Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές ερωτήσεις:

 

1. Είδα κάποιους να λένε πως το Kraken εχει προμήθεια 5 ευρώ στα εμβάσματα. Δοκίμασα μέσω winbank της Πειραιώς να στείλω έμβασμα για να δω τις χρεώσεις και στο "Ποσό Χρέωσης Προμηθειών & Εξόδων" μου βγάζει 1ευρώ. Θα μου αφαιρέσει επιπλέον 5 το Kraken;

 

2. Από που συμφέρει περισσότερο η αγορά bitcoin, Btcgreece ή Kraken; Ας εξαιρέσουμε το limit των 50ευρώ του btcgreece, πoιες είναι οι υπόλοιπες διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ευρώ τρώει η δική σου τράπεζα και 5 ευρώ η ξένη τράπεζα. Εγώ έβαλα 201 ευρώ και στο Kraken μπήκαν 195 ευρώ. Επί πλέον άμα αγοράσεις bitcoins το Kraken παίρνει fee 0,26% (αυτό είναι μικρό σχετικά).

Μερικές ερωτήσεις:

 

1. Είδα κάποιους να λένε για το Kraken πως εχει προμήθεια 5 ευρώ στα εμβάσματα. Δοκίμασα μέσω winbank της Πειραιώς να πάω στείλω έμβασμα ώστε να δω τις χρεώσεις και μου βγάζει 1ευρώ. Θα μου αφαιρέσει επιπλέον 5 το Kraken;

 

2. Γενικά περισσότερο από που συμφέρει περισσότερο η αγορά bitcoin, από Btcgreece ή Kraken; Ας εξαιρέσουμε το limit των 50ευρώ του btcgreece, πoιες είναι οι υπόλοιπες διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως από για την δεύτερη ερώτηση το kraken συμφέρει περισσότερο. Είναι και η τράπεζα που κάνεις το έμβασμα. Κανονικά στις sepa μεταφορές δεν πρέπει να υπάρχει καμία χρεώση αλλά οι Ελληνικές τράπεζες χρεωνουν ότι θέλουν η καθεμία. Η eurobank χρεώνει 3 ευρώ και νομίζω 1 ευρώ η alpha bank αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως από για την δεύτερη ερώτηση το kraken συμφέρει περισσότερο. Είναι και η τράπεζα που κάνεις το έμβασμα. Κανονικά στις sepa μεταφορές δεν πρέπει να υπάρχει καμία χρεώση αλλά οι Ελληνικές τράπεζες χρεωνουν ότι θέλουν η καθεμία. Η eurobank χρεώνει 3 ευρώ και νομίζω 1 ευρώ η alpha bank αν θυμάμαι καλά.

Μα ναι, από Alpha Bank web banking έκανα και εγώ την μεταφορά. Ήθελα να βάλω 200, μού έβγαλε χρέωση 1 ευρώ, χρεώθηκα 201 δηλαδή, και μετά από δυο-τρεις μέρες το Kraken μού έστειλε μήνυμα ότι μπήκαν 195 στο πορτοφόλι μου. (Επομένως τα 5 ευρώ τά έφαγε η γερμανική τράπεζα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Είδα κάποιους να λένε πως το Kraken εχει προμήθεια 5 ευρώ στα εμβάσματα. Δοκίμασα μέσω winbank της Πειραιώς να στείλω έμβασμα για να δω τις χρεώσεις και στο "Ποσό Χρέωσης Προμηθειών & Εξόδων" μου βγάζει 1ευρώ. Θα μου αφαιρέσει επιπλέον 5 το Kraken;

 

1 ευρώ τρώει η δική σου τράπεζα και 5 ευρώ η ξένη τράπεζα. Εγώ έβαλα 201 ευρώ και στο Kraken μπήκαν 195 ευρώ. Επί πλέον άμα αγοράσεις bitcoins το Kraken παίρνει fee 0,26% (αυτό είναι μικρό σχετικά).

 

Μετα απο ψαξιμο και 20 ευρώ χαμενος μπορω να σας πω οτι το Web Bank της Πειραιώς εχει SEPA transfer , ETE,ALFA ktl kanoun apla wire transfer. Πως Θα καταλαβετε αν ειναι sepa? Βαλτε την χρεωση σε 'OUR' και θα δειτε ποσο θα κοστίσει η μεταφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά όπως είπα οι sepa δεν πρέπει να κοστίζουν τίποτα γιατί ουσιαστικά δεν κάνουν και καμία μεταφορά εδώ που τα λεμέ απλά αλλάζουν οι καταχορύσεις στα λογιστικά τους νούμερα μέσω της Κεντρικής Ευρωπαικής τράπεζας. Τώρα γιατί θέλει αυτή αλλαγή 6 ευρώ ούτε που γνωρίζω λες και έχουν βάλει άνθρωπο και την γράφει χρεώνουν :P

Για την ιστορία σε μένα το coinbase με αγορά που έκανα με την κάρτα με χρέωσε κανονικά το 1% της προσφοράς. Πήρα 200 ευρώ σε bitcoin και με χρέωσε 1,98 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες έστειλα 200€ στο kraken με SEPA από τη eurobank.

