Προς το περιεχόμενο

Επιλογή mirrorless


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξύ των δυο θα επέλεγα τη samsung nx300 μικρές διαφορές σε φωτογραφική ποιότητα αλλά περιμένω σαφή διαφορά από το υβριδικό σύστημα εστίασης της samsung nx300.άρα αν παίζουν παιδιά η επιλογή μου θα είναι κάπως εύκολη.

Συμπληρώνω και στα futures είναι μπροστά η samsung, η fujifilm είναι retro ίσως γιαυτό outdated στα χαρακτηριστικά.

Και οι δύο έχουν πρακτικούς pancake φακούς σε λογικές τιμές η fujinon όπως πάντα μιας και δεν διαθέτει δύο σειρές φακών βασική και pro είναι ακριβότερη και ανάλογα ποιοτικά καλύτερη.

Ανάμεσα τώρα στη samsung nx300 και sony a5000 δεν υπάρχει σύγκριση δικαίως η samsung είναι μπροστά και στα ίδια χρήματα αξεπέραστη επιλογή. Το σύστημα εστίασης της soyn a5000 προσιδιάζει σε point and shoot κάμερα συγκρινόμενο με της samsung nx300.

Δεν μπαίνω σε περισσότερα χαρακτηριστικά και διαφορές.

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ των δυο θα επέλεγα τη samsung nx300 μικρές διαφορές σε φωτογραφική ποιότητα αλλά περιμένω σαφή διαφορά από το υβριδικό σύστημα εστίασης της samsung nx300.άρα αν παίζουν παιδιά η επιλογή μου θα είναι κάπως εύκολη.

Συμπληρώνω και στα futures είναι μπροστά η samsung, η fujifilm είναι retro ίσως γιαυτό outdated στα χαρακτηριστικά.

Και οι δύο έχουν πρακτικούς pancake φακούς σε λογικές τιμές η fujinon όπως πάντα μιας και δεν διαθέτει δύο σειρές φακών βασική και pro είναι ακριβότερη και ανάλογα ποιοτικά καλύτερη.

Ανάμεσα τώρα στη samsung nx300 και sony a5000 δεν υπάρχει σύγκριση δικαίως η samsung είναι μπροστά και στα ίδια χρήματα αξεπέραστη επιλογή. Το σύστημα εστίασης της soyn a5000 προσιδιάζει σε point and shoot κάμερα συγκρινόμενο με της samsung nx300.

Δεν μπαίνω σε περισσότερα χαρακτηριστικά και διαφορές.

Σε ευχαριστω παρα πολυ! τελικα αγορασα σημερα την nx 300 κιτ 18-55mm στα 352 ευρω. θα ηθελα πολυ να ειχα την δυνατοτητα να παρω την α6000 αλλα παιζει σε αλλη κατηγορια τιμης. οπως κ να εχει για εμενα π ειμαι αρχαριος και δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου καλη καμερα , θελω να πιστευω οτι θα εντυπωσιαστω σιγουρα! 

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου , καλο βραδυ!!

ok

Με τι φακό είναι η nx300 που βλέπεις; 

http://www.ebay.com/itm/301605386868?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρωτη αγορα μηχανης οντως τα 250 ευρω διαφορα φαινοντε αρκετα.Αλλα αργοτερα εαν ασχοληθεις πιο σοβαρα θα συνειδητοποιησεις πως ειναι αστειο ποσο για κατι που σε βολευει καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρωτη αγορα μηχανης οντως τα 250 ευρω διαφορα φαινοντε αρκετα.Αλλα αργοτερα εαν ασχοληθεις πιο σοβαρα θα συνειδητοποιησεις πως ειναι αστειο ποσο για κατι που σε βολευει καλυτερα.

εχεις δικιο! αλλα αν θελω μπορω κιολας αργοτερα να διαθεσω καποια χρηματα και να αλλαξω φακο ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά η nx3000 καινούργια με τον κιτ φακό(16-50)στα 250 αξίζει? τι λέτε?

 

Φίλε αν μπορείς πάρε την nx300 αξίζει πραγματικά κάθε λεπτό του ευρώ και μόνο η διαφορά στο σύστημα της εστίασης σε σχέση με αυτή που αναφέρεις, σαν αυτή που πήρε ο kavroulis έχει σύνδεσμο σε προηγούμενο σχόλιο από το ebay.

Η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ τους είναι στο σύστημα εστίασης  η nx3000 στην ουσία είναι μία point and shoot κάμερα με μεγαλύτερο αισθητήρα και contrast detection.

