Προς το περιεχόμενο

alpha bank web banking-σκοπιμη καθυστερηση ενεργοποιησης


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι πιο γελοιο εχω δει να χρεωνουν 8ε για να σου δωσουν το token(Που βγαζει κωδικους)ή ακομη χειροτερα για να χρησιμοποιησεις το application για κινητα αντι για το τοκεν που τους τελειωσαν!!!

και εννοειται αν τα χασεις ή κανεις reset στο κινητο αλλα 8ε!!!

το προβλημα ομως ειναι οτι εδω και 1,5 μερα προσπαθω να βρω εναν γαμ**** εκπροσωπο να ενεργοποιησει το παραπανω γιατι δεν πειραν ποτε τηλ.στο διαστημα αυτο ως οφειλαν!!!

μπορει καποιος να μου πει αν εχει το ιδιο προβλημα?

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειάζοταν καν να παρεις το τοκεν.μπορουσες ν κατευασεις τσαμπα το alpha safe access και ν παιρνεις κωδικους απο εκει. Δωρεαν ειναι!!

Οσο γ την ενεργοποίηση παρε τους ξανα τηλ γτ γινεται χαμος αυτη την περιοδο με τα cc και τις καρτες κ τα σχετικα

Εγω το token το πηρα ετοιμο ενεργοποίημενο απο την τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι πιο γελοιο εχω δει να χρεωνουν 8ε για να σου δωσουν το token(Που βγαζει κωδικους)ή το application για κινητα!!!

και εννοειται αν τα χασεις ή κανεις reset στο κινητο αλλα 8ε!!!

το προβλημα ομως ειναι οτι εδω και 1,5 μερα προσπαθω να βρω εναν γαμ**** εκπροσωπο να ενεργοποιησει το παραπανω γιατι δεν πειραν ποτε τηλ.στο διαστημα αυτο ως οφειλαν!!!

μπορει καποιος να μου πει αν εχει το ιδιο προβλημα?

Την εφαρμογή από που την αγοράζεις; και γιατί να χαθεί αν κάνεις reset το κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οτι πιο γελοιο εχω δει να χρεωνουν 8ε για να σου δωσουν το token(Που βγαζει κωδικους)ή το application για κινητα!!!

και εννοειται αν τα χασεις ή κανεις reset στο κινητο αλλα 8ε!!!

το προβλημα ομως ειναι οτι εδω και 1,5 μερα προσπαθω να βρω εναν γαμ**** εκπροσωπο να ενεργοποιησει το παραπανω γιατι δεν πειραν ποτε τηλ.στο διαστημα αυτο ως οφειλαν!!!

μπορει καποιος να μου πει αν εχει το ιδιο προβλημα?

 

Μην λέμε ό,τι θέλουμε. Η εφαρμογή Alpha Safe Access είναι παντελώς δωρεάν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αραξτε ρε παληκαρια λες και ασχολουμαι 1η φορα...

την εφαρμογη την κατεβαζεις δωρεαν αλλα για να την δεσμευσουν/συγχρονισουν με το credential id που γραφει κατω στην εφαρμογη πληρωνεις 8ε . αν αλλαξεις κινητο ή σβησεις την εφαρμογη ή hard reset αλλα 8ε...

 

αν δεν την συγχρονισουν κρατηστε την να βλεπετε τα νουμερα απλα καθε 15sec

Για τη χρήση των υπηρεσιών με "Πρόσθετο Κωδικό Ασφαλείας" επιβαρύνεστε με εφάπαξ κόστος ενεργοποιήσεώς τους Ευρώ 8,00. Η "Συσκευή Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας" που λαμβάνετε για τη χρήση των υπηρεσιών αυτών, σας προσφέρεται δωρεάν (το κόστος αντικαταστάσεώς της (π.χ. λόγω απώλειας) ανέρχεται σε Ευρώ 8,00 πλέον Φ.Π.Α..

Λειτουργία του Alpha Web Banking χωρίς τον Πρόσθετο Κωδικό Ασφαλείας

Μπορείτε να πραγματοποιείτε “Είσοδο” στο Alpha Web Banking μόνο με τον “Κωδικό Συνδρομητή” και τον “Μυστικό Κωδικό”. Στην περίπτωση αυτή, μπορείτε να πραγματοποιείτε μόνο πληροφοριακού τύπου συναλλαγές και όχι μεταφορές ποσών ή πληρωμές (για την ενεργοποίηση και των συναλλαγών αυτών θα σας ζητηθεί να εισάγετε «Πρόσθετο Κωδικό Ασφαλείας»).

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ZCXZXtr0Bek#t=135

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VcuerwftVTQ#t=5

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass&hl=elδιαβαστε και τις κριτικες

 

υ.γ. η εξυπηρετηση πελατων σου λεει παρε αργοτερα και κλεινει η γραμμη γιατι εχει αναμονη 15λεπτα.αλλες φορες ακους μουσικη(+οι γραμμες ειναι κατειλημμένες) και μετα περιμενεις παλι κανα 20λεπτο και κλεινει η γραμμη

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αραξτε ρε παληκαρια λες και ασχολουμαι 1η φορα...

