Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι κανατε verify στο coinbase εχετε καινουργιες ταυτοτητες και διπλωματα? Γιατι με τα παλια δε δουλευει σε μενα.

 

Εγώ με διαβατήριο δοκίμασα αλλά στην αρχή είχα πρόβλημα γιατί πρέπει το όνομα στο διαβατήριο να είναι ίδιο με το Legal Name στις ρυθμίσεις του προφίλ της coinbase για να μπορεί να γίνει η αυτόματη επαλήθευση στοιχείων. Μετά που το άλλαξα το πήρε κανονικά. Με ταυτότητα δεν δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και εγώ με διαβατήριο που είναι και ποιο σίγουρο λόγο των αγγλικών χαρακτήρων. Τις ταυτότητες δεν τις δέχονται αν και έχουν αγγλικά πάνω τους.


Το bitcoin atm είναι κλειστό στη δροσοπούλου (αθήνα) εδώ και κάποιες ημέρες. Το chip chap δεν λειτουργεί. Καμία άλλη επιλογή για φόρτωμα bitcoιn στη spectrocard?

 

(YΓ: έχω κάρτα πειραιώς και η coinbase δεν τη δέχεται.)

 

από τι είπαν στο bitcointalk άνοιξαν και άλλο BTM αν και δεν γνωρίζω αν λειτουργεί δεν έχουν δώσει και περισσότερες πληροφορίες 

 

Monastiriou 140&Tilefanous, Akadimia Platonos

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1122139.60

 

δες και στο bitcointalk μήπως πουλάει κάποιο παιδί χέρι με χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κάποιος σε coinbase με κάρτα τράπεζας πειραιώς?

Προσθάθω και μου βγάζει error.

<<Error: Card verification failed - CVN>>


Τελικά τα κατάφερα για αγορά σε coinbase με Alpha bank χρεωστική.

 

Τώρα η επόμενη κίνηση είναι μεταφορά σε spectrocoin? ή υπάρχει και πιο οικονομική λύση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και εγώ με διαβατήριο που είναι και ποιο σίγουρο λόγο των αγγλικών χαρακτήρων. Τις ταυτότητες δεν τις δέχονται αν και έχουν αγγλικά πάνω τους.

 

από τι είπαν στο bitcointalk άνοιξαν και άλλο BTM αν και δεν γνωρίζω αν λειτουργεί δεν έχουν δώσει και περισσότερες πληροφορίες 

 

Monastiriou 140&Tilefanous, Akadimia Platonos

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1122139.60

 

δες και στο bitcointalk μήπως πουλάει κάποιο παιδί χέρι με χέρι.

 

Με τέτοιο κυνήγι bitcoin ATM, ο George Lucas σκέφτεται να επιστρέψει με νέα ταινία Indiana Jones. Στο τέλος θα τα κρύβουν μέσα σε μοναστήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα με ταυτοτητα με τυπωμενα γραμματα το ιδιο μου βγαζει δηλαδη πρεπει να βγαλω διαβατηριο για να φτιαξω λογαριασμο???? αντε γεια αν ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κάποιος σε coinbase με κάρτα τράπεζας πειραιώς?

Προσθάθω και μου βγάζει error.

<<Error: Card verification failed - CVN>>

Τελικά τα κατάφερα για αγορά σε coinbase με Alpha bank χρεωστική.

 

Τώρα η επόμενη κίνηση είναι μεταφορά σε spectrocoin? ή υπάρχει και πιο οικονομική λύση?

 

κοίτα οι μεταφορές είναι σχεδόν τζάμπα, Το coinbase έχει ένα 2% σε κάθε αγορά δλδ 2 ευρώ στα 100 αγοράς. Τώρα θα έχεις και άλλο ένα fee στην πώληση στο spectrocoin.

Και ναι τώρα μεταφερε τα στο spectrocoin και εκεί έκδωσε την κάρτα σου.

Δοκιμασα με ταυτοτητα με τυπωμενα γραμματα το ιδιο μου βγαζει δηλαδη πρεπει να βγαλω διαβατηριο για να φτιαξω λογαριασμο???? αντε γεια αν ειναι ετσι.

