Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά περνάει η Ελληνική ταυτότητα στο coinbase. Προφανώς και χρειάζεται να έχεις καινούργια που έχει και λατινικούς χαρακτήρες για να μπορέσει να τους αναγνωρίσει το OCR τους. Προσωπικά αν και έχω account 2 χρόνια και είχα κάνει κάποιες συναλλαγές στο παρελθόν, δεν είχα κάνει verify μέχρι χθες το βράδυ. Τ

 

ο κακό είναι πως ακόμη και μετά το verify με κάρτα αφήνει μόνο 40€ / 24hours και με SEPA δεν μπορείς να στείλεις με τα CC. Περιμένω να ρωτήσω στο chat εάν με διαβατήριο ανεβαίνει το ημερίσιο όριο (Για αγορές με κάρτα πάντα, γιατί με όλους τους τρόπους πληρωμής είναι στα 3.000).

ουτε η καινουργια περναει και το coinbase app στο κινητο μου δε δουλευει εχει bug...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ουτε η καινουργια περναει και το coinbase app στο κινητο μου δε δουλευει εχει bug...

 

Εγώ από το App το έκανα, δοκίμασε στο Pc με webcam!

 

Πάντως μίλησα με chat και ρώτησα συγκεκριμενα, εάν δέχονται μόνο IDs τύπου credit card (σαν τα νέα διπλώματα) αλλά μου είπανε πως δέχονται οτιδήποτε ταυτότητα έχει εκδοθεί από το επίσημο κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό το ATM το καινούργιο από τι λέει ένα παιδί στο Bitcointalk απλά όχι μόνο δεν λειτουργεί αλλά οι υπεύθυνοι του χώρου ακόμα δεν έχουν αποφασίσει ότι θα το βάλουν. :P

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1122139.msg12645792#msg12645792

 

Τώρα αν όντος επιτρέψουν τα εμβάσματα που για μένα χλωμό το βλέπω να το κάνουν έτσι χύμα τότε μπορείτε να στέλνετε σε όποιο ανταλλακτήριο θέλετε τα 500 ευρώ μέσω sepa από ebanking. Εγώ πριν τα capital control έστελνα έτσι στο kraken που έχει στην fidor bank λογαριασμό. To spectrocoin βλέπω έχει λογαριασμούς σε τράπεζες της Λιθουανίας άρα το sepa δουλεύει λόγο Ευρωπαικής ένωσης καθώς και η Λιθουανία είναι μέλος άρα μιλάμε για 2 ευρώ χρέωση στην μεταφορά ανάλογα με την Ελληνική τράπεζα και δύο μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί.

Προσωπικά αν ήταν να κάνω transfer θα το έκανα στο kraken. Τους εμπιστεύομαι περισσότερο θα αγόραζα από εκεί τα bitcoin και μετά θα τα μετέφερα όπου ήθελα.

 

 

Σε σχέση με τα εμβάσματα να ενημέρωσω ότι προφανως και δε θα είναι για όσο θέλουμε αλλά υπάρχει όριο για κάθε τραπεζα. Οταν το όριο πιαστεί τότε σταματάνε τα εμβάσματα απο την τράπεζα μέχρι τον άλλο μήνα! Οπότε όποιος προλάβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία, κατάφερα να επιβεβαιώσω την ταυτότητά μου στο coinbase. Παραθέτω λίγο τι έκανα μήπως και βοηθήσει.

 

Χρησιμοποίησα αστυνομική ταυτότητα, με διαβατήριο ήταν τραγική αποτυχία.

Φωτογραφική μηχανή κινητού (οχι flash), χρησιμοποιώντας το android app.

Στερεωμένη η ταυτότητα, από δίπλα πορτατίφ για καλό φωτισμό.

Σταθερό χέρι.

Όταν γύρισα την πίσω πλευρά που είναι τα στοιχεία ονοματεπώνυμο κλπ, το πάνω μέρος της ταυτότητας ήταν στα αριστερά.

 

Ελπίζω να βοηθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το help του coinbase δε λέει σχεδόν τίποτα, θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις από όσους το έχουν χρησιμοποιήσει.

 

Καταρχήν, πως γίνεται το verification; Είδα ότι προσπαθεί να ανοίξει παράθυρο flash με πρόσβαση σε μικρόφωνο και webcam. Είδα στο help και στο reddit ότι σε ρωτάνε παράλογα πράγματα (πχ financial/credit history για τους αμερικανούς κτλ)

Ισχύουν αυτά για εμάς; Ούτε να τα πω με κάποιον δεν έχω όρεξη. Δεν μπορώ απλά να ανεβάσω τα έγγραφα;

 

Ποια είναι τα όρια; Ισχύει ότι είναι διαφορετικά με ταυτότητα και διαβατήριο; Έχω διαβατήριο σε ισχύ, να το προτιμήσω;

 

