Προς το περιεχόμενο

[INFO] Οδηγός αποφυγής capital control με το Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η χασουρα ποσο βγαινει παλι στο 15αρι?

 

η καλύτερη λύση είναι αγορά μέ τις ελληνικές κάρτες στο coinbase. Τις κάρτες τις δέχεται κανοικά εκεί και αγοράζεις σε τιμή αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο coinbase η ισοτιμία είναι 1-2€ πάνω από αυτή του bitpay

 

Αν όμως η πληρωμή γίνει με πιστωτική κάρτα σε χρεώνει ένα επιπλέον 3% ως  convenience fee.

 

 

Αυτή τη στιγμή στο coinbase έχουμε ισοτιμία (με όλα τα fees) 1btc=220,20€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να φτιαξω λογαριασμο στο coinbase και ενω δινω φωτογραφια της ταυτοτητας οπως ζηταει δε μου τη δεχεται και με ξαναβγαζει πισω εσεις πως κανατε verify το λογαριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μέγεθος έχει η φωτογραφία? Θα πρέπει να είναι κάτω από 5mb κάντην png καλύτερα αν θυμάμαι καλά τις δέχεται.

Σήμερα βγάλανε και ανακοίνωση ότι δέχονται πλέον κάρτες με 3d security και έχουν και την χώρα μας μέσα. Τώρα τι θέλει να πει ο ποιητής με το 3d security δεν γνωρίζω

 

https://blog.coinbase.com/2015/10/01/buy-bitcoin-with-3d-secure-cards-on-coinbase-across-europe/

 

 

αγόρασα 300 ευρώ σε bitcoin με κάρτα από εκεί για να κάνω κάτι αγορές και μου έδωσε 291 και κάτι ψιλά σε ευρώ. Δλδ χασούρα γύρω στα 9 ευρώ 3 ευρώ στα 100 ευρώ αγοράς. Με τα δεδομένα της αγοράς καλά είναι. Δεν είναι και kraken αλλά δεν είναι και sepa transfer εδώ που τα λέμε.

Πάντως το bit-x με ψιλοπετσόκοψε στα fee μέχρι και κράτηση μου έκανε για να πάρω τα χρήματα από εκεί με transfer στο bitcoin δύκτιο. Μου κράτησε παραπάνω από τι είναι κανονικά τα fee που ως συνήθως για τις μεταφορές είναι στο 0.0001 δλδ ούτε ένα cent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό εδώ το άρθρο δείχνει ότι το Bitcoin όντος βοήθησε κόσμο να συνεχίζει να έχει οικονομική δραστηριότητα στην περίοδο των capital control κάτι που έτσουξε αρκετούς

 

http://www.emea.gr/%CF%84%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB/460932

 

το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί και στη κύπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μέγεθος έχει η φωτογραφία? Θα πρέπει να είναι κάτω από 5mb κάντην png καλύτερα αν θυμάμαι καλά τις δέχεται.

Σήμερα βγάλανε και ανακοίνωση ότι δέχονται πλέον κάρτες με 3d security και έχουν και την χώρα μας μέσα. Τώρα τι θέλει να πει ο ποιητής με το 3d security δεν γνωρίζω

 

https://blog.coinbase.com/2015/10/01/buy-bitcoin-with-3d-secure-cards-on-coinbase-across-europe/

 

 

αγόρασα 300 ευρώ σε bitcoin με κάρτα από εκεί για να κάνω κάτι αγορές και μου έδωσε 291 και κάτι ψιλά σε ευρώ. Δλδ χασούρα γύρω στα 9 ευρώ 3 ευρώ στα 100 ευρώ αγοράς. Με τα δεδομένα της αγοράς καλά είναι. Δεν είναι και kraken αλλά δεν είναι και sepa transfer εδώ που τα λέμε.

Πάντως το bit-x με ψιλοπετσόκοψε στα fee μέχρι και κράτηση μου έκανε για να πάρω τα χρήματα από εκεί με transfer στο bitcoin δύκτιο. Μου κράτησε παραπάνω από τι είναι κανονικά τα fee που ως συνήθως για τις μεταφορές είναι στο 0.0001 δλδ ούτε ένα cent

 

Το 3d security είναι ένα πρόσθετο μέτρο προστασίας. που δίνει η Visa και η Mastercard. Ουσιαστικά είναι μία φόρμα που εμφανίζεται σε κάθε ηλεκτρονική αγορά και ζητάει απο τον κάτοχο της κάρτας να εισάγει όνομα χρήστη και κωδικό. Αυτό το όνομα χρήστη και τον κωδικό τον διαλέγει ο κάτοχος της κάρτας την πρώτη φορά που ενεργοποιείται το 3D secure σε μία κάρτα ανεξαρτήτως τράπεζας και συνήθως ζητάει κάποια στοιχεία ταυτοποίησης όπως αιρθμό ταυτότητας και ΑΦΜ τα οποία διασταυρώνονται με την βάση της τράπεζας real time και άμεσα εκδίδεται το username.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει επιλογη να ανεβασεις αρχειο μεσω του browser βγαζεις φωτογραφια τη ταυτοτητα και την επεξεργαζεται μεσω μιας εφαρμογης ομως σε εμενα δε τη δεχεται με ξαναπεταει στην αρχη και μερικες φορες λεει οτι ειναι υπερφορτωμενο το δυκτιο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bitcoin atm είναι κλειστό στη δροσοπούλου (αθήνα) εδώ και κάποιες ημέρες. Το chip chap δεν λειτουργεί. Καμία άλλη επιλογή για φόρτωμα bitcoιn στη spectrocard?

 

(YΓ: έχω κάρτα πειραιώς και η coinbase δεν τη δέχεται.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...