 

Δοκίμασε το Ελληνικό ανταλλακτήριο αν είναι το btcgreece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι είδα σήμερα και η Neteller μπορείς να την φορτώσεις όχι την κάρτα της με Bitcoin αλλά να στείλεις Bitcoin και από εκεί στις στοιχηματικές η στις εταιρείες τζόγου που συνεργάζονται μαζί της.

Το έκανε ένας φίλος και μου είπε ότι δουλεύει κανονικά. Εγώ γενικά δεν παίζω ποτέ τζόγο.

auto → el
κανονικά
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσπαθώ να αγοράσω απο το coinbase 100ευρώ bitcoins και μου λέει ότι το ημερήσιο όριο είναι 25ευρώ, κάπου διάβασα στο thread ότι το όριο είναι 500ευρώ, κάνω κάτι λάθος; Παρ'ολα αυτά 'εκανα αίτηση στο site για όριο ως και 3000ευρώ και περιμένω να το κάνουν confirm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά συμπλήρωσα τα στοιχεία μου στο προφίλ και έκανα verify το κινητό μου τηλέφωνο. Ποτέ δεν μού ζήτησε έγγραφα. Έχω ημερήσιο όριο 500 € για αγορές με κάρτα.

Αλλά είχα φτιάξει λογαριασμό πριν ακόμη ενεργοποιήσουν την δυνατότητα για αγορές με κάρτα (μετά τα capital controls όμως). Φαίνεται τότε δεν ζητούσαν έγγραφα για τα «μεσαία» όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά περνάει η Ελληνική ταυτότητα στο coinbase. Προφανώς και χρειάζεται να έχεις καινούργια που έχει και λατινικούς χαρακτήρες για να μπορέσει να τους αναγνωρίσει το OCR τους. Προσωπικά αν και έχω account 2 χρόνια και είχα κάνει κάποιες συναλλαγές στο παρελθόν, δεν είχα κάνει verify μέχρι χθες το βράδυ. Τ

 

ο κακό είναι πως ακόμη και μετά το verify με κάρτα αφήνει μόνο 40€ / 24hours και με SEPA δεν μπορείς να στείλεις με τα CC. Περιμένω να ρωτήσω στο chat εάν με διαβατήριο ανεβαίνει το ημερίσιο όριο (Για αγορές με κάρτα πάντα, γιατί με όλους τους τρόπους πληρωμής είναι στα 3.000).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη μπλέξουμε με τέτοιες γραφειοκρατίες και για να μη τρέχω στου διαόλου τη μάνα για το ΒΤΜ (αλήθεια λειτουργεί όντως εκείνο στην Τηλεφάνους πως στα κομμάτια λέγεται; ), για πείτε μου τωρα με τα εμβάσματα 500€ απο Ελλάδα πως γινεται να τα στειλεις κατευθείαν στο πορτοφολι στο Spectrocard (ώστε μετά να τα φορτώσω στην κάρτα) παρακάμπτοντας την ενδιάμεση μετατροπή-πιασέκωλο σε Bitcoin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό το ATM το καινούργιο από τι λέει ένα παιδί στο Bitcointalk απλά όχι μόνο δεν λειτουργεί αλλά οι υπεύθυνοι του χώρου ακόμα δεν έχουν αποφασίσει ότι θα το βάλουν. :P

 

https://bitcointalk.org/index.php?topic=1122139.msg12645792#msg12645792

 

Τώρα αν όντος επιτρέψουν τα εμβάσματα που για μένα χλωμό το βλέπω να το κάνουν έτσι χύμα τότε μπορείτε να στέλνετε σε όποιο ανταλλακτήριο θέλετε τα 500 ευρώ μέσω sepa από ebanking. Εγώ πριν τα capital control έστελνα έτσι στο kraken που έχει στην fidor bank λογαριασμό. To spectrocoin βλέπω έχει λογαριασμούς σε τράπεζες της Λιθουανίας άρα το sepa δουλεύει λόγο Ευρωπαικής ένωσης καθώς και η Λιθουανία είναι μέλος άρα μιλάμε για 2 ευρώ χρέωση στην μεταφορά ανάλογα με την Ελληνική τράπεζα και δύο μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί.

Προσωπικά αν ήταν να κάνω transfer θα το έκανα στο kraken. Τους εμπιστεύομαι περισσότερο θα αγόραζα από εκεί τα bitcoin και μετά θα τα μετέφερα όπου ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...