Η eurobank με χρέωσε 1€ και στο λογαριασμό μου στο kraken μπήκαν 200€.

 

Δεν είδα άλλες χρεώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ψαξιμο και 20 ευρώ χαμενος μπορω να σας πω οτι το Web Bank της Πειραιώς εχει SEPA transfer , ETE,ALFA ktl kanoun apla wire transfer. Πως Θα καταλαβετε αν ειναι sepa? Βαλτε την χρεωση σε 'OUR' και θα δειτε ποσο θα κοστίσει η μεταφορά. 

Δεν έχει καν τέτοια επιλογή η Alpha Bank για τις μεταφορές σε τράπεζα εξωτερικού. Υποχρεωτικά μπαίνει «Έξοδα: Επιμερίζονται (SHA)», σού γράφει το 1 ευρώ και δεν ξέρεις καν πόσα επί πλέον θα κόψουν έξω...

Έξοδα: Επιμερίζονται (SHA)

Έξοδα Alpha Bank: EUR 1,00

Έξοδα παραλήπτριας τραπέζης: Βάσει του εκάστοτε τιμολογίου της (βαρύνουν τον δικαιούχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο. Βρε παιδιά, βλέπω ότι έπεσε το όριο στην Coinbase για αγορά με κάρτα στα 40 ευρώ!

Πώς έγινε αυτό; Έχω κάνει αγορά με την ίδια κάρτα πριν κανά μήνα 200+ ευρώ!

 

Buy limits
    
Your buy limit is the amount you can buy across all enabled payment methods.     
€3,000 daily limit

When using a credit or debit card, there are additional limits on how much you can buy.     
€40 daily limit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγο έκανα αγορά 200 ευρώ. Τι άλλαξε? χμμ εμένα τώρα μου γράφει ημερήσιο όριο 9 ευρώ. Το άλλαξαν μάλλον δεν ξέρω τι γίνετε και πως αφού αγόρασα 200 ευρώ με την κάρτα μου γράφει για 9 ευρώ υπόλοιπο από τα 40. Παράξενο.

Μάλλον πάει και το coinbase για αγορές; με κάρτα... :P

Κάτι που δεν έχω αναφέρει καθόλου και θέλει προσοχή είναι ότι πάντα όταν στέλνουμε σε μια διεύθυνση τα Bitcoin μας θα πρέπει να περιμένουμε να γίνουν κανονικά τουλάχιστον 6 confirmation η 4 για να στείλουμε τα ίδια bitcoin σε άλλη διεύθυνση γιατί αν δεν το κάνουμε η δεύτερη διεύθυνση θα περιμένει για ώρα να λάβει τα bitcoin συν ότι σε αρκετούς explorer όπως το blockchain.info μπορεί να δει κάποιος ότι η συναλλαγή είναι ύποπτη για double spend γιατί απλά δεν έχει εκκαθαριστεί η πρώτη συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καν τέτοια επιλογή η Alpha Bank για τις μεταφορές σε τράπεζα εξωτερικού. Υποχρεωτικά μπαίνει «Έξοδα: Επιμερίζονται (SHA)», σού γράφει το 1 ευρώ και δεν ξέρεις καν πόσα επί πλέον θα κόψουν έξω...

Έξοδα: Επιμερίζονται (SHA)

Έξοδα Alpha Bank: EUR 1,00

Έξοδα παραλήπτριας τραπέζης: Βάσει του εκάστοτε τιμολογίου της (βαρύνουν τον δικαιούχο)

Είναι Wire Transfer το web bank της Αλφα και το γεγονός που δεν εχει επιλογή ειναι τραγικό, προσπαθουν οι τραπεζες να φανε λεφτα απο οπου μπορούν, σε λιγο θα βαλουν και αρνητικά επιτόκια στις καταθέσεις μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι λένε άνοιξε νέο ATM στα εξάρχεια αυτή την φορά. 

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1222489.new;topicseen#new

 

δεν έχει πάει μέχρι στιγμής κανείς για να μας το επιβεβαιώσει. 


έσπασε ήδη το φράγμα των 300 ευρώ και είχε να σπάσει από την κορύφωση της κρίσης στην Ελλάδα τότε που ήμασταν με το ένα πόδι έξω για να μας πετάξουν από την Ευρώπη. Μένει να δουμε αν συνεχιστεί αυτή η άνοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...