Προς το περιεχόμενο

Lightroom και format


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Εκανα,αναγκαστικα, πριν λιγο καιρο φορματ και εγκατεστησα το λειτουργικο σε εναν καινουργιο σκληρο δισκο.

Το lightroom και η προηγουμενη εγκατασταση του λειτουργικου ειναι εγκατεστημενα σε εναν δευτερο δισκο, απο τον οποιο πλεον δεν μπορω να κανω εκκινηση.

 

Υπαρχει καποιος τροπος να μεταφερω ολες τις διορθωσεις των φωτογραφιων μου, στον νεο δισκο(δηλ. στη νεα εγκατασταση);

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έτυχε ξανά τέτοια διαδικασία.

Μπορείς να κάνεις κύριο το δίσκο με την παλιά εγκατάσταση θα δουλέψει εσύ ξέρεις;

...και να εξάγεις export μέσα από το lightroom τις φωτογραφίες σου σε εξωτερικό δίσκο.

Μετά αλλάζεις δίσκο και μέσα από το πρόγραμμα (lightroom) πάντα είναι καλύτερα κάνεις εισαγωγή και κατόπιν μεταφέρεις τις φωτογραφίες στο δίσκο που θέλεις.

Καλό είναι να φορμάρεις το παλιό δίσκο με το λειτουργικό αν τον θέλεις πριν τον χρησιμοποιήσεις.  

Και ένα backup πάντα δεν είναι χάσιμο χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να εκκινησω πλεον απο τον παλιο δισκο.(με το που εγκατεστησα-συνδεσα τον καινουργιο σκληρο,που ειναι εσωτερικος, και χωρις να κανω κατι αλλο , μου εβγαζε ενα μηνυμα κατα την εκκινηση οτι λειπει καποιο αρχειο...αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

 

Ακομα και το export να εκανα με καποιο τροπο, δεν μου κανει γιατι εκτος απο τις διορθωσεις που εχω κανει στις φωτογραφιες, υπαρχουν και τα ακομη σημαντικοτερα που δεν μεταφερονται με το export(ομαδοποιηση,flag,βαθμολογηση,...) 

 

Κατι με το αρχειο catalog πρεπει να παιζει αλλα δεν ξερω ακομη λεπτομερειες (που θα το βρω, απο που θα το ανοιξω) 

 

 

 

(Ναι, backup των αρχικων φωτογραφιων εχω.Και μαλιστα πολλα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το export as catalog θα περιλαμβανόντουσαν και αυτά που ήθελες ακόμα και οι φωτογραφίες σου αν είναι τσεκαρισμένη η επιλογή export negative files μετά κάνεις reverse με το import  αυτό εννοούσα, νομίζω περιλαμβάνει όλα το catalog αυτά που θέλεις.

Τι έκδοση Lr έχεις σε τι OS;

Για το backup που ανέφερες αυτό δεν αποθηκεύει φωτογραφίες παρά μόνο τα βήματα ρυθμίσεις του Lr μη κάνεις το λάθος και φορμάρεις σκληρό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α...γινεται και export as catalog; δεν το ηξερα.

 

 

Καθε φορα που εκλεινα το Lightroom, μου εμφανιζοταν ενα μηνυμα για το "Αν θελω να αποθηκευτουν οι αλλαγες που εκανα"(σε καποιο καταλογο,μαλλον; δε θυμαμαι)

Αυτο το αρχειο που βρισκεται;

 

 

... μη κάνεις το λάθος και φορμάρεις σκληρό δίσκο.

Tον δισκο που ειχα εγκατεστημενο το Lightroom?(ok τοτε)

 

 

Τα windows 7 και το Lightroom 5.3 εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι στο Lr πήγαινε edit, settings catalog στο general βλέπεις κάθε πότε κάνεις backup και το φάκελο που τοποθετεί το αρχείο του.αυτά στο νέο δίσκο μέσα από το πρόγραμμα ίσως η αρχαιότερη εγκατάσταση να μη διαφέρει αν δεν έχεις επέμβει.

Στο παλιό τώρα ψάξε το φάκελο lightroom (στα έγγραφα μου ή στις εικόνες μου όχι στο φάκελο προγραμμάτων)  μέσα σε αυτόν είναι αλλά ίσως και διαφέρει ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχεις αλλάξει, να έχεις επιλεγμένο τα κρυφά αρχεία στο προβολή για να τα δεις.

Ότι μεταφορά κι αν κάνεις να είναι αντιγραφή από το παλιό στο νέο δίσκο.

Έκανες κάτι, καλύτερα με βοηθό γιατί το λάθος καραδοκεί πάντα έτσι χάνονται αρχεία πολύτιμα. 

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη θέση C:\Users\όνομα χρήστη\Pictures\Lightroom με κλειστό το Lr στη καινούργια εγκατάσταση ποια αρχεία εμφανίζονται; 

Επίσης στη παλιά εγκατάσταση στην ίδια θέση ποια αρχεία βλέπεις; 

Αν μου γράψεις τα παραπάνω μπορώ να σου περιγράψω τα βήματα που χρειάζεται να κάνεις για να μεταφέρεις τη βάση δεδομένων του Lr και τις φωτογραφίες σου με ασφάλεια κάποια στιγμή μέσα στο Σαββατοκύριακο.

 

... τότε δεν υπάρχει θέμα. 

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην καινουργια:

ενας φακελος "Lightroom 5 Catalog Previews.lrdata" που εχει μεσα δυο αρχεια previous και root-pixel

 

 

 

 

 

 

Και στην παλια: 2s6wx2h.jpg

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην καινουργια:

ενας φακελος "Lightroom 5 Catalog Previews.lrdata" που εχει μεσα δυο αρχεια previous και root-pixel

 

 

 

 

 

 

Και στην παλια: 2s6wx2h.jpg

 

Δεν πρέπει να υπάρχει μόνο ένας φάκελος στη νέα εγκατάσταση μέσα στο φάκελο Lightroom και ο φάκελος previews.lrdata εκτός από τα δυο αρχεία που αναφέρεις περιέχει και άλλους φακέλους.

