Προς το περιεχόμενο

Επιλογή mirrorless


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ψάχνω κάτι ποιο ελαφρύ απο την d7100 μου κυρίως για street και πορτραίτα.

 

Budget στα 800 με 900€

 

Μέχρι τωρα έχω ξεχωρίσει την fuji xe2 με τον κιτ και την omd m10. Ακομα σαν σκέψη υπάρχει η πρωτη α7 απλά θα πρέπει να κοιτάξω για μεταχειρισμένο φακό γιατι μονο το σωμα εχει 910.

 

 

Απόψεις για την Fuji και αν αξίζει η υπέρβαση για την α7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Την έχω σκεφτεί απλά μς φρενάρει όντως η μη αλλαγη φακών και ο 1 ίντσα σενσορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο εξαιρείς τη sony a6000 τα πηγαίνει καλύτερα σε ταχύτητα από τη olympus om-d m10 και  είναι στο ίδιο group τιμής αν όχι καλύτερο. 

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A6000-versus-Olympus-OM-D-E-M10___942_937  ,,,   https://www.youtube.com/watch?v=YIwTmGTuwlQ

Είσαι σίγουρος ότι από όγκο είναι αυτό που ζητάς απέχει από μηχανή τύπου τσέπης ή σχεδόν τσέπης όπως sony rx100m3/4 και panasonic lx100 αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά πήρα την xe1 με τον 18 55 refurb ( ουσιαστικά μονο η συσκευασία είχε ανοιχτεί ) για £300. Είναι λίγο αργή αλλά εχω πάθει πλακα με τα OOC jpegs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη, 

Ναι η ταχύτητα δεν είναι στα top της κάμερας αλλά αυτό το ήξερες ήδη!

Έχει καλούς φακούς η fujinon δεν είναι μόνο το αρχείο ooc jpeg.

Για street ποιον θα χρησιμοποιείς; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο εμενα ψαχνω και εγω μια mirrorless και ειμαι αναμεσα σε samsung nx300 me samung nx300m

δεν επιλεγω την a5000 γιατι δεν εχει καλη οθονη και την nx3000 για το ιδιο λογο.

πιστευετε οτι στα 340ευρω ειναι καλη επιλογη η nx300 κιτ με 18-55μμ ? 

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με την φωτοφραφια θελω να παρω μια καλη καμερα και νομιζω οτι ειναι κατι καλο και σχετικα φτηνο για να ξεκινησω!

 

ευχαριστω  !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα ψαχνω και εγω μια mirrorless και ειμαι αναμεσα σε samsung nx300 me samung nx300m

δεν επιλεγω την a5000 γιατι δεν εχει καλη οθονη και την nx3000 για το ιδιο λογο.

πιστευετε οτι στα 340ευρω ειναι καλη επιλογη η nx300 κιτ με 18-55μμ ? 

Δεν εχω ασχοληθει ποτε με την φωτοφραφια θελω να παρω μια καλη καμερα και νομιζω οτι ειναι κατι καλο και σχετικα φτηνο για να ξεκινησω!

 

ευχαριστω  !!

 

 

Η samsung nx300 βρίσκει τις sony a5100/a6000 απέναντι. Η λογική οδηγεί στη a6000 χωρίς σκέψη.

 

Η samsung nx3000 και sony a5000 έχουν οθόνες με ίδιο μέγεθος ίση ανάλυση μόνο που στη sony είναι σταθερή και δεν αλλάζει θέση.

Σε βάρος μέγεθος αυτονομία υπερτερεί η sony επίσης από τα specs υπερτερεί στην έκθεση και στο auto focus. Η samsung φαίνεται να υπερτερεί στο φακό (προσωπική εκτίμηση συμπέρασμα από τα διαβάσματα μου).

Αντικειμενικά με εξαίρεση τη μεταβαλλόμενης γωνίας οθόνη και τον καλύτερο φακό η nx3000 χάνει στο σημαντικότερο πεδίο στη μέτρηση και στο auto focus σημεία κλειδιά για μια κάμερα και φυσικά στη ποικιλία φακών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η samsung nx300 βρίσκει τις sony a5100/a6000 απέναντι. Η λογική οδηγεί στη a6000 χωρίς σκέψη.

 

Η samsung nx3000 και sony a5000 έχουν οθόνες με ίδιο μέγεθος ίση ανάλυση μόνο που στη sony είναι σταθερή και δεν αλλάζει θέση.

