Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με linux mint


thiva7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα και πάλι

 

Έκανα εγκατάσταση από την αρχή και αυτη την φορά άφησα όλους τους σκληρούς πανω στο πσ στην εγκατάσταση δεν ξερω τι εκανα ( εαν και μου ελεγε να διαγραψει τα παντα στο σκληρο ) μολις ολοκληρωθηκε φενονται τα πραγματα λιγο πιο σωστα. δινχει στο μπουτ και τα λινουξ ( πριν δεν τα εδειχνε ) μα το περιεργο ειναι οτι εχω σχεδον οτι ειχα πριν στο λειτουργικο..δεν εσβεισε σχεδον τιποτα...πχ playlinux ειναι εγκατεστημενο οπως πριν αλλα δεν εχει το chrome ...και διχνει οτι δεν εχω κανει update ( ενω ειχα κάνει ).

 

αλλα ακομα εχω το θεμα με τα βιντεο στο youtube.....οταν βλεπω ενα βιντεο που εχει αποτομες κινησεις η καμερα κανει κατι γραμμες πανω στη εικονα.

 

τωρα που εχω πληρη προσβαση πως μπορω να κανω ελεγχο για το τι χρειαζεται το συστημα και οτι δεν δουλευει σωστα>?

 

 

Ευχαριστω

 

Μα την μπαναγία,πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να βρίσκει άκρη στα "δύσκολα" και να αναρωτιέται για τα εύκολα.

Τα mint είναι μια πλήρη έκδοση,αυτά είναι προεγκατεστημένα,τι απορείς γιατί υπάρχουν μετα το φορματ;

Για τα update δε συζητάω,καταλαβαίνεις και μόνος σου γιατί έκανες φορματ και δεν υπάρχουν.

Έβαλες ένα ελεύθερο λογισμικό,και πας και βάζεις chrome;Καλιά windows με firefox,που έλεγε και ο παππούς μου.

 

Τώρα,στο θέμα μας.

Update στον flash να κάνεις από το σάιτ της adobe,τον driver να περάσεις,και βλέπουμε

 

Έχουμε και τον σκληρό,μην ξεχνιόμαστε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα την μπαναγία,πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο να βρίσκει άκρη στα "δύσκολα" και να αναρωτιέται για τα εύκολα.

Τα mint είναι μια πλήρη έκδοση,αυτά είναι προεγκατεστημένα,τι απορείς γιατί υπάρχουν μετα το φορματ;

Για τα update δε συζητάω,καταλαβαίνεις και μόνος σου γιατί έκανες φορματ και δεν υπάρχουν.

Έβαλες ένα ελεύθερο λογισμικό,και πας και βάζεις chrome;Καλιά windows με firefox,που έλεγε και ο παππούς μου.

 

Τώρα,στο θέμα μας.

Update στον flash να κάνεις από το σάιτ της adobe,τον driver να περάσεις,και βλέπουμε

 

Έχουμε και τον σκληρό,μην ξεχνιόμαστε. :-)

:)

 

Χμμ μάλλον δεν το εξήγησα καλά.....όλα αυτά δεν ήταν προ εγκατεστημένα τα είχα βάλει εγώ.πχ θες να μου πεις ότι το ΛΟΛ ήταν προ εγκατεστημένο? και όμως μετά τη νέα εγκατάσταση ήταν εκεί. το ιδιο και το notepad++ και κάτι άλλα προγράμματα......και το αντίθετο....μερικά δεν ήταν ...πχ το gigolo το είχα εγκαταστημένο άλλα δεν υπήρχε τωρα.

μόλις όμως το εγκατέστησα είχε όλες της διευθύνσεις που ειχα βάλει πριν το crash .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιο partition δεν έσβησες κατά την διαδικασία της εγκατάστασης και έχει κρατήσει κάτι στο /.

Επειδή μάλλον έκανες auto install προφανώς δημιουργεί ένα partition και όχι ξεχωριστό /home.

Για το πρόβλημα με τις γραμμές προφανώς είναι tearing όπως σου είπαν. Δεν ξέρω αν έχεις εγκαταστήσει το flash plugin (δεν ξέρω αν είναι εγκατεστημενο σε mint), αλλιώς δες εδώ http://www.itworld.com/article/2695727/install-pepper-flash-player-for-chromium-in-linux-mint-17.html

Επίσης δες ότι σου είπε ο Μπάμπης με τα settings της nvidia, με amd παλιά είχα πειράξει τα settings του control center, με intel είναι ready out of the box.

Χρησιμοποιώ arch οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει σε mint...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι, 

 

Εκανα ολα τα update και εγκατασταση αυτο που μου ειπε ο φιλος @jim_p , μετα πήγα στην διαχείριση οδηγων  και ηταν επιλεγμένο το τελευταίο 

 

http://postimg.org/image/yn2ojvv7z/

 

 

αλλα ακομα κανει tearing , πρεπει να κανω κατι αλλο?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...