την εφαρμογη την κατεβαζεις δωρεαν αλλα για να την συγχρονισουν με το id που γραφει κατω στην εφαρμογη πληρωνεις 8ε .

αν δεν την συγχρονισουν κρατηστε την να βλεπετε τα νουμερα

Εάν έχεις ήδη token (η περίπτωσή μου), ο συγχρονισμός δεν κοστίζει τίποτα. 

Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει εάν δεν έχεις token. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5. Πόσο κοστίζουν οι «Υπηρεσίες Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας»;ειτε τοκεν ειτε app χρεωνουν την ενεργοποιηση!

Το κόστος ενεργοποίησης και χρήσης των υπηρεσιών Πρόσθετου Κωδικού Ασφαλείας είναι 8 Ευρώ εφάπαξ. Η συσκευή σας παρέχεται δωρεάν. Σε περίπτωση απώλειας της συσκευής, το κόστος αντικατάστασης είναι 8 Ευρώ πλέον ΦΠΑ.

 

 

 

 τοκεν εδω και βδομαδες δεν υπαρχουν και σου λενε καντο με την εφαρμογη.αλλες τραπεζες το καναν με αποστολη sms τον εξτρα κωδικο....(η πειραιως διαφημιζει οτι τα κανει ολα επιτοπου..αιτηση ενεργοποιηση κτλ)

μετα απο τουλαχιστον ενα 2ωρο αναμονη και αρκετες κλησεις που εκλειναν οπως ειπα.Μολις ενημερωθηκα οτι δεν παιζει να με παρουν ολο το 3ημερο για ενεργοποιηση και τσαμπα επαιρνα τηλ.... )(*)(()**&(*$*&^( γιατι μονο αν με παρουν τηλ.μπορουν να με ενεργοποιησουν και οχι η εξυπηρετηση πελατων!

Δεν τελειωσε εκει το στορυ! το Phone banking παλι δεν δουλευει γιατι ο μαστορας εκει περα δεν εδωσε τον αριθμο αιτησης που μου ζητανε στο Phone banking!!!!!

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω περίμενα 1 εβδομάδα για να με πάρουν ώστε να ενεργοποιηθεί η εφαρμογή Alpha Safe Access (Για μια υπόθεση ενος κλικ να κανει ο υπάλληλος). 

 

Και όντως οι γύφτοι χρεώνουν 8 ευρώ όταν το ενεργοποιήσεις, σε αντίθεση με την Πειραιώς που τα κάνεις όλα με sms εύκολα, γρήγορα και δωρεάν..

 

Επισης αν χαλασει το κινητό και παρεις καινούριο για να το ενεργοποιήσεις με καινουριο κωδικό πάλι κανεις αιτηση και περιμενεις.. (Δεν ξερω αν σε χρεωνουν ξανα ελπιζω όχι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω περίμενα 1 εβδομάδα για να με πάρουν ώστε να ενεργοποιηθεί η εφαρμογή Alpha Safe Access (Για μια υπόθεση ενος κλικ να κανει ο υπάλληλος).

 

Και όντως οι γύφτοι χρεώνουν 8 ευρώ όταν το ενεργοποιήσεις, σε αντίθεση με την Πειραιώς που τα κάνεις όλα με sms εύκολα, γρήγορα και δωρεάν..

 

Επισης αν χαλασει το κινητό και παρεις καινούριο για να το ενεργοποιήσεις με καινουριο κωδικό πάλι κανεις αιτηση και περιμενεις.. (Δεν ξερω αν σε χρεωνουν ξανα ελπιζω όχι)

Άλλαξα συσκευή και πέρασα την εφαρμογή με το titanium και είχα και στη καινούργια συσκευή το ίδιο credential.Όχι που θα πλήρωνα άλλα 8 ευρώ γαμησιάτικα επειδή βρήκαν ευκαιρία λόγω κατάστασης να χρεώνουν αέρα κοπανιστό.

 

Η Εθνική αυτή την εβδομάδα ενεργοποίησε το sms code χωρίς χρέωση της υπηρεσίας αλλά ούτε και των μηνυμάτων. Απαράδεκτοι Της alpha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι πιο γελοιο εχω δει να χρεωνουν 8ε για να σου δωσουν το token(Που βγαζει κωδικους)

 

H Πειραιως χρεωνει περισσοτερα, και μαλιστα ανα χρονο.