Σε βάρος μέγεθος αυτονομία υπερτερεί η sony επίσης από τα specs υπερτερεί στην έκθεση και στο auto focus. Η samsung φαίνεται να υπερτερεί στο φακό (προσωπική εκτίμηση συμπέρασμα από τα διαβάσματα μου).

Αντικειμενικά με εξαίρεση τη μεταβαλλόμενης γωνίας οθόνη και τον καλύτερο φακό η nx3000 χάνει στο σημαντικότερο πεδίο στη μέτρηση και στο auto focus σημεία κλειδιά για μια κάμερα και φυσικά στη ποικιλία φακών.

 

Όπως κ να έχει η α6000 είναι πολύ ακριβή για εμένα !

Τώρα σαν ολοκληρωμένη πρόταση χρήματα και απόδοσης , νομίζω στα 350 εύρη η nx300 είναι ιδανική .

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως κ να έχει η α6000 είναι πολύ ακριβή για εμένα !

Τώρα σαν ολοκληρωμένη πρόταση χρήματα και απόδοσης , νομίζω στα 350 εύρη η nx300 είναι ιδανική .

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος !

 

Κατάλαβα από τη τιμή ότι έκανες λάθος αλλά μιας και ανέφερες τη nx300 στο αρχικό σχόλιο σου έκανα την αναφορά για a5100 και a6000 λόγω κατηγορίας και τιμής.

 

Τώρα η samsung nx3000 και sony a5000 είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής.

Συμπληρώνω το προηγούμενό μου σχόλιο με τα παρακάτω. 

Ίσως στο μόνο σημείο που υπερτερεί η samsung να είναι ο ρυθμός συνεχόμενης λήψεις. sony 3.5fps samsung 5fps

Στο βίντεο υπερτερεί η sony AVCHD και σε ήχο υποστηρίζει dolby, η samsung μένει στο mp4.

Shutter lag: sony 22ms . samsung 98ms καλύτερο το μικρότερο.

Καλό είναι να δεις και μόνος σου πως τα πάνε στην εστίαση οι δύο κάμερες και αποφασίζεις.

 

Για μένα sony.

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα από τη τιμή ότι έκανες λάθος αλλά μιας και ανέφερες τη nx300 στο αρχικό σχόλιο σου έκανα την αναφορά για a5100 και a6000 λόγω κατηγορίας και τιμής.

 

Τώρα η samsung nx3000 και sony a5000 είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής.

Συμπληρώνω το προηγούμενό μου σχόλιο με τα παρακάτω. 

Ίσως στο μόνο σημείο που υπερτερεί η samsung να είναι ο ρυθμός συνεχόμενης λήψεις. sony 3.5fps samsung 5fps

Στο βίντεο υπερτερεί η sony AVCHD και σε ήχο υποστηρίζει dolby, η samsung μένει στο mp4.

Shutter lag: sony 22ms . samsung 98ms καλύτερο το μικρότερο.

Καλό είναι να δεις και μόνος σου πως τα πάνε στην εστίαση οι δύο κάμερες και αποφασίζεις.

 

Για μένα sony.

Εγώ έχω βρει την nx300 350 euro από εξωτερικό , δεν μιλάω για την nx3000 .

Η nx300 σε σχέση με την nx3000 και α5000 είναι ελάχιστα καλύτερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βρει την nx300 350 euro από εξωτερικό , δεν μιλάω για την nx3000 .

Η nx300 σε σχέση με την nx3000 και α5000 είναι ελάχιστα καλύτερη ?

 

Μάλιστα.

Αν δεν ήταν σχετικά παλιό μοντέλο η samsung θα με προβλημάτιζε η πτώση στη τιμή της,  είναι καινούργια;

Τι φακό παίρνεις με αυτή τη τιμή;

 

Νεότερη η sony αλλά η samsung έχει υβριδικό σύστημα εστίασης face/contrast detection λογικά θα είναι γρηγορότερο της sony με contrast detection, αναφέρομαι στη sony a5000 αυτό στις προδιαγραφές γιατί η πραγματικότητα μερικές φορές δεν ακολουθεί.

Ποιοτικά είναι πάρα πολύ κοντά τόσο που αν εξαιρέσω το ίσως γρηγορότερο focus και λάβω υπόψιν μου επιλογές φακών θα κοιτούσα προς sony.

Επιβεβαίωσε την ταχύτητα στο auto focus για να είσαι σίγουρος πήγαινε εκεί που είναι καλύτερη.

 

Αν βρω χρόνο θα γράψω και πάλι μέχρι αύριο το μεσημέρι πάνω στη nx300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...