Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi: Γνώμες, προτάσεις, λύσεις, mods κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την καμερούλα περίπου 20 μέρες και έχω πάθει την πλάκα μου!

Η ποιότητα είναι απίστευτη για τα λεφτά της.

Πριν λίγο ανέβασα ένα βιντεάκι που μόνταρα στο premier.

Δεν έχω πειράξει καθόλου χρώματα-saturation-contrast κλπ.

Το βιντεάκι λόγω youtube έχει χάσει λίγο οξύτητα, αλλά όχι πολύ.

http://www.youtube.com/watch?v=S4XvM5rrL38&feature=youtu.be

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ: Έχω πάρει την 40M Water Proof Cover Case for Xiaomi Yi Action Sports Camera with High Transmittance από Gearbest και μπάζει νερά από μπροστά (εκεί που βρίσκεται ο φακός). Πριν βάλετε την μηχανή σας μέσα λοιπόν τσεκάρετε τις κινέζικες αυτές θήκες. Ευτυχώς είχα βάλει χαρτοπετσέτες και την τσέκαρα γιατί ήθελα να την χρησιμοποιήσω το ΣΚ.

 

ΑΝ κάποιος έχει spare αδιάβροχη ή δεν την χρειάζεται ας μου στείλει pm να την αγοράσω γιατί δεν βλέπω να βγάζω γρήγορα άκρη με τους κινέζους.

Έχω την ίδια ακριβώς αλλά ευτυχώς δεν έχω κανένα θέμα. Τις επόμενες ημέρες αναμένεται δυνατό crash test στις παραλίες της Χαλκιδικής.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια ακριβώς αλλά ευτυχώς δεν έχω κανένα θέμα. Τις επόμενες ημέρες αναμένεται δυνατό crash test στις παραλίες της Χαλκιδικής.  :-D

 

Φιλική συμβουλή: πριν την βουτήξεις σε μεγαλύτερη πίεση να μην έχεις την κάμερα μέσα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε νέο FW με αριθμό 1.2.6. Οι αλλαγές σε σχέση με το 1.2.0 είναι:

 

  • Fix freezing issue when booting camera
  • Fix firmware upgrade problem when terminating app while uploading
  • Fix ratio problem (4:3 instead of 16:9) of burst shot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xiaomi

 

Έχω την ίδια ακριβώς αλλά ευτυχώς δεν έχω κανένα θέμα. Τις επόμενες ημέρες αναμένεται δυνατό crash test στις παραλίες της Χαλκιδικής.  :-D

και γω αυτην περιμενω..ξερει καποιος αν υπαρχει καπου η εφαρμογη της καμερας για κινητα με πιο παλιο android εχω ενα κινητο με 4.0.4 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις την θηκη "60m" ? Και εγω εχω την pre-order θηκη και αυτη βαζει νερα!Επεισης αν υπαρχει καποιος που να πουλαει την 60m Θηκη ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις αν δουλεύει το yi max με την 1.2.6 ? γιατί θέλω να τα δοκιμάσω πρώτα, αν είναι να μην αναβαθμίσω.

 

Η 2K ανάλυση δεν ξέρω αν θα δουλεύει. Τα υπόλοιπα δεν βρίσκω λόγο να μην δουλεύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα 

 

καποιες φορες οταν ανοιγω την καμερα δεν μπορω να κανω καμια λειτουργια ουτε να βγαλω φωτογραφια ουτε να ανοιξω το wifi ουτε και να την κλεισω οποτε αναγκαζομαι να βγαλω την μπαταρια για να κλεισει

 

απο τι ειδα το πρβλημα φτιαχνεται προσωρινα αν βγαλω και ξανα βαλω την καρτα μηνμης

 

να κανω format την καρτα;;υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλου το προβλημα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς για να αγοράσει κανείς αδιάβροχη θήκη από Ελλάδα πρέπει να δώσει ~25 ευρώ...

 

Έχει καταφέρει κανείς να βγάλει φωτογραφία σε .raw file με κάποιο scriptακι; To Yimax Μου εμφανίζει .raw αρχεία τα οποία όμως το Lightroom δε μου τα αναγνωρίζει (λέει πως είναι unsupported or damaged). Τι φταίει;

Επεξ/σία από liakos18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημερινό βίντεο με την yi στο ποδήλατο

 

 

Δυστυχώς το sharpness χάνει πολύ στο youtube, παρ' όλα αυτά μπορείτε να δείτε πόσο ωραία γράφει.

 

FW: 1.2.0

Mod: 2K@30fps

ωραίο βιντεάκι. ήθελα να σε ρωτήσω, ανάρτηση έχεις μπροστά; Η στήριξη της κάμερας απορροφά καθόλου τους κραδασμούς ή όχι (είναι πχ στηριγμένη στον κατακόρυφο αξονα χωρίς κανένα περιθώριο απόσβεσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο βιντεάκι. ήθελα να σε ρωτήσω, ανάρτηση έχεις μπροστά; Η στήριξη της κάμερας απορροφά καθόλου τους κραδασμούς ή όχι (είναι πχ στηριγμένη στον κατακόρυφο αξονα χωρίς κανένα περιθώριο απόσβεσης)

 

Το ποδήλατο έχει ανάρτηση και η βάση βρίσκεται επάνω στον λαιμό του τιμονιού (ακριβώς στο κέντρο). Μάλιστα η βάση έχει αρκετά μεγάλο "μπράτσο" στον κατακόρυφο άξονα κάτι που ίσως να βοηθάει ελάχιστα στην απορρόφηση κραδασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπράτσο στον κατακόρυφο άξονα (παράλληλα με την ανάρτηση) σίγουρα δε βοηθάει στην απόσβεση, αφού δε μετακινείται ή συμπιέζεται. Αν σε ενδιαφέρει λίγη απόσβεση, ίσως το πετύχεις βάζοντας λίγο μπράτσο στον οριζόντιο διαμήκη άξονα. Βέβαια εκεί μπορεί να έχεις κάποιο συντονισμό αν είσαι άτυχος, με αυξημένη ταλάντωση. Θα επανέλθω με την εμπειρία μου μετά από τεστ στη μηχανή, όπου έχει και πολύ περισσότερους κραδασμούς. Ενηγουεη, keep riding ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια αδιάβροχη θήκη έχεις φίλε μου?

 

Εχω την καμερούλα περίπου 20 μέρες και έχω πάθει την πλάκα μου!

Η ποιότητα είναι απίστευτη για τα λεφτά της.

Πριν λίγο ανέβασα ένα βιντεάκι που μόνταρα στο premier.

Δεν έχω πειράξει καθόλου χρώματα-saturation-contrast κλπ.

Το βιντεάκι λόγω youtube έχει χάσει λίγο οξύτητα, αλλά όχι πολύ.

http://www.youtube.com/watch?v=S4XvM5rrL38&feature=youtu.be

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...