Προς το περιεχόμενο

alpha bank web banking-σκοπιμη καθυστερηση ενεργοποιησης


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς ενημερωση : 

 

Τελικα επρεπε να τους παρω τηλεφωνο ώστε να μου ενεργοποιησουν τα δικαιωματα χρεωσεις λογαριασμου, οποτε πλεον εχω την δυνατοτητα να ενεργοποιησω τον ΠΚΑ

 

SwTgnTU.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα,

σκεφτομαι να ενεργοποιησω τον προσθετο κωδικο ασφαλειας με sms της alpha.

Μηπως ξερεις καποιος,αφου συνδεσω την καρτα της alpha (visa χρεωστικη) στο paypal οταν κανω μια αγορα με το Paypal ή και την ιδια την καρτα απο καποιο καταστημα,θα μου ζητιεται ο κωδικος για την ολοκληρωση της αγορας ή ισχυει μονο για τις ενεργειες μεσα απο τον e-banking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

FYI, έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στην Alpha από το 2008 με ebanking. Σήμερα το μηχανάκι ΠΚΑ δε δούλευε (δεν άναβε καν). Το άνοιξα και άλλαξα μπαταρία αλλά μετά έμειναν όλα τα ψηφία αναμμένα οπότε καπούτ. Επειδή ήμουν υποψιασμένος ότι δεν αντικαθιστούν πλέον τα token αλλά είχα ακούσει για app στο κινητό, πετάχτηκα μέχρι το υποκατάστημα. Συμπλήρωσα μια αίτηση, ζήτησα να μη χρεωθώ τίποτα αφού δεν ήταν δική μου υπαιτιότητα που η συσκευή εξέπνευσε τα λοίσθια, υπέγραψα και έφυγα. Υπόψιν, το μηχανάκι έχει έναν μοναδικό κωδικό/SN το οποίο χρησιμοποιείται όταν αποσυγχρονιστεί η συσκευή για συγχρονισμό και το οποίο από τα χρόνια χρήσης είχε χαθεί/ξεκολλήσει.

Μετά από καμιά ώρα δοκίμασα να μπω, έχοντας κατεβάσει και εγκαταστήσει την εφαρμογή από το Play Store, αλλά στο μενού υπήρεσίες έγραφε μόνο για αίτηση ενεργοποίησης ΠΚΑ, συνεπώς κάποιο βήμα έλειπε για τη συσχέτιση του λογαριασμού μου με την εφαρμογή. Πήρα τηλ την εξυπηρέτηση πελατών, χωρίς αναμονές κλπ μου έδωσαν έναν κωδικό ενεργοποίησης, τον οποίο θα έπρεπε να μου είχαν δώσει στην τράπεζα βέβαια, μετά στον κωδικό συσκευής έβαλα το credential id της εφαρμογής και τέλος 2 random κωδικούς που παράγει η εφαρμογή και τέλος. Υπόθεση 1 ώρας.

Συνοψίζοντας, αν δεν είχα πάει εξαρχής στην τράπεζα και έκανα τη διαδικασία μόνος μου ίσως να ήταν ακόμη ευκολότερο, πάλι βέβαια θα έπρεπε να είχα πάρει τηλ για τον κωδικό ενεργοποίησης αν και δεν ξέρω ίσως χρέωναν τα 8 ευρώ και μπλέκαμε με αντιλογισμούς μετά. Αν τώρα στην τράπεζα, στην ερώτηση έχετε την εφαρμογή ήδη που συμπλήρωνε η υπάλληλος την αίτηση στο σύστημα απαντούσα ναι, να συμπλήρωνα απευθείας το credential id της εφαρμογής και να είχε ενεργοποιηθεί άμεσα χωρίς τηλέφωνο. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις e-banking, θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις το σύστημα αποστολής ΠΚΑ στο κινητό, μέσω sms (Υπηρεσίες/ΠΚΑ). 

Ναι υπήρχε και αυτή η λύση αλλά προτίμησα την εφαρμογή. Για σκέψου να έχει προβλήματα το δίκτυο του παρόχου σου (μπορεί να είναι εκτός το SMSC) αφού η εφαρμογή δεν απαιτεί να διαθέτεις sim (πχ flight mode).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βολεύεται καθένας.

