Προς το περιεχόμενο

nagios 4.0.8


La_MoRt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες έχει κανείς ιδέα από nagios να με διαφωτίσει σε κάποια πράγματα που χρειάζομαι; 

  1. Θέλω τους host που έχω κάνει monitoring  να χρησιμοποιήσω wmi services για να δω cpu usage,memory usage, disk space κ.α. υπάρχει κάποιος οδηγός για τα συγκεκριμένα services και τις εντολές τους;
  2. Τι πρέπει να αλλάξω για να το κάνω αυτό και θέλω να μάθω ακόμα που χρειάζεται να δώσω κωδικούς user για να δουλέψουν τα services.
  3. Αν υπάρχει δυνατότητα θα ήθελα να κρυπτογραφήσω τα username password γιατί δυστηχώς είναι σε plain text και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων παίδες.


Και ένα τελευταίο υπάρχει δυνατότητα πατώντας ένα δικτυακό εκτυπωτή μέσα από το web interface nagios να με πηγαίνει στο web inerface του εκτυπωτή; Αν ναι γνωρίζει κάποιος πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από κάμποσο καιρό έχω καταφέρει μετά από πολύ ψάξιμο και έχω λύσει το τελευταίο. Τα υπόλοιπα ισχύουν, υπάρχει κανείς που να γνωρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Ναγιοσ ειναι για να κρατάς μονιτορ του περιβάλλοντος. 

 

στο 2) δοκίμασε να δημιουργήσεις έναν Service account στο domain σου ώστε να μπορείς να τρέχεις τις εντολές που θες. Πρόσεξε τις επιλογές ασφαλείας κατά την δημιουργία του λογαριασμού

1) εγώ προσωπικά έχω στήσει με queries στο DataWarhouse του SCCM. βασικά μια ρέπλικα της τελευταίας βδομάδας του data warehouse αλλά αυτά είναι ψηλά γράμματα. Δοκίμασες να τρέξεις Powershell scripts για WMI ? τι έχεις δοκιμάσει; όλες οι εντολές που ψάχνεις υπάρχουν στο technet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ μαζί σου και αυτό έχω κάνει. Έχω ανοίξει κάποια services για δικτυακούς εκτυπωτές, switches, cisco asa για να κάνω monitoring ανλώσιμα, resourses of system, bandwith & users αντίστοιχα αλλά όλα αυτά τα έχω κάνει με snmp. Για services που θα κοιτάνε σκληρούς δίσκους από servers και backup δεν έχω κάνει τίποτα και ουσιαστικά αυτά είναι τα μόνα services που θέλω από εδώ και πέρα να ανοίξω. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα ψάξω στο technet και αν έχω πάλι κάτι θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...