Και 5€ για την εγγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κυριοτερο προβλημα ειναι οτι με κρεμασαν εν γνωση τους. γιατι τα ξεραν τα προβληματα αυτα,οτι ακομη κ αν σου στειλουν τον κωδικο με ελτα μετα θες καμμια βδομαδα για να σε παρουν τηλ.για να σε ενεργοποιησουν ΑΛΗΘΙΝΑ!και το χειροτερο θα ειναι αν μπορουσαν να το κανουν απευθειας με την αιτηση!να κανουν το ζευγαρωμα/συγχρονισμο τοu credential id στο συστημα ...

 

ξερω οτι η πειραιως εχει εξτρα πιν μεσω sms/email  και τα τοκεν δεν τα πολυχρησιμοποιουν...

εχω winbank /πειραιως μερικα χρονια πριν και δεν ειχαν ζητησει τιποτα τοτε και το ανοιξαν απευθειας.τωρα να χρεωνει ανα χρονο με τα νεα συμβολαιο δεν το ξερω και δεν το βρηκα λιγο που εψαξα.ναι το 5ε το ζητανε πλεον το διαβασα..

 

ολα αυτα ενω κανεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ(εργατοωρες ,μειωσεις θεσεων,τραπεζων κτλ) οικονομια στις πτωχευμενες(αρχικα λογω μιζας και πλεον λογο εχεγγυων) τραπεζες... Ολα τα παραπανω γινονται γιατι δεν θελουν να μετακινηθουν λεφτα απο τους λογαριασμους. υπο αλλες συνθηκες αν ηξεραν οτι εχουν χιλιαδες αιτησεις για web banking και δη για πληρωμες θα δουλευαν υπερωριες και με εξτρα θεσεις!

 

@μοντεχριστος 1 βδομαδα εκαναν να σε παρουν τηλ.εν μεσω τραπεζικης κρισης με τα cc?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε περίπτωση που κάνεις reset το κινητό, δεν ξαναπληρώνεις τα 8€. Εγώ είχα δώσει 8€ όταν είχα πρωτοενεργοποιήσει την εφαρμογή. Μετά έκανα 1 reset και ξανά τη διαδικασία ενεργοποίησης δωρεάν, και όταν ξαναέκανα reset για 2η φορά, ζήτησα token το οποίο μου δώθηκε δωρεάν. Κοροϊδία βέβαια τα 8€, όπως και η ετήσια συνδρομή 10€ για την χρεωστική AMEX που δίνουν μόνοι τους by default (τουλάχιστον σε εμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα με την εφαρμογη γινεται εδω και 2 χρονια συμφωνα με τις κριτικες που κανουν στο android market app οι χρηστες.

τωρα αν με συνολικο backup του κινητου ή με backup με προγραμματα στυλ titanium που πρεπει να ναι rooted το κινητο κρατας ιδιο id δεν ειναι λυση !οπως και αν πας σε αλλο κινητο ή απο αντροιντ σε ιφονε/win.

κατα καιρους απο λιγα που διαβαζα sto inet τα συστηματα/χρεωσεις/οδηγιες τους αλλαζουν...π.χ. η αλφα ειχε και αυτη sms to 2011...οτι χρεωνε 5ε αντι για 8ε .οτι σε αλλους ζηταγαν 5ε σε αλλους καθολου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα web banking στην Alpha με token (από την Εμπορική, με χρέωση 8€) αλλά δεν χρησιμοποιούσα το λογαριασμό και το σύστημα.

 

Μετά τα CC, πήγα στην Alpha με τη γυναίκα μου για να βγάλω χρεωστικές τόσο εγώ όσο και εκείνη στους λογαριασμούς που έχουμε, για την ανάληψη των 60€. Παράλληλα, ζήτησα και web banking για τη σύζυγο αλλά όταν πήγα πάλι προχθές ΠΑ 24/7 για token μου είπαν ότι δεν υπάρχουν πλέον (!!!) και να κατεβάσω το Alpha Safe Access. Διαβάζω όσα γράφτηκαν στο νήμα αυτό και τρελάθηκα.

Απλά, απαράδεκτοι.

 

Το πρόβλημα μεγαλώνει, στην περίπτωσή μου, γιατί μετά την εξαγορά της Citi από την Alpha, και τη μετάπτωση την 20/7, το σύστημα της Alpha δεν μου δίνει ακόμη πλήρη εικόνα του προφιλ μου αν και έχει περάσει μια εργάσιμη εβδομάδα και μου λένε είτε στο τηλέφωνο είτε στην τράπεζα ότι θα δούμε από βδομάδα ...

 

Διαβάζω παραπάνω (#13) για τη συνδρομή της AMEX και προβληματίζομαι γιατί την έδωσαν και σ' εμένα (σε αντικατάσταση της Citi Debit) αλλά δεν είδα κάποια χρέωση (ίσως να παίζει ρόλο ότι είναι Gold).

 

Γενικά, η κατάσταση της Alpha δεν έχει σχέση τόσο με τη Citi όσο και με τις άλλες τράπεζες που συναλλάσσομαι και ακούω ότι είναι μια από τις 2 που θα συγχωνευθούν αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...