Προς το περιεχόμενο

Αγορα mirrorless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ένα βίντεο για το που έχουν πάει τα πράγματα σήμερα με την εμφάνιση των mirrorless και όπως αναφέρει και στο video οι κάμερες έχουν τον ίδιο αισθητήρα. Αν και το είχα αναρτήσει παλαιότερα σε άλλο θέμα.

https://www.youtube.com/watch?v=T1EV-j3ubdw

 

Τεράστια διαφορά σε όγκο και ... πρακτικότητα, για ... ισάξιο αποτέλεσμα στις περισσότερες περιπτώσεις.


a5100 = 442 euro

a6000 = 498 euro

 

Παντα τιμες skroutz..

Αρα συμφωνα με αυτη τη κατηγορια τιμης ερχονται οι δυο sony σε μετωπικη συγκρουση με τις dslr nikon D3300 και D5200....

 

Θα παραθεσω link απο dxomark..

 

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A6000-versus-Sony-A5100-versus-Nikon-D3300___942_967_928

 

Απ οτι φαινεται εδω η d3300 φαινεται ιδιου επιπεδου με τις 2 sony. Η 5200 ειναι ελαχιστα καλυτερη σε overall score.

Δεν το εμπιστευομαι 100% αλλα απ το να μπω σε αντιπαραθεση για το τι γουσταρει ο καθενας εβαλα link ενος κατα τα αλλα εγκυρου site.

 

Τα πλεονεκτηματα των dslr ξεφευγουν δε οταν αρχισουμε να μιλαμε για περιφερειακα αλλα και φακους... Ακομα και μεταχειρισμενα στο φουλ..

Επισης ισως σε ενδιαφερει και η μεταπωλητικη αξια αυτου που παιρνεις.. Παλι η dslr δηλαδη υπερεχει..

 

Να μη πω πως βρισκεις d7000 με 400 ευρω μεταχειρισμενη... Αστο γτ μετα ξεφευγουμε επικινδυνα...

 

Τα πολλα μπιμπλικια (ετσι τα λεω εγω) οπως wifi, gps και δε συμαζευεται καλα ειναι αλλα αν ειναι να στα βαζουν και να σου κοβουν απο ποιοτητα και στιβαροτητα αστο καλυτερα...

 

Μόνο το raw αρχείο παίζει στα αποτελέσματα του dxomark, τίποτα άλλο δεν μετράει στη κατάταξή του.

Πρώτα βλέπω το sports (low-light iso) εκεί βγάζεις το πρώτο συμπέρασμα για τη κάμερα.

Η γενική επίδοση είναι μάλλον αδιάφορη. Είχα αναρτήσει παλιότερα και ένα επεξηγηματικό βίντεο αλλά δυστυχώς δεν το έχω πρόχειρο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη κάμερα είναι αυτή που έχεις μαζί σου..

Οι DSLR αν και απειρώς ταχύτερες στην εστίαση (κάτι που πονάει πολύ εμένα) ειδικά και στο σκοτάδι που oi mirrorless ολο το ψάχνουν και τσούπ το έχασες το στιγμιότυπο, το ΜΕΓΕΘΟΣ τους τις σκοτώνει.

Είχα DSLR και την εχω καταβρεί με μια μικρούλα Samsung NX1000 με ένα prime φακό πάνω.

Την έχω πάντα μαζί μου, μπαίνει σε τσέπη μπουφάν άνετα και έχω βγάλει φώτογραφίες που ποτέ δεν θα έβγαζα γιατί πολύ απλά βαριόμουν να κουβαλάω την γκουμούτσα την Nikon.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ένα βίντεο για το που έχουν πάει τα πράγματα σήμερα με την εμφάνιση των mirrorless και όπως αναφέρει και στο video οι κάμερες έχουν τον ίδιο αισθητήρα. Αν και το είχα αναρτήσει παλαιότερα σε άλλο θέμα.

https://www.youtube.com/watch?v=T1EV-j3ubdw

 

Τεράστια διαφορά σε όγκο και ... πρακτικότητα, για ... ισάξιο αποτέλεσμα στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Μόνο το raw αρχείο παίζει στα αποτελέσματα του dxomark, τίποτα άλλο δεν μετράει στη κατάταξή του.

Πρώτα βλέπω το sports (low-light iso) εκεί βγάζεις το πρώτο συμπέρασμα για τη κάμερα.

Η γενική επίδοση είναι μάλλον αδιάφορη. Είχα αναρτήσει παλιότερα και ένα επεξηγηματικό βίντεο αλλά δυστυχώς δεν το έχω πρόχειρο τώρα.

 

Δεν πρεπει να ειμαστε μηδενιστες και να βλεπουμε οτι μας συμφερει. Αυτο το point ειχε το post μου..

 

Kαι γω μπορω να σου πω για τα απειρα περιφερειακα και τη μεταπωλητικη αξια.. Δε θα βγαλουμε ακρη. 

Μη παρουσιαζετε τις mirrorless σαν πανακεια γτ απεχουν πολυ ακομα... Το μονο πραγματικο ατου τους ειναι το μεγεθος και το βαρος.. Ισως και το ψηφιακο σκοπευτρο σε μερικες.

 

Ισα ισα υστερουν σε grip, μηχανισμους εστιασης, μπαταρια, ενισχυμενα σωματα, πληθωρα αξεσουαρ κλπ κλπ..

 

Εξαρταται το ατομο και τι τραβαει..

 

Απλα δε μου αρεσου μηδενιστικες αποψεις που ουδεμια σχεση εχουν με τη πραγματικοτητα. Και γι αυτο αλλωστε εγγραψα εξ αρχης..

Η καλύτερη κάμερα είναι αυτή που έχεις μαζί σου..

Οι DSLR αν και απειρώς ταχύτερες στην εστίαση (κάτι που πονάει πολύ εμένα) ειδικά και στο σκοτάδι που oi mirrorless ολο το ψάχνουν και τσούπ το έχασες το στιγμιότυπο, το ΜΕΓΕΘΟΣ τους τις σκοτώνει.

Είχα DSLR και την εχω καταβρεί με μια μικρούλα Samsung NX1000 με ένα prime φακό πάνω.

Την έχω πάντα μαζί μου, μπαίνει σε τσέπη μπουφάν άνετα και έχω βγάλει φώτογραφίες που ποτέ δεν θα έβγαζα γιατί πολύ απλά βαριόμουν να κουβαλάω την γκουμούτσα την Nikon.

 

Μαζι σου φιλε.. 

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα ξανα  και απο  μετα απο το κολπακι που βρηκαν τα παιδια με to paypal λεω να αγορασω μια mirrorless απο εξω και ειμαι αναμεσα σε samsung nx300 me samung nx300m


δεν επιλεγω την a5000 γιατι δεν εχει καλη οθονη και την nx3000 για το ιδιο λογο.


πιστευετε οτι στα 340-350 ευρω ειναι καλη επιλογη η nx300 κιτ με 18-55μμ ? 


η να δωσω 400 για να παω σε nx300m (αν παρω την 300m παιζει πολυ να φαω τελωνειο βεβαια γιατι ειναι απο κορεα)


ενω στην nx300 με 350 την εχω σε μια εβδομαδα και ολα οκ


ευχαριστω  !!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια πολυ ωραιες ολες οι μηχανες, αλλα ενας ασχετος σαν εμενα απο φωτογραφια θα μπορεσει να χειριστει μια τετοια φωτογραφικη μηχανη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...