Προς το περιεχόμενο

Linux Mint cinnamon - Lenovo g50-70 usb πρόβλημα


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, έχω το http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g50-70-59-441382-156-intel-core-i3-4005u-4gb-500gb-no-os-p-PER.910418και εχω ένα αρκετά περίεργο πρόβλημα.

Όταν ανοίγω το laptop οι θυρες usb δε λειτουργούν, αν κάνω επαννεκίνηση τότε λειτουργούν όλες κανονικά.
Drivers δεν έχω περάσει, πέρα απο όσους βρήκε μονο του όταν έκανα την εγκατασταση.
Δεν έχω περάσει ακόμη την αναβάθμιση σε 17.2 (rafaela) αλλά όλα τα υπόλοιπα update τα έχω κάνει.

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει θa με βοηθούσε πάρα πολύ.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για παράδειγμα συνδέσεις ένα ποντίκι θα το αναγνωρίσει; Γιατί αν μιλάμε μόνο για usb sticks τότε πολύ απλά δεν κάνει auto mount τις μονάδες αποθήκευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύνδεσα ένα ενσυρματο ποντίκι, αυτό το διάβαζε κανονικά (το ασύρματο δε διάβαζε), οπότε λογικά εχω θεμα με το mount?

Υ.Γ. το -w μου το βγαζει ως invalid option. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ένα "dmesg | tail -10" αμέσως αφού συνδέσεις το ποντίκι ή άλλη συσκευή που έχει πρόβλημα στην αναγνώριση και κοίτα για νέα μυνήματα, όπως ανέφερε και ο billakos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες να είσαι και πολύ swag δώσε   less /var/log/kern.log και μετά πάτα shift + f. Κατω  αριστερα θα γραψει waiting for data και βλεπεις live τι γραφετα στο log του kernel. Σε μένα οταν το συνέδεσα μου ειπε το ονομα του δισκου μου και διάφορες αλλες λεπτομέρειες. Βγαίνεις με ctrl+c και μετά q. Περίμενε λίγη ώρα μετά το shift +f γιατι μερικές φορές αργεί να στήλει τα νέα entries. Αυτη η τακτική είναι πολύ wow και είναι καλύτερη απο τις προηγούμενες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα παιδιά, είναι σαν να είναι νεκρές,

Με restart στρώνουν, αλλά μόλις τον πρωτοανοίγω είναι σα να μην υπάρχουν.

ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια ως τώρα.

Y.Γ. ούτε το ενσυρματο το διαβαζει τώρα, μαλλον τυχαίο γεγονός την προηγούμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα παιδιά, είναι σαν να είναι νεκρές,

 

Με restart στρώνουν, αλλά μόλις τον πρωτοανοίγω είναι σα να μην υπάρχουν.

 

ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια ως τώρα.

 

Y.Γ. ούτε το ενσυρματο το διαβαζει τώρα, μαλλον τυχαίο γεγονός την προηγούμενη φορά.

Πώς κάνεις restart; Με PS/2 πληκτρολόγιο/ποντίκι; Ή από Secure Shell;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το ιδιο λαπτοπ με το ιδιο λειτουργικο (17.1 και τωρα 17.2 cinnamon) και δεν εχω τετοιο προβλημα...

μηπως φταιει το λαπτοπ για καποιο λογο?

αλλο λειτουργικο εχεις πανω?

αν μπεις με live usb εχεις προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε lsusb και δες αν αναγνωρίζει τις θύρες usb (ή ανέβασε κάπου το log που θα πάρεις).

αυτό μου εμφανίζει τώρα που τις διαβάζει τις θύρες. οταν ξανανοίξω τον υπολογιστή θα το τρέξω να δω τι θα μου βγάλει.

 

 

Bus 001 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp.

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub

Bus 002 Device 004: ID 0cf3:3004 Atheros Communications, Inc.

Bus 002 Device 003: ID 5986:0652 Acer, Inc

Bus 002 Device 002: ID 0bda:0129 Realtek Semiconductor Corp. RTS5129 Card Reader Controller

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

 

 

Πώς κάνεις restart; Με PS/2 πληκτρολόγιο/ποντίκι; Ή από Secure Shell;

το touchpad λειτουργει κανονικα, οποτε κανω κανονικα restart menu->quit->restart. Το ποντικι δε το αναγνωριζει οταν τον ανοιγω και το λαπτοπ δεν εχει ps/2 θυρες.

 

εχω το ιδιο λαπτοπ με το ιδιο λειτουργικο (17.1 και τωρα 17.2 cinnamon) και δεν εχω τετοιο προβλημα...

μηπως φταιει το λαπτοπ για καποιο λογο?

αλλο λειτουργικο εχεις πανω?

αν μπεις με live usb εχεις προβλημα?

ειχα win10 και λειτουργουσουν αψογα (οσο αψογα μπορει να ειναι ενα beta λειτουργικο). Πλεον τα εχω ξηλωσει και εχω μονο τα mint. Δεν εχω προχειρο λειτoυργικο να δοκιμασω σε live usb και δεν εχω ιντερνετ αυτη τη στιγμη για να κατεβασω καποιο (ειμαι στο χωριο μου και δινω ιντερνετ απο το κινητο οποτε δεν ειμαι για πολλα πολλα, μολις επιστρεψω, θα το τσεκαρω και αυτο)

Περα απο οσα σου βρηκε μονο του το λειτουργικο οταν το περασες, περασες κανεναν driver εσυ; μηπως φταιει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα ρε φιλοε δεν περασα κανεναν driver...

τι να πω το μονοπροβλημα που ειχα ηταν μετην ιλιθια καρτα δικτυου που εχανε συνεχως το σημα...

δεν εβρισκα λυση παρολο που δοκιμασα αρκετα πραγματα που εβρησκα δεξια κ αριστερα...

τελικα το ελυσα με ενα μεξωτερικο κεραιακι- ψειρα των 8 ευρο κ τελειωσε η ιστορια...τι να πω, να ξαναεκανες την εγκατασταση ή δεν παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...