Πόση είναι η προμήθεια συνολικά, για χρήση με ελληνική κάρτα;

 

Οι κάρτες περνάνε εύκολα όπως θα περνούσαν σε εταιρείες hosting πχ ή θέλει πολλές προσπάθειες και μια στις 5 θα περάσει όπως με το amazon πχ; Με ποιες ελληνικές κάρτες συγκεκριμένα το έχετε χρησιμοποιήσει επιτυχώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις κάρτες θα σου απαντήσω μόνο που το γνωρίζω είναι 2% η προμήθεια τους σε αγορά όμως με παγκόσμια τιμή του Bitcoin την δεδομένη στιγμή και με ότι κάρτα έχω δοκιμάσει την έχει δεχθεί χωρίς πρόβλημα. Κάποιοι λένε ότι έχει πρόβλημα με τις κάρτες Πειραιώς.

Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω γιατί έχει περάσει κάνα χρόνος από τότε που έχω κάνει verify τον λογαριασμό και έχουν αλλάξει τελείως η διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έρευνα του coindesk γράφει ότι η ισοτιμία του Bitcoin είναι αρκετά αυξημένη σε χώρες με περιορισμούς στις οικονομικές δραστηριότητες. Το ξέρουμε κάλα εδώ στην Ελλάδα ιδίως στην κορύφωση των capital control και πόσο πούλαγαν τα Bitcoin οι εδώ μαυραγορήτες. Φαντάζομαι και στις άλλες χώρες με παρόμοια προβλήματα θα γίνετε το ίδιο όπως η Αργεντινή που γράφει και το coindesk

 

http://www.coindesk.com/research-bitcoin-price-higher-repressed-countries/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το coinbase κανένα μήνα τώρα και ο μέσος όρος είναι ο εξής:

 

Η τιμή που έχει είναι 0,65% πάνω από αυτή του bitpay και επιπλέον 1% αν η αγορά γίνει με έμβασμα ή 3% αν γίνει με κάρτα.

 

 

Προσωπικά πηγαίνω στο bitpay και προσθέτω στην τιμή ένα 3,65%. Έτσι έχω την τιμή που θα αγοράσω από coinbase (με μεγάλη ακρίβια) χωρίς να χρειάζεται να κάνω log in και διάφορους άλλους υπολογισμούς.

 

 

Αυτή τη στιγμή

τιμή από bitpay 224.60€

τιμή coinbase 226,06 και με κάρτα αγοράζεις στα 232.73€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο. Από το Coinbase έχω κάνει κανονικά αγορές με κάρτα, από το PC μου. Εγκατέστησα τώρα και το Coinbase Wallet στο κινητό μου, μπήκα στον λογαριασμό μου, αλλά από εδώ δεν μού δίνει την δυνατότητα να κάνω αγορά με κάρτα (παρ' όλο που στα settings υπάρχει η κάρτα στα Payment Methods κανονικά, και στο ιστορικό οι προηγούμενες αγορές που είχα κάνει από το PC, κανονικά). Πατάω Buy και μού βγάζει: "To buy bitcoin, please complete the following account verification steps: Deposit funds". (Μόνο με τραπεζική κατάθεση δηλαδή.)

 

Όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία, τό κάνω και από το PC, αλλά λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να το έχουν απενεργοποιήσει για λόγους ασφαλείας εδώ που τα λέμε δεν είναι και ότι ποιο ασφαλές τα κινητά android αλλά και πάλι υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις 2step authy σε κάθε συναλλαγή μέσω τις ρυθμίσεις.

Το έχω γράψει και στο forum του bitcointalk χθές βρήκα αυτό εδώ

https://www.coinimal.com/trades/sell/paypal

μέχρι στιγμής φαίνεται legit αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα. Δλδ στέλνεις bitcoin και φορτώνεις έναν από τους λογαριασμούς σου όπως το paypal, neteller κτλ. To neteller έτσι και αλλιώς εδώ που τα λέμε γίνετε να το κάνεις από μόνο του.
Υπάρχει και νήμα στο bitcointalk forum

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1209239.0

αν βρω χρόνο θα το δοκιμάσω αν όντος είναι legit και δεν είναι κανα scam αν και αυτοί που το έχουν είναι πολύ ξεκάθαροι με την νομιμότητα τους.

Προσοχή μέχρι να επιβεβαιώσουμε ότι όντος κάνει δουλειά μην αρχίσετε δλδ και στέλνετε τίποτα τρελά ποσά και απλά τα χάσετε :P Η καλύτερη λύση είναι να περιμένουμε και να διαβάσουμε στο bitcoitalk στο αγγλικό κομμάτι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.


Ξέχασα να αναφέρω ότι παιδί στο Bitcoitalk μπόρεσε και έστειλε έμβασμα στο kraken μέσω πειραιώς

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1209869.0

 

το kraken είναι η καλύτερη πηγή αγοράς bitcoin και με τα χαμηλότερα fee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...