Προς το περιεχόμενο

Εκανα σωστη επιλογη;


AETOLOFITIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Σε ενα λιγο παλιο υπολογιστη με core2duo e6850 3ghz και 4 gb ram αποφασισα να βαλω linux επειδη ειχε 4 gb ram εβαλα το τελευταιο ubuntu 15.04 64αρι. Αλλα παρατηρω πως με τα win7 64αρια ειναι πιο καλος. Μηπως εκανα λαθος στην επιλογη διανομης;εχετε ν μου προτεινεται καποια; το pc το θελω να για μαθω λιγο αυτο το περιβαλλον καθως θα το χρησιμοποιω στην δουλεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Σε ενα λιγο παλιο υπολογιστη με core2duo e6850 3ghz και 4 gb ram αποφασισα να βαλω linux επειδη ειχε 4 gb ram εβαλα το τελευταιο ubuntu 15.04 64αρι. Αλλα παρατηρω πως με τα win7 64αρια ειναι πιο καλος. Μηπως εκανα λαθος στην επιλογη διανομης;εχετε ν μου προτεινεται καποια; το pc το θελω να για μαθω λιγο αυτο το περιβαλλον καθως θα το χρησιμοποιω στην δουλεια μου.

Το περιβάλλον; ποιο περιβάλλον; το Unity εννοείς; Πες μας ότι σε "υποχρεώνουν" από την δουλειά σου να βάλεις Ubuntu Unity να το βγάλουμε είδηση στην πρώτη σελίδα :P

 

To Unity έχει κάποια θεματάκια ναι, εκτός από επεξεργαστή και μνήμη απαιτεί και καλή κάρτα γραφικών ή τουλάχιστον drivers με καλή υποστήριξη 3D.

 

Πες τώρα τι εννοείς όταν λες "αυτό το περιβάλλον" για να δούμε πως θα προχωρήσουμε. Υπάρχουν εναλλακτικές πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι θα βαλουν. Απλα ακουσα πως θα δουλευουμε μια διανομη και εγκαταστησα μια απλη για να εχω μια ιδεα. Δεν ειναι υποχρεωτικο να μαθω αλλα μου αρεσει να εχω μια ανεση οταν χρησιμοποιω κατι. Το unity εχ3ι ναι. Απο οτι διαβαζω σκεφτομαι να βαλω αλλο περιβαλλον. Θα εχει διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες μια πιο ελαφρια διανομη με αλλο περιβαλλον, δοκιμασε linux mint xfce, αλλιως xubuntu 14.04, οχι την 15.04 διοτι ειναι πιο ασταθης. Και οι 2 διανομες ειναι με xfce γραφικο περιβαλλον, πολυ πιο ελαφρυ απο το unity και θα σε βολεψει απιστευτα. Φερνει σε windows και δεν εχει και πολλες απαιτησεις συστηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα αρκετα και τελικα εκανα εγκατασταση το MAte στο ηδη υπαρχον συστημα μου. εκανα καλα?ειναι πιο ελαφρυ? μου φαινεται πιο ελαφρυ. υπαρχει κατι καλυτερο? επελεξα το mate γιατι παλαιοτερα ειχα δει ubuntu και μοιαζει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πιο ελαφρυ απτο unity ναι. Το ''καλυτερο'' ειναι υποκειμενικο. Σε αλλον αρεσει το unity σε αλλον το kde σε αλλον το xfce και παει λεγοντας. Το mate θεωρειται ελαφρυ αν δεν κανω λαθος. Αν βλεπεις οτι εμφανησιακα και λειτουργικα σε βολευει και ειναι γρηγορο μεινε με αυτο. Υπαρχει και ακομη πιο ελαφρυ το lxde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σου κάνει κόπο ρίξε μια ματιά στο zorin. το χρησιμοποιώ εδώ και 5 μέρες στο laptop μου και είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα. η μετάβαση έγινε απο xubuntu 14.04 απο το οποίο είχα μείνει επίσης ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ασχολείσαι με Linux τότε το Ubuntu και το Mint είναι καλές διανομές για να γίνεις φίλος με το λειτουργικό Linux. Με τον καιρό αν σου αρέσει θα δοκιμάσεις και άλλες διανομές από μόνο σου, γιατί είναι πολλές και θα σε φάει η περιέργεια.
Αν θέλεις λειτουργικό για να σου αναστήσει ένα αρχείο υπολογιστή τότε του φοράς AntiX, Crunchbang, Lubuntu
Αν έχεις κάποια παραπάνω μνήμη μπορείς να μείνεις εκεί που είσαι τώρα.
Απλά αυτά είναι νέες γενιές της Debian.
Αν πας σε Fedora αλλάζει η γραμμή εντολών στο terminal. (όχι όλα).
Και επειδή είναι τζάμπα άρχισε να τα κατεβάζεις όλα, πέρνα τα σε φλασάκι και τρέχα τα default του και δες ποιο σε καθήλωσε! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το Pc σημερα εκαψε μητρηκη οποτε θα εγκαταστησω το Linux σε ενα απο τα συστηματα της υπογραφης μου. βασικα επειδη εχουν και τα 2 ssd και εχω γρηγορη εκιννηση θελω να εγκαταστησω το linux σε ενα 2ο σκληρο και να εμπλεκετε μονο οταν το βαζω πρωτο σε boot απο το bios. οταν εχω πρωτο τον ssd να μπαινει κανονικα στα windows χωρις εκεινο το boot menu που βγαζει οταν μπαινουν τα Linux Μετα τα windows. ειναι δυνατον να γινει αυτο? αν ναι με πιο τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...