΠΚΑ αφού δεν τον ενδιαφέρουν οι μεταφορές, μπήκαμε στο web όταν γυρίσαμε στο σπίτι και έχει όλες τις δυνατότητες πληρωμών στους λογαριασμούς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφετε ότι νάναι, πριν 1 χρόνο περίπου αναγκαστικά έκανα εγγραφή στις υπηρεσίες ΠΚΑ της Alpha(πληρώνοντας 8€) μόνο και μόνο για να μπορώ να πληρώνω λογαριασμούς από το web banking της, μέχρι τότε μόνο υπόλοιπο και κινήσεις μπορούσα να δω. Με το που κάνεις κλικ πάνω σε οποιαδήποτε πληρωμή κατευθείαν πετάγεται παράθυρο που σου ζητάει ΠΚΑ, δεν μπορείς να συνεχίσεις αλλιώς. Μόλις το τσέκαρα πάλι, όλες οι δημοφιλείς πληρωμές το απαιτούν.

 

Καμία σχέση με την Πειραιώς πχ, μέσω winbank δεν σου ζητάει extra pin(το αντίστοιχο του ΠΚΑ) για να ολοκληρώσεις πληρωμές σε ΔΕΚΟ.

από το καλοκαίρι ( αύγουστο) που άνοιξα δικό μου λογαριασμό στη α μαζί με ebanking χωρίς πκα έχω πληρώσει ένα σωρό λογαριασμούς 

 

λεφτά σε άλλο λογαριασμό δε μπορώ να μεταφέρω μόνο, αλλά δε με ενδιαφέρει για το συγκεκριμένο λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμη φρέσκο που έχει σχέση με τις αλλαγές που γίνονται, τουλάχιστον, στη συγκεκριμένη τράπεζα.

 

Σήμερα παρέλαβα τις νέες κάρτες Diners (κύρια και πρόσθετη) και τηλεφώνησα στο 3260000 για την ενεργοποίησή τους. Μετά την τυπική ταυτοποίηση, η κοπέλα είπε ότι, σύμφωνα με διαδικασία που ισχύει από το 2017, πρέπει να τη δώσω τον αριθμό και τα υπόλοιπα στοιχεία άλλης πιστωτικής, στην οποία θα χρεωνόταν 1€, με επιστροφή σε λίγες μέρες, για λόγους "ταυτοποίησης". Μόλις τα έδωσα ήρθε το αντίστοιχο SMS με την ένδειξη "συναλλαγή αξίας 1€ στην επιχείρηση Alpha bank Activations-Ελλάδα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το καλοκαίρι ( αύγουστο) που άνοιξα δικό μου λογαριασμό στη α μαζί με ebanking χωρίς πκα έχω πληρώσει ένα σωρό λογαριασμούς 

 

λεφτά σε άλλο λογαριασμό δε μπορώ να μεταφέρω μόνο, αλλά δε με ενδιαφέρει για το συγκεκριμένο λογαριασμό 

 

Τι να πω, δεν νομίζω να ισχύουν διαφορετικά πράγματα στο δικό σου ebanking account της alpha και διαφορετικά στα 2 account που έχω πρόσβαση και μόλις δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να πεις, μετά τα παραπάνω, είναι "συγγνώμη για το "Μην γράφετε ότι νάναι"

 

Εγώ λέω καλύτερα να τεκμηριώσω τον ισχυρισμό μου. Με το που μπαίνω στις πληρωμές και κάνω κλικ πάνω στη ΔΕΗ μου πετάει αυτό:

 

alpha.jpg

 

Αν πατήσω στο "ακύρωση" κλείνει εντελώς το παράθυρο που ζητάει ΠΚΑ, αν πατήσω στο "συνέχεια" μου βγάζει αυτό:

 

alpha1.jpg

 

Μήπως το "Μπορείτε να κάνετε μόνο πληροφοριακού τύπου συναλλαγές" έχει κάποια άλλη έννοια από αυτή που αντιλαμβάνομαι εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παράθυρα αυτά εμφανίζονται στους συνδρομητές που έχουν ΠΚΑ, όπως εσύ και εγώ και χιλιάδες άλλοι.

 

Και επειδή εξακολουθείς να μην πιστεύεις αυτά που λέμε, να και το αντίστοιχο screenshot από το λογαριασμό του ξαδέλφου μου, που ανοίξαμε χθες. Άνοιξα τις πληρωμές, επέλεξα πληρωμή ΔΕΗ και δεν προχώρησα στην επιλογή λογαριασμού για ευνόητους λόγους. Κάτω από το ποσό φαίνεται η χρέωση 0,10€ που έχει μπει ήδη.

 

Alpha.jpgforum image hosting 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό ήθελα να κάνω και εγώ μέσω του ebanking της alpha, να πληρώνω λογαριασμούς, μέχρι τότε μπορούσα να δω μόνο υπόλοιπα/κινήσεις, για αυτό και κάπου Απρίλιο με Μάιο του 2016 έκανα αίτηση ενεργοποίησης υπηρεσιών ΠΚΑ. Αν όντως έχει αλλάξει αυτό και πλέον μόνο οι συνδρομητές χωρίς ΠΚΑ μπορούν να κάνουν πληρωμές χωρίς κωδικό, τότε όντως χρωστάω συγνώμη για αυτό που έγραψα. Και τα 2 account που έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή έχουν ΠΚΑ, οπότε προς το παρόν δεν μπορώ ούτε να επιβεβαιώσω ούτε να διαψεύσω αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...