Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με linux mint


thiva7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έκανα εγκατάσταση σε ενα 4o HDD στο πσ της υπογράφεις μου , φάνηκε να λειτουργεί κανονικά στην αρχη άλλα απέβλεπα μερικά περίεργα "σημάδια" όπως γραμμές κολλήματος στα βίντεο στο yt κτλπ.και πολλά lag.

κολλούσε ολόκληρο το λειτουργικό για δεύτερα και σιγά σιγά ολο και ποιο πολύ ώσπου μου έκανε μονο του restart και μπήκε σε safe mode μόνο του βγάζοντας ένα μνμ του στιλ το λειτουργικό σταμάτησε να λειτουργεί κτλπ

 

επειδή είμαι καινούριος στα linux δεν ήξερα τι να κάνω και έκανα ρεσταρτ απο τερμιναλ με την εντολή reboot

 

εε από τότε δεν μπαίνει καθόλου στο λειτουργικό και οταν το ανοίγω μου δείχνει σε μικρή ανάλυση να πατήσω το pass μου ( δεν μου επιτρέπει να το κάνω όμως ) και μετά άπλα η οθόνη αλλάζει χρώματα.

 

μπορώ να το κάνω να ξανά δουλέψει κάπως?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

1. Δεν μπορώ να μπω στο λειτουργικό που να το βάλω αυτό?

2. Νομίζω κάπου διάλεξα το nvidia όταν είδα τα κολλήματα στο YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μπεις σε γραμμη εντολων? Θα ειναι αυτο που λεει mint blablabla recovery mode στο μενου του grub, αλλα δεν ξερω τι χρειαζεται να πατησεις απο εκει και μετα για να σε φερει στη γραμμη εντολων. Οταν φτασεις στη γραμμη εντολων, δινεις αυτο που λεω.

 

Για να δεις αν οντως εχεις τον driver της nvidia εγκατεστημενο, δινεις ενα

dpkg -l | grep nvidia
και θα σου βγαλει πολλα και διαφορα, πχ

 

$ dpkg -l | grep nvidia
ii  glx-alternative-nvidia               0.5.1                            i386         allows the selection of NVIDIA as GLX provider
ii  libegl1-nvidia:i386                  340.76-2                         i386         NVIDIA binary EGL libraries
ii  libgl1-nvidia-glx:i386               340.76-2                         i386         NVIDIA binary OpenGL libraries
ii  libnvidia-eglcore:i386               340.76-2                         i386         NVIDIA binary EGL core libraries
ii  libnvidia-ml1:i386                   340.76-2                         i386         NVIDIA Management Library (NVML) runtime library
ii  nvidia-alternative                   340.76-2                         i386         allows the selection of NVIDIA as GLX provider
ii  nvidia-driver                        340.76-2                         i386         NVIDIA metapackage
ii  nvidia-driver-bin                    340.76-2                         i386         NVIDIA driver support binaries
ii  nvidia-installer-cleanup             20141201+1                       i386         cleanup after driver installation with the nvidia-installer
ii  nvidia-kernel-common                 20141201+1                       i386         NVIDIA binary kernel module support files
ii  nvidia-kernel-dkms                   340.76-2                         i386         NVIDIA binary kernel module DKMS source
ii  nvidia-modprobe                      349.16-1                         i386         utility to load NVIDIA kernel modules and create device nodes
ii  nvidia-settings                      340.46-2                         i386         tool for configuring the NVIDIA graphics driver
ii  nvidia-smi                           340.76-2                         i386         NVIDIA System Management Interface
ii  nvidia-support                       20141201+1                       i386         NVIDIA binary graphics driver support files
ii  nvidia-vdpau-driver:i386             340.76-2                         i386         Video Decode and Presentation API for Unix - NVIDIA driver
ii  xserver-xorg-video-nvidia            340.76-2                         i386         NVIDIA binary Xorg driver

 

Σε σενα θα βγαζει αλλα γιατι εχεις διαφορετικη διανομη, αρα και λιγο διαφορετικα ονοματα στα πακετα.

 

Για να δεις αν ειναι φορτωμενος, θα τον δεις στο lspci -k και στο lsmod, πχ

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)
	Subsystem: XFX Pine Group Inc. Device 2412
	Kernel driver in use: nvidia
$ lsmod | grep nvidia
nvidia               9493029  29 
drm                   203555  3 nvidia
i2c_core               36838  3 drm,i2c_i801,nvidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, καταφερα να ανοιξω τερμιναλ με το shift που μου εβγαλε ενα μενου. εκει τσπ ανοιξα το τερμιναλ και πατησα αυτα που μου ειπες και μου εδειξε αυτα

 

http://postimg.org/image/rd74hvyhb/

 

και

 

http://postimg.org/image/en2w4sqj3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχεις εγκατεστημενο τον nvidia, οποτε το προβλημα σου δεν ειναι εκει. Αν μπεις κανονικα, οχι απο το recovery mode, τι σου βγαζει?

 

Αυτο με το "αδυνατη η εγγραφη στο μπλαμπλαμπλα" ειναι επειδη οταν εισαι σε recovery mode κανει mount το / σαν read only. Καποτε το ειχα συναντησει και εγω, αλλα δεν θυμαμαι τι εκανα μετα για να το προσπερασω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχεις εγκατεστημενο τον nvidia, οποτε το προβλημα σου δεν ειναι εκει. Αν μπεις κανονικα, οχι απο το recovery mode, τι σου βγαζει?