Έχω το token (από Εμπορική !!!) αλλά από τότε που ενεργοποίησα το sms δεν είχα κανένα πρόβλημα στις συναλλαγές που απαιτείται ΠΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βολεύεται καθένας.

Έχω το token (από Εμπορική !!!) αλλά από τότε που ενεργοποίησα το sms δεν είχα κανένα πρόβλημα στις συναλλαγές που απαιτείται ΠΚΑ.

Ναι σίγουρα ότι βολεύει απλά αναφέρω αντικειμενικά ότι εξαρτάσαι από περισσότερα πράγματα. Για την εφαρμογή θες απλά ένα κινητό ενώ για το SMS θες και ενεργή sim με υπηρεσίες φωνής. Δλδ έστω ότι είσαι σε αεροπλάνο/πλόιο και δεν υπάρχει σήμα κινητής, με ένα smartphone/tablet/laptop μπορείς να εκτελείς και τις τραπεζικές υπηρεσίες σου (μέσω wifi προφανώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συνηθίζεις να λειτουργείς με τις συναλλαγές σου σε τέτοιες καταστάσεις (δεν τις λέω ακραίες, για να μην παρεξηγηθώ), καλά κάνεις και επιβεβαιώνεις αυτό που έγραψα "Όπως βολεύεται καθένας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, απ'ότι βλέπω στο ebanking της Άλφα στο μενού υπηρεσίες όποια λύση και να έχεις επιλέξει από τις δύο, αν αλλάξεις γνώμη μπορείς να αλλάξεις και να περάσεις από το app σε SMS και τούμπαλιν. Διαλέγεις την επιλογή που σε βολεύει και πατάς αλλαγή και ακολουθείς την αυτοματοποιημένη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα άνοιξα web banking με τον λογαριασμό μου, καλά μέχρι εδώ. Πρόσθεσα έναν δεύτερο λογαριασμό συγγενούς μου, με πίστωση μόνο. Ενώ στο προφίλ τον βλέπω στους συνδεδεμένους, οταν παω να κανω μεταφορά ή πληρωμή δεν τον εμφανίζει , αλλά μόνο τον ένα τον δικό μου. Αυτο ξέρει κανείς  γιατι συμβαίνει[δεν έχει χρήματα μέσα αυτός σε αντιθεση με τον δικο μου]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα άνοιξα web banking με τον λογαριασμό μου, καλά μέχρι εδώ. Πρόσθεσα έναν δεύτερο λογαριασμό συγγενούς μου, με πίστωση μόνο.

 

Τι εννοεις οτι προσθεσες λογ/σμο συγγενους σου?

Συνδικαιουχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα ίδια με τον paredwse μόνο που δεν μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και τα δύο. Αν κατεβάσεις την εφαρμογή τους οι κωδικοί του token δεν ισχύουν, και το αντίστροφο. Την πάτησα παλιότερα.

 

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω τους φίλους συμφορουμίτες:

Έχω 2 συσκευές εδώ και πάνω από 6-7 χρόνια (μια της alpha και μια της Εμπορικής). Πιθανόν της Εμπορικής να έχει παροπλιστεί -δεν θυμάμαι- όταν συγχωνεύτηκε με την alpha.

Το θέμα είναι ότι αν και ίσως προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια από τους άλλους τρόπους, φοβάμαι ότι θα σωθεί η μπαταρία και θα μείνω χωρίς πρόσβαση σε μεταφορές κλπ. Επίσης, δεν εξυπηρετεί να κουβαλάω μαζί το token στις διακοπές, ταξίδια κλπ.

Γι αυτό σκέφτομαι μήπως συμφέρει τώρα να ενεργοποιήσω πχ τα sms ώστε να έχω εξασφαλισμένη πρόσβαση.

Από την άλλη, διάβασα το σχόλιο του μέλους Makis38 παραπάνω που γράφει ότι την πάτησε διότι ενεργοποιώντας τα sms (ή την εφαρμογή) απενεργοποιήθηκε το token.  Υπάρχει λόγος να παραμείνω με τη συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...