Με ποιο τρόπο έκανες τη μεταφορά ίσως δεν είναι όπως πρέπει, δουλεύουν όλα όπως τα θυμάσαι; 

Έκανες μεταφορά των φωτογραφιών στο νέο δίσκο μέσα από το Lr; 

Οι τέσσερις πρώτη φάκελοι του παλιού δίσκου πρέπει να υπάρχουν οπωσδήποτε εσύ αναφέρεις μόνο έναν!  

Επίσης όταν λειτουργεί το πρόγραμμα βλέπεις και επιπλέον αρχεία μέσα στο γονικό φάκελο του lightroom, με κλειστό το πρόγραμμα έχει σημασία τι βλέπεις; 

Οι έξι τελευταίες γραμμές που υπάρχουν στο screenshot βγαίνουν μόνο αν τρέχει το πρόγραμμα!

Άρα το έβγαλες όταν έτρεχες το Lr στο παλιό δίσκο πως το κατάφερες αυτό; 

Κάτι δεν ρυθμίστηκε σωστά.

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωπ sorry.

Στην καινουργια εγκατασταση υπαρχει και το αρχειο "Lightroom 5 Catalog".Μονο αυτο ομως δεν ανεφερα...Δεν υπαρχει κατι αλλο.

 

Δηλαδη, στην καινουργια εγκατασταση εχω,

  • τον φακελο "Lightroom 5 Catalog Previews.lrdata" που εχει μεσα μονο δυο αρχεια (previous και root-pixel)
  • και το αρχειο catalog που ξεχασα να ανεφερω

Η διαδικασια που εκανα ηταν αφου εγκατεστησα το Lightroom, πηγα File ->Open Catalog και διαλεξα το αρχειο "Lightroom 5 Catalog" που βρισκοταν στη θέση D:\Users\όνομα χρήστη\Pictures\Lightroom

(...στην παλια εγκατασταση).

Και μεσα στο Lightroom,κατω απο το folders(αριστερα), εκανα δεξι κλικ στον πρωτο φακελο και "update folder location"

 

*Ο φακελος με τις αρχικες φωτογραφιες(μη επεξεργασμενες) ειναι σε τριτο δισκο. 

 

 

Επειδη πρεπει να κανω  format στον σκληρο με την παλια εγκατασταση, τι πρεπει να αντιγραψω απο εκει;

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σιγουρευτώ τρέξε το Lr και πήγαινε edit, catalog settings και δες που δείχνει το αρχείο catalog στο location πατώντας show κάνε μία επικόλληση της διαδρομής ή απλά γράψε μου το δίσκο είναι ο C ή D.

Πληροφοριακά από το ίδιο παράθυρο επιλέγεις κάθε πότε θέλεις να κάνει backup το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαδρομη ειναι αυτη C:\apo ssd\Pictures.

 

Ανακεφαλαιωνοντας (γιατι σιγουρα θα χεις μπερδευτει ετσι οπως στα εχω πει), οι σκληροι δισκοι που εχω ειναι:

 

-δισκος C: ο καινουργιος δισκος.Σε αυτον ειναι εγκατεστημενο τωρα το λειτουργικο και το Lightroom.

Μεσα σε αυτον και συγκεκριμενα στη θεση C:\apo ssd\Pictures\Lightroom, υπαρχει ενα αρχειο Catalog το οποιο εκανα open και οχι  "στη θεση  D:\Users\όνομα χρήστη\Pictures\Lightroom" οπως λανθασμενα αναφερω στο post #11.

-δισκος D: ο παλιος δισκος (ssd).

Επεξ/σία από anrim27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αφού βλέπει το catalog μέσα στο Lightroom του C δίσκου είσαι ok. Μπορείς να φορμάρεις τον D αν νομίζεις ότι τελείωσες μαζί του, εγώ θα του άφηνα ένα μικρό χρονικό περιθώριο ακόμα, ποτέ δεν ξέρεις.

Ο κανονικός τρόπος από τους πολλούς θα ήταν να μεταφέρεις το τελευταίο χρονολογικά αντίγραφο που θα έβρισκες στο φάκελο backups του D στο φάκελο Lightroom του C δίσκου και τελείωσες με το catalog, αυτό θα ήταν το Lightroom 5 Catalog.lrcat αν παρεμπίπτοντος κάνεις backup μέσα θα βρεις ένα τέτοιο αρχείο γιαυτό το λόγο υπάρχει αυτό με το τρέξιμο δημιουργεί ότι περιέχει το catalog!

Εκτός από το catalog υπάρχουν και άλλα στοιχεία που ίσως θα ήθελες να μεταφέρεις στη καινούργια εγκατάσταση όπως τα presets, templates, profiles, plug-ins, custom camera and lens profiles και πάει λέγοντας κλικ στο  edit, preferences, στο presets και show lightroom presets folder.

Πως το βλέπεις το πρόγραμμα λειτουργεί όπως το περίμενες ή απουσιάζουν κάποια χαρακτηριστικά του;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

 

Το Lightroom με βοηθαει ΠΑΡΑ πολυ στην οργανωση των φωτογραφιων(χιλιαδων)

και μαλλον δεν εχω ανακαλυψει ολες τις δυνατοτητες του ακομη...

Ως προς την οπτικη διορθωση των φωτογραφιων,ειναι πολυ καλο(ειδικα για raw αρχεια)-αν και δεν εχω μετρο συγκρισης.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...