 

Αυτο με το "αδυνατη η εγγραφη στο μπλαμπλαμπλα" ειναι επειδη οταν εισαι σε recovery mode κανει mount το / σαν read only. Καποτε το ειχα συναντησει και εγω, αλλα δεν θυμαμαι τι εκανα μετα για να το προσπερασω :(

μου δείχνει σε μικρή ανάλυση να πατήσω το pass μου ( δεν μου επιτρέπει να το κάνω όμως ) και μετά άπλα η οθόνη αλλάζει χρώματα.

Δεν ξερω τι να κανω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Driver για την nvidia σου εβαλες? Αν οχι, βαλε επειγοντως για να μην εισαι με τον opensource.

sudo apt-get install nvidia-current

 

Αυτή είναι η πρώτη συμβουλή; γιατί τι έχει ο opensource, χολέρα;

Μια χαρά λειτουργεί σε μένα, σε όλες τις διανομές που έχω, άσχετα αν κάνω εγκατάσταση τον nvidia κάποιες φορές για άλλους, διάφορους, λόγους.

 

Έτσι όπως τα περιγράφει η πρώτη μου σκέψη είναι ότι τα "κακάρισε" ο σκληρός και η πρώτη συμβουλή θα ήταν:

sudo apt-get install -y smartmontools --no-install-recommends
sudo smartctl -a /dev/sd?
αντικατάσταση του ? με το γράμμα του δίσκου που μας ενδιαφέρει, επικόλληση τα αποτελέσματα εδώ και αφού δούμε ότι δεν είναι έτοιμος να ψοφήσει, εξετάζουμε άλλα σενάρια.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η πρώτη συμβουλή; γιατί τι έχει ο opensource, χολέρα;

Τα χαλια του εχει ο opensource. Αναμεσα στα οσα πραγματα ΔΕΝ κανει ειναι και το powersaving. Και οταν μιλαμε για μια καρτα με tdp 200+W (230W εχει η gtx 770 συμφωνα με την nvidia*), το powersaving δεν ειναι επιθημητο feature, ειναι απαραιτητο. Γιαυτο βαζεις τον driver nvidia απο το 1ο λεπτο.

 

Καπως ετσι, οταν ουτε ο radeon εκανε powersaving, εχασα την 3850 μου.

 

* http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-770/specifications

 

@thiva7

Αυτο με το read only στο κανει και στο κανονικο? Τοτε καλυτερα να κανεις μια εγκατασταση απο την αρχη να τελειωνεις.

Και ναι, δεν νομιζω να ειναι θεμα με το σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι

 

Έκανα εγκατάσταση από την αρχή και αυτη την φορά άφησα όλους τους σκληρούς πανω στο πσ στην εγκατάσταση δεν ξερω τι εκανα ( εαν και μου ελεγε να διαγραψει τα παντα στο σκληρο ) μολις ολοκληρωθηκε φενονται τα πραγματα λιγο πιο σωστα. δινχει στο μπουτ και τα λινουξ ( πριν δεν τα εδειχνε ) μα το περιεργο ειναι οτι εχω σχεδον οτι ειχα πριν στο λειτουργικο..δεν εσβεισε σχεδον τιποτα...πχ playlinux ειναι εγκατεστημενο οπως πριν αλλα δεν εχει το chrome ...και διχνει οτι δεν εχω κανει update ( ενω ειχα κάνει ).

 

αλλα ακομα εχω το θεμα με τα βιντεο στο youtube.....οταν βλεπω ενα βιντεο που εχει αποτομες κινησεις η καμερα κανει κατι γραμμες πανω στη εικονα.

 

τωρα που εχω πληρη προσβαση πως μπορω να κανω ελεγχο για το τι χρειαζεται το συστημα και οτι δεν δουλευει σωστα>?

 

 

Ευχαριστω

 

Edit

paris ~ # sudo smartctl -a /dev/sdc
smartctl 6.2 2013-07-26 r3841 [x86_64-linux-3.13.0-37-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-13, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Western Digital Caviar Blue Serial ATA
Device Model:     WDC WD1600AAJS-00L7A0
Serial Number:    WD-WCAV33719949
LU WWN Device Id: 5 0014ee 1574b39bd
Firmware Version: 01.03E01
User Capacity:    160.040.803.840 bytes [160 GB]
Sector Size:      512 bytes logical/physical
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ATA8-ACS (minor revision not indicated)
SATA Version is:  SATA 2.5, 3.0 Gb/s
Local Time is:    Fri Jul 10 15:15:02 2015 EEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Disabled

SMART Disabled. Use option -s with argument 'on' to enable it.
(override with '-T permissive' option)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βλεπω ενα βιντεο που εχει αποτομες κινησεις η καμερα κανει κατι γραμμες πανω στη εικονα.

tearing λεγεται

 

Στο παρακατω η γραμμη δεν πρεπει να κοβεται:

 

 

H μπορεις να το δεις κουνωντας ενα παραθυρο γρηγορα δεξια-αριστερα.

 

Δες αν ο compositor σου υποστηριζει vsync και ανοιξε το.

 

Δεν ξερω αν ο nvidia εχει καποια επιλογη στο nvidia-settings, δεν θυμαμαι κι'ολας μιας και πανε χρονια που ειχα nvidia.

 

Η intel εχει tearfree option με sna: ζωαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ανέφερε ο Μπάμπης σε AMD με open source drivers πώς διορθώνω το tearing ρε παιδιά; Ο vlc παίζει μια χαρά βίντεο ΧΩΡΙΣ tearing, όταν όμως συνδέω το laptop με την HDMI της τηλεόρασης εκεί γίνεται της εκδιδωμένης γυναικός το tearing ενώ ταυτόχρονα στο laptop δείχνει εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...