Η nx300 πάει ένα βήμα παραπέρα προσεγγίζοντας τις dslr με face detection και contrast detection σε υβριδικό σύστημα ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση της κάμερας.

Να ένα δείγμα της διαφοράς https://www.youtube.com/watch?v=UfhKtwbqbfc. από υλοποίηση σε sony κάμερες.

Σε ευχαριστω παρα πολυ! τελικα αγορασα σημερα την nx 300 κιτ 18-55mm στα 352 ευρω. θα ηθελα πολυ να ειχα την δυνατοτητα να παρω την α6000 αλλα παιζει σε αλλη κατηγορια τιμης. οπως κ να εχει για εμενα π ειμαι αρχαριος και δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου καλη καμερα , θελω να πιστευω οτι θα εντυπωσιαστω σιγουρα! 

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου , καλο βραδυ!!

http://www.ebay.com/itm/301605386868?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Περίπτωση να μην εντυπωσιαστείς από ταχύτητα δεν νομίζω να υπάρχει με τέτοια κάμερα hybrid focus.

Μόνο η φωτεινότητα του φακού θα σε προβληματίσει σε εσωτερικούς χώρους με χαμηλό φωτισμό αλλά αυτό συμβαίνει σε όλους με kit φακούς ακόμα και σε dslr κάμερες. 

 

Καλορίζικη και καλές λήψεις 

Επεξ/σία από darkdragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν μπορείς πάρε την nx300 αξίζει πραγματικά κάθε λεπτό του ευρώ και μόνο η διαφορά στο σύστημα της εστίασης σε σχέση με αυτή που αναφέρεις, σαν αυτή που πήρε ο kavroulis έχει σύνδεσμο σε προηγούμενο σχόλιο από το ebay.

Η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ τους είναι στο σύστημα εστίασης  η nx3000 στην ουσία είναι μία point and shoot κάμερα με μεγαλύτερο αισθητήρα και contrast detection.

Η nx300 πάει ένα βήμα παραπέρα προσεγγίζοντας τις dslr με face detection και contrast detection σε υβριδικό σύστημα ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση της κάμερας.

Να ένα δείγμα της διαφοράς https://www.youtube.com/watch?v=UfhKtwbqbfc. από υλοποίηση σε sony κάμερες.

 

 

Την nx300 την εχω σταμπαρει απο καιρο αλλα βλεποντας οτι η τιμη της δεν πεφτει, και με δεδομενο οτι περυσι επαιζε στα 300 απο ελλαδα δεν θελω να πληρωσω υπεραξια. Ηδη τα 250 ειναι ταβανι, και αυτο γιατι θα ναι καινουρια. Για μεταχειρισμενη εβλεπα, αλλα λογω της ανοδου τιμων στο σκρουτζ εχουν ανεβει οι τιμες και στις μεταχειρισμενες.

Γενικα θα ναι η πρωτη οποτε νομιζω να καλυπτει τις απαιτησεις ενος αρχαριου.

(Λιγο offtopic. Nx1000 μεταχειρ με κιτ φακο μεχρι ποσα θα εδινες?με δεδομενο οτι εχουν παιξει αγγελιες στα 140)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@master1992g

 

Ανάλογα που είναι η nx300 αν παίζει στα 250 νομίζω αξίζει το κατοστάρικο επιπλέον, το ότι κατέβηκε προσωρινά για μερικές μέρες από συγκεκριμένο πωλητή στο παρελθόν δεν λέει πολλά πράγματα (εγώ αγόρασα μεταχειρισμένη τη sony a58 στα 200 και τη πούλησα 250 ευρώ μετά από λίγους μήνες λόγω minolta φακών και απίθανης τιμής) μόνο η αγορά συνολικά δείχνει κατεύθυνση.

Η κατάσταση του μεταχειρισμένου δεν είναι δεδομένη αυτό είναι ένα ρίσκο που το παίρνεις (κατάσταση φακού κτλ.)

Έκπληξη για μένα η μεγαλύτερη αναλυτικότητα του φακού 20-50mm σε σχέση με τον 18-55mm

Για still προσανατολισμό μια χαρά είναι η nx1000 πέρα από κει νομίζω χάνει πόντους σε σχέση με τη nx300 γρηγορότερη εστίαση, μικρότερο shutter lag (είναι αργή η nx1000 συγκριτικά) , ταχύτερο buffering, σύστημα σταθεροποίησης στο φακό, μια κάποια ευκολία από την οθόνη αφής, 1/6000s δίνει κάτι από ND φίλτρο ελάχιστο έστω!

Η χρήση που θα κάνεις παίζει ρόλο στην επιλογή κάμερας επίσης ο προϋπολογισμός σου με βάθος χρόνου και στα δύο οφείλεις να είσαι πάντα "μέσα"  γιατί το μέλλον τιμωρεί το παρελθόν.

 

Για τη χρήση διαφορετικές κάμερες αλλά βγαίνει ζουμί συμπέρασμα.

Από το κείμενο http://www.slrlounge.com/sony-rx100-m4-initial-thoughts-g7x-comparison/ γενικά δεν αξίζει ένα evf τα παραπάνω χρήματα και προσωπικά συμφωνώ κάπου αλλού θα τα χρησιμοποιήσω αλλά από το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=_E6Mxxe_kG4 βγαίνουν και άλλα στη φόρα και μάλιστα συγκρινόμενη η canon με τη προηγούμενη rx100 mark3 με κύρια για μένα την εστίαση που αλλάζουν τα δεδομένα.    

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την nx300 την εχω σταμπαρει απο καιρο αλλα βλεποντας οτι η τιμη της δεν πεφτει, και με δεδομενο οτι περυσι επαιζε στα 300 απο ελλαδα δεν θελω να πληρωσω υπεραξια. Ηδη τα 250 ειναι ταβανι, και αυτο γιατι θα ναι καινουρια. Για μεταχειρισμενη εβλεπα, αλλα λογω της ανοδου τιμων στο σκρουτζ εχουν ανεβει οι τιμες και στις μεταχειρισμενες.

Γενικα θα ναι η πρωτη οποτε νομιζω να καλυπτει τις απαιτησεις ενος αρχαριου.

(Λιγο offtopic. Nx1000 μεταχειρ με κιτ φακο μεχρι ποσα θα εδινες?με δεδομενο οτι εχουν παιξει αγγελιες στα 140)

η κατωτατη τιμη στο σκρουτζ για Ελλαδα για την nx300 kit ηταν 359 τον Φεβρουαριο του 2015 . 

 

προσωπικα εκανα βλακεια γιατι με 25 ευρω παραπανω εδινε και extra θηκη και sd card μαζι το καταστημα στο ebay http://www.ebay.com/itm/Samsung-NX300-mit-18-55mm-OIS-Objektiv-Neuware-NX-300-schwarz-Zubehorpaket-/361278504511?hash=item541de07e3f   

 

αλλα ακομα εχει και ενα demo (για 30 ευρω δεν αξιζει να  μην παρεις κατι ολοκαινουργιο)

http://www.ebay.com/itm/Samsung-NX300-mit-18-55mm-OIS-Objektiv-Objektiv-NX-300-schwarz-Demo-Modell-/301715460114?hash=item463fa49012

 

http://www.ebay.com/itm/Samsung-NX300-mit-18-55mm-OIS-Objektiv-Objektiv-Neuware-NX-300-schwarz-/371000056733?hash=item5661539b9d

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με τις mirrorless δεν ειχα ποτέ εμπειρία αλλά το σκέφτομαι γιατί το κουβαλήμα της dslr εδώ και κει δεν βολεύει ιδιαίτερα. 

Για βραδινές λήψεις λέει; Τι πρέπει να προσέξω; Διάβασα το νήμα και κάνα0-δυο άλλα παρόμοια, αλλά για πείτε όποιις ξέρει συγκεκριμένα τι παίζει με αυτό. Οχι τόσο να μου πείτε μοντέλα κλπ. αλλά σε σύγκριση με dslr κατά πόσο χάνει στο τομέα νυχτερινές λήψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σου πω μονο σε σχέση με τις d7100 και Fuji xe1 xt10 που έχω.

Το μέγεθος ειναι σημαντικα μικρότερο ιδίως αν βάλεις και pancake πάνω

IQ δεν έχω δει καμία διαφορά. Στο metering προτιμώ ελαφρώς παραπάνω την nikon αλλά χωρίς ιδιαίτερη διαφορά.

 

Εκεί που κάνει μπαμ η dslr είναι στην ταχύτητα του AF σε χαμηλό φωτισμό και σε στο γήπεδο οταν θέλω να πιάσω καμια φάση. Οι a6000 και omd ειναι καλύτερες στο AF σε σχέση με τις fuji αλλα δεν πιστεύω να πιάνουν την nikon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φχαριστώ για τη γνώμη.

Δεν κάνω λήψεις δράσης, όπως εσύ πχ. αθλητικά. Και τα νυχτερινά μου είναι στατικά. Οπότε θα μπορούσα να βολευτώ με μια mirrorless σε ταξίδι χωρίς μεγάλες απώλειες